Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Likwidacja abonamentu RTV. Nikt nie uniknie opłaty, wiele osób się oburzy
Wojciech Mulik
Wojciech Mulik 05.06.2024 18:19

Likwidacja abonamentu RTV. Nikt nie uniknie opłaty, wiele osób się oburzy

pilot, pieniądze
Fot. Pixabay/Holgers / materiały redakcji

Kwestia abonamentu RTV od lat wzbudza emocje wśród wielu Polaków. W najbliższym czasie czekają nas duże zmiany w kwestii opłat, które będziemy ponosić w celu finansowania Telewizji Polskiej i Polskiego Radia. Planowane jest wprowadzenie tzw. opłaty audiowizualnej. 

Likwidacja abonamentu RTV. Takie zmiany czekają Polaków

Płacenie abonamentu RTV należy do tych obowiązków, które nie cieszyły się największą popularnością w ostatnich latach. Zgodnie z rozporządzeniem KRRiT, opłaty powinniśmy ponosić za posiadanie z radioodbiorników oraz telewizorów, nawet jeżeli z nich nie korzystamy. Rząd przygotował projekt, według którego abonament RTV zostanie zlikwidowany, wprowadzona zostanie natomiast nowa opłata, której trudno będzie uniknąć

Nie rejestrowała odbiornika, z jej konta wyparowało 1545,57 zł. Poszło o abonament RTV Kontrolerzy pukają do domów w całej Polsce. Sprawdzają cztery rzeczy

Abonament RTV w Polsce i opłata audiowizualna

Obecna opłata za posiadanie radioodbiornika wynosi 8,70 zł miesięcznie. W przypadku, posiadania telewizora natomiast 27,30 zł. Szacunki wskazują jednak, że Abonament RTV w Polsce płaci jedynie około 10 proc. Polaków. Dlatego rząd zamierza wprowadzić tzw. opłatę audiowizualną. Ujawniono pierwsze założenia projektu mającego na celu zwiększenie środków przekazywanych na media publiczne. 

ZOBACZ: Nie rejestrowała odbiornika, z jej konta wyparowało 1545,57 zł. Poszło o abonament RTV
 

Opłata audiowizualna 2025. Pobierze ją skarbówka

Projekt zakłada wprowadzenie stałej, miesięcznej stawki, która wyniesie 8,9 zł od każdej dorosłej osoby, niezależnie od tego, czy posiada odbiorniki radiowe lub telewizyjne. Trudno będzie jej również uniknąć. Wiadomo już, że opłata audiowizualna pobierana będzie przy składaniu co miesiąc przez skarbówkę wraz z zaliczką na podatek dochodowy. 

Prace nad ustawą właśnie ruszyły i najprawdopodobniej zostaną zakończone w 2025 roku. Projekt ma zwiększyć ściągalność abonamentu RTV w Polsce.

Źródło: Gazeta Pomorska/ naTemat