Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Masowe kontrole w domach Polaków. Sypią się wysokie kary
Zuzanna Kabot
Zuzanna Kabot 05.07.2024 10:25

Masowe kontrole w domach Polaków. Sypią się wysokie kary

mężczyzna, drzwi
Fot. East News/Zofia i Marek Bazak

Trwają masowe kontrole na terenie całego kraju. Pracownicy Poczty Polskiej odwiedzają domy Polaków i sprawdzają, czy dopełniają obowiązku związanego z abonamentem RTV. Kary za niepłacenie daniny są naprawdę gigantyczne, więc lepiej mieć się na baczności. Najnowsze dane Ministerstwa Finansów mówią same za siebie.

Abonament RTV to obowiązkowa opłata

Abonament RTV to opłata, którą powinien uiszczać każdy, kto posiada odbiornik radiowy lub telewizyjny. Jeżeli chodzi o aktualne stawki, to za samo radio należy zapłacić 8,70 zł miesięcznie, a telewizor lub telewizor i radio to koszt rzędu 27,30 zł miesięcznie.

Wpłaty należy dokonać do 25. dnia każdego miesiąca. Pobieraniem abonamentu RTV zajmuje się Poczta Polska, która przeprowadza w związku z tym liczne kontrole. Kary za niedopilnowanie tego obowiązku są pokaźne.

Zobacz także: Te osoby są zwolnione z opłat za śmieci. Ulgi nie tylko dla seniorów

W ten sposób przyspieszysz wyjazd do sanatorium. Termin nawet za kilka dni

Masowe kontrole w domach Polaków

Poczta Polska przeprowadza masowe kontrole Polaków na terenie całego kraju. Zadaniem kontrolerów jest zweryfikowanie, czy odbiorca, który zarejestrował swoje urządzenia, wywiązuje się z obowiązku uiszczania opłaty. Jeżeli ktoś nie płaci abonamentu RTV, czeka go kara w wysokości 30-krotności miesięcznego abonamentu.

“Rzeczpospolita” dowiedziała się w Ministerstwie Finansów, że tylko w tym roku w okresie od stycznia do maja, skarbówka ściągnęła 11 mln 331 tys. zł z tytułu kar za nieopłacony abonament RTV. Rekordowa kara była na poziomie 147 tys. zł.

Jak wygląda kontrola abonamentu RTV?

Jak informuje Poczta Polska na swojej stronie internetowej, kontrole przeprowadzają uprawnieni do tego pracownicy. Kontroler podczas takiej wizyty ma obowiązek okazania legitymacji służbowej, odpowiedniego upoważnienia oraz dowodu osobistego, jeśli osoba kontrolowana o to poprosi.

Zadaniem kontrolera jest ustalenie, czy dana osoba posiada odbiorniki radiowe lub telewizyjne i czy są one zarejestrowane. Pracownik Poczty Polskiej zweryfikuje, czy urządzenie jest zdolne do natychmiastowego odbioru radiowego lub telewizyjnego. Kluczowa będzie też kwestia okresu używania urządzenia.