Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Miliony Polaków dostaną pilne listy z ZUS-u. W środku ważne dokumenty
Zuzanna Kabot
Zuzanna Kabot 12.02.2024 10:27

Miliony Polaków dostaną pilne listy z ZUS-u. W środku ważne dokumenty

List z ZUS
Arkadiusz Ziolek/ East News

Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozpoczął wysyłkę ważnych listów, które do końca lutego trafią do skrzynek milionów Polaków. W środku znajdą dokumenty niezbędne do rozliczenia się ze skarbówką. Wiadomo, do kogo konkretnie one trafią. 

ZUS rozpoczął wielką wysyłkę, Polacy dostaną ważne listy

Już za kilka dni rozpoczyna się okres składania deklaracji podatkowych PIT. W związku z tym, Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozpoczął wysyłkę ważnych listów, w których znajdziemy dokumenty niezbędne do rozliczenia się ze skarbówką. Korespondencja do końca lutego trafi do skrzynek 10 milionów Polaków, którzy w ubiegłym roku pobierali świadczenia z ZUS.

Zobacz także: Będzie podwyżka ważnego świadczenia. ZUS wypłaci pokaźną sumę

Przeszedł na emeryturę w wieku 65 lat. Smutne, ile dostaje

Jakie dokumenty Polacy znajdą w listach z ZUS?

W listach znajdą się deklaracje podatkowe: PIT-40A, PIT-11 i PIT-11A. Pierwszy formularz trafi do emerytów i rencistów, których rozliczenie wykazało nadpłatę lub wyniosło 0 złotych. PIT-11 otrzymają osoby, które pobierały w ubiegłym roku zasiłek po zmarłym lub też alimenty. PIT-11A dotyczy natomiast tych podatników, którzy korzystali ze świadczeń ZUS, takich jak zasiłek macierzyński, opiekuńczy i chorobowy czy świadczenie rehabilitacyjne.

Co zrobić z dokumentami, które przyjdą w listach z ZUS?

Dokumenty, które otrzymają Polacy w listach z ZUS są bardzo ważne, bowiem zawierają wiele wrażliwych danych, takich jak chociażby numery kont. Świadczeniobiorcy, którzy otrzymali PIT-40A, nie muszą składać zeznania do skarbówki, bo nastąpi to automatycznie.

W przypadku podatników, do których trafiły pozostałe dwa formularze, istnieją dwie możliwości. Takie osoby mogą złożyć samodzielnie złożyć deklarację w urzędzie skarbowym lub zaczekać, aż zostanie zaakceptowane zeznanie PIT-37 w usłudze Twój e-PIT.

Tagi: PIT ZUS