BiznesINFO.pl
Mały ZUS mało czasu

Marek BAZAK/East News

Masz jeszcze niecały miesiąc. Ale wniosku o specjalną ulgę nie odkładaj na ostatnią chwilę

6 Stycznia 2021

Autor tekstu:

Konrad Karpiuk

Udostępnij:

Mały ZUS pozwala przedsiębiorcom na płacenie niższych składek przez wyznaczony okres. Program przeznaczony jest tylko dla małych firm, które nie przekroczyły progu dochodowego. Czas na złożenie wniosków o preferencyjne składki w 2021 roku zbliża się ku ko

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jakie są warunki skorzystania z małego ZUS-u

  • Do kiedy jest czas na złożenie wniosku

  • Co trzeba załączyć do podania

Mały ZUS na zmienionych zasadach

Mały ZUS przeszedł spore zmiany rok temu, zmieniono próg dochodowy, który uprawnia przedsiębiorców do preferencyjnych składek. Wcześniej limit wynosił trzydziestokrotność minimalnego wynagrodzenia. Obecnie z ulgi skorzystają firmy, których dochody nie przekroczyły 120 tys. zł rocznie. W wypadku gdy działalność gospodarcza była prowadzona krócej niż 12 miesięcy, kwota graniczna jest proporcjonalnie mniejsza.

Wysokość składki z małego ZUS-u, będzie zależna od wysokości średniego miesięcznego dochodu. Dziennik Gazeta Prawna wskazuje, że najłatwiej go wyliczyć poprzez podzielenie rocznego dochodu przez ilość dni prowadzenia działalności gospodarczej, a wynik pomnożyć przez 30. Następnie uzyskany wynik pomnożyć przez współczynnik 0,5.

Na końcu obliczeń sprawdzamy, czy uzyskany rezultat nie jest niższy niż 30 proc. minimalnego wynagrodzenia za pracę w w obecnym roku. Według instrukcji DGP, weryfikujemy również czy dochód nie przekracza kwoty 60 proc. prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia (od 840 zł do 3155, 40 zł w 2021 roku).

Ulga Mały ZUS nie obejmuje składki zdrowotnej, którą trzeba zapłacić w całości. Zniżka dotyczy tylko ubezpieczenia społecznego. Warto pamiętać, że skorzystanie z ulgi przełoży się na niższą emeryturę w przyszłości.

Zostało coraz mniej czasu, żeby załapać się na mały ZUS

Właściciele firm mają już tylko niecały miesiąc na zgłoszenie się do programu mały ZUS Plus. Osoby, które skorzystały z ulgi w 2020 roku i wciąż spełniają warunki, nie muszą ponownie składać wniosku.

- Przedsiębiorca, który chce skorzystać z małego ZUS plus i spełnia warunki, powinien zgłosić się do ulgi maksymalnie do 1 lutego 2021 roku - ostrzega prezes ZUS, Gertruda Uścińska. 

Te dokumenty musisz złożyć, jeśli chcesz załapać się na mały ZUS

- Jeśli chcesz po raz pierwszy skorzystać z „małego ZUS plus ” to zgłoś się do ubezpieczeń społecznych lub ubezpieczenia zdrowotnego z kodem tytułu ubezpieczenia rozpoczynającym się od 05 90 albo od 05 92 - czytamy na stronie zakładu

Przedsiębiorca musi złożyć do zakładu dokument wyrejestrowania z ubezpieczeń (ZUS ZWUA) z kodem ubezpieczenia, który zaczyna się od 05 70, 05 72 w przypadku zakończenia ulgi "preferencyjne składki". W innym wypadku potrzebne będzie złożenie zgłoszenie do ubezpieczeń społecznych (ZUS ZUA).

W przypadku gdy właściciel firmy podlega tylko ubezpieczeniu zdrowotnemu, musi złożyć zgłoszenie do tego ubezpieczenia (ZUS ZZA) z kodem rozpoczynającym się od 05 90 albo 05 92. Drugi kod przewidziany jest dla osób posiadających rentę przyznaną z tytułu niezdolności do pracy.

- Jeśli chcesz korzystać z "małego ZUS plus", oprócz dokumentów zgłoszeniowych, przekaż również dokumenty ZUS DRA cz. II bądź ZUS RCA cz. II za miesiąc, w którym przystępujesz do „małego ZUS” - informuje zakład.

Podobne artykuły

Ozonatory robią furorę. Polacy w szale zakupów sprzętu, który do tej pory był sprzedawany profesjonalistom.

Finanse

Jedno urządzenie coraz częściej pojawia się w polskich domach. Pomaga zadbać o prawdziwą czystość

Czytaj więcej >
Kurs złotego umacnia się, ale na jak długo?

Finanse

Nie nadchodzi zbyt dobry okres dla złotówki. Czarne chmury nad polską walutą

Czytaj więcej >
By Wistula - Own work, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=77468950

Finanse

PKO BP: ceny mieszkań czeka potężny spadek. Eksperci podają o ile

Czytaj więcej >
Właściciele galerii unikną podatku od przychodów z budynku?

Finanse

Nie będą płacić podatku za okres lockdownu. Ministerstwo Finansów w końcu zajęło stanowisko

Czytaj więcej >
Rząd zabierze myśliwym pieniądze?

Finanse

Rząd sięga po pieniądze myśliwych. Polski Związek Łowiecki oburzony, w grę wchodzą miliony złotych

Czytaj więcej >
Dodatek solidarnościowy w Sejmie

Finanse

Dodatek solidarnościowy już rozpatrywany w Sejmie. Wiemy, kto będzie mógł się o niego starać

Czytaj więcej >