Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Masz w portfelu takie pieniądze? Już nimi nie zapłacisz
Zuzanna Kłosek
Zuzanna Kłosek 03.01.2024 17:19

Masz w portfelu takie pieniądze? Już nimi nie zapłacisz

banknoty
Iberion

Obecnie w obiegu krążą pieniądze wprowadzone w 1996 i 2014 roku. Obie edycje wciąż są akceptowane. Niektórych klientów może jednak czekać zaskoczenie, gdy sprzedawca odmówi przyjęcia gotówki przy kasie.

Gotówka odchodzi do lamusa?

Dla większości Polaków zakupy z użyciem gotówki stały się rzadkością, a momenty, w których muszą skorzystać z monet i banknotów — przykrym obowiązkiem. Gotówka wciąż jednak pozostaje w obiegu i nie zapowiada się na to, by w najbliższym czasie miało się to zmienić. Od początku 2024 roku kasjer może jednak odmówić przyjęcia od nas zapłaty w tej formie

W ciągu prawie 30 lat pieniądze przekazywane z ręki do ręki sporo przeszły. Stan niektórych banknotów pozostawia wiele do życzenia. Dlatego od stycznia te z nich, które są popisane, odbarwione, naddarte, postrzępione czy zabrudzone, nie mogą być już wykorzystywane. Są jednak wyjątki.
 

To koniec trzynastek i czternastek? Właśnie padł nowy, sensacyjny pomysł

Co zrobić z uszkodzonymi pieniędzmi?

Jest sposób, by nie stracić pieniędzy, które nie nadają się już do wykorzystania w trakcie zakupów. Rozwiązanie jest bardzo proste: wystarczy udać się do dowolnego banku i w kasie poprosić o wymianę banknotów i monet na nowe. Żaden polski bank nie może tego odmówić — to wynik rozporządzenia prezesa Narodowego Banku Polskiego. 

Jeśli więc znalazłeś w swoim portfelu zniszczone pieniądze, nie musisz się przejmować. Jeśli natomiast znalazłeś ich wyjątkowo dużo, ale w kwocie nie większej niż 2 tysiące złotych, możesz również wysłać je do Centrali NBP, wraz z wnioskiem o przekazanie ich równowartości na konto. Dane adresowe można znaleźć na stronie internetowej NBP.
 

Ile jest warte moje 100 złotych?

Niestety, nie wszystkie zniszczone pieniądze wciąż są warte tyle, ile wskazywałaby ich wartość nominalna. Jeśli banknot lub moneta będą w naprawdę złym stanie, a my nie dostarczymy wniosku o ich oddanie, NBP będzie musiał je zniszczyć.

W przypadku banknotu, z którego ocalało 45-75 proc. powierzchni w jednej całości lub monety, z której posiadamy jedynie pierścień lub rdzeń, otrzymamy połowę wartości swoich pieniędzy. Na zwrot pełnej wartości możemy liczyć w sytuacji, kiedy posiadamy więcej niż 75 proc. wartości banknotu lub cały w nie więcej niż 9 częściach.