ZUS obniżka dla przdsiębiorców
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News
Autor Konrad Karpiuk - 25 Grudnia 2020

Skorzystasz z pomocy od ZUS, a za parę lat pożałujesz? Niewiele osób zna fatalne konsekwencje

Mały ZUS będzie ponownie dostępny w 2021 roku. Dzięki temu rozwiązaniu przedsiębiorcy mogą płacić niższe stawki ubezpieczeń społecznych obliczanych na podstawie dochodów. Mało kto jednak pamięta o tym, że takie rozwiązanie ma dalekosiężne konsekwencje.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jakie konsekwencje niesie ze sobą Mały ZUS
  • Na jakich zasadach działają ulgi
  • Do kiedy można składać wnioski o rozliczeniem małym ZUS-em

Mały ZUS także w 2021 roku

Mały ZUS został wprowadzony na próbę w 2020 roku. Skorzystać z niego mogli mali przedsiębiorcy, którzy nie osiągali przychodu powyżej 120 tys. zł rocznie. Rząd zdecydował na kontynuowanie programu także w przyszłym roku.

- W tym roku z tego rozwiązania korzystało ponad 280 tys. firm. Spodziewamy się, że w przyszłym roku liczba ta utrzyma się na zbliżonym poziomie - preferencja obejmie zapewne od 280 do ponad 300 tys. firm - powiedział dla ISBNews wiceminister rozwoju, pracy i technologii Marek Niedużak.

Wiceszef resortu wskazał, że wymogi dotyczące możliwości skorzystania z małego ZUS-u się nie zmienią. Według wyliczeń polityka, firmy które skorzystają z ulg mogą łącznie oszczędzić nawet miliard złotych w skali roku. Jednak mało kto pamięta o dodatkowych konsekwencjach.

Mały ZUS niesie ze sobą konsekwencje

Marek Niedużak przypomina, że składki przedsiębiorców na ZUS przekładają się na ich późniejszą emeryturę. W efekcie osoby korzystające z ulg, w przyszłości będą miały niższe świadczenia. Oczywiście wielu przedsiębiorców może być z tego zadowolonych, jeśli woli sobie zagwarantować emeryturę samemu niż liczyć na pomoc państwową. Dlatego też rząd umożliwił wybór.

Czternasta emerytura nie dla każdego. Złe wieści dla emerytów, rząd wprowadza limitCzternasta emerytura nie dla każdego. Złe wieści dla emerytów, rząd wprowadza limitCzytaj dalej

- Każdy przedsiębiorca powinien indywidualnie podjąć decyzję, czy teraz płacić mniej i te zaoszczędzone pieniądze zagospodarować w ramach firmy, czy też płacić więcej z myślą o swojej emeryturze - mówił Niedużak.

Zasady małego ZUS-u.

Warunkiem złożenia podania o Mały ZUS jest nieprzekroczenie limitu przychodów 120 tys. zł w 2020 roku. Ponadto działalność musiała być prowadzone przez przynajmniej 60 dni w roku. W przypadku, gdy firma nie funkcjonowała cały rok, limit przychodu jest proporcjonalna do czasu działania przedsiębiorstwa.

Wykluczone z ulg będą nowe firmy, które mają uprawnienia do 6 miesięcy bez składek, 24 miesięcy składek preferencyjnych. Dopiero po zakończeniu tych okresów rozliczeniowych, przysługują im ulgi Małego ZUS-u.

Ponadto ulgi nie dotyczą tych przedsiębiorców, którzy w 2020 roku korzystali z karty podatkowej i ze zwolnienia sprzedaży z podatku VAT. Z obniżonych składek można skorzystać jedynie przez 36 miesięcy w kolejnych 60 miesiącach prowadzenia działalności. Podobnie w przypadku świadczących usługi na rzecz byłych pracodawców.

Jeśli jesteś przedsiębiorcą i planujesz skorzystanie z obniżonych składek ZUS, powinieneś się pośpieszyć. Dokumenty można składać jedynie do końca stycznia, choć i tak wydłużono termin do 1 lutego (ze względu na to, że 31 stycznia wypada w niedzielę).

Jak informuje Business Insider, podstawa składek na Mały ZUS nie może przekroczyć 60 proc. prognozowanego wynagrodzenia miesięcznego na rok. Ponadto nie może być niższa niż 30 proc. obowiązującej minimalnej krajowej.

Artykuły polecane przez redakcję BiznesInfo:

  1. Ambasador USA w Polsce złożyła rezygnację. Tłumaczy się z decyzji
  2. Jest pomysł na nowy obowiązek. Ekspert proponuje umowę o pracę tylko dla zaszczepionych
  3. Czternasta emerytura nie dla każdego. Złe wieści dla emerytów, rząd wprowadza limit
  4. KONIECZNIE OBEJRZYJ:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News