Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Czy leki dla emerytów powinny być darmowe? Jesteś za czy przeciw?
Kamila Jeziorska
Kamila Jeziorska 27.07.2020 02:00

Czy leki dla emerytów powinny być darmowe? Jesteś za czy przeciw?

Leki dla seniorów często są darmowe. Czy seniorzy powinni utrzymać ten przywilej?
https://pixabay.com/stevepb

Darmowe leki dla seniorów

Wprowadzenie darmowych leków dla seniorów to był jeden z flagowych postulatów Prawa i Sprawiedliwości. Według przepisów ustawy z darmowych leków może skorzystać ta grupa seniorów, która ukończyła 75. rok życia. Co więcej, receptę uprawniającą do otrzymania niezbędnych preparatów leczniczych wypisać może lekarz pierwszego kontaktu, pielęgniarka, a także lekarz dowolnej specjalności - czytamy na rządowej stronie stworzonej tylko i wyłącznie w celu wyjaśnienia wątpliwości związanych z 75 plus.

"W wykazie refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych obowiązującym od 1 marca 2020 r. lista bezpłatnych leków dla seniorów zawiera 2047 pozycji obejmujących 150 substancji czynnych w 62 grupach limitowych" - podaje Ministerstwo Zdrowia. Program brzmi wspaniale, ponieważ odciąża budżet emerytów, jednakże czy nadal tak powinno być? Czy leki dla seniorów powinny być darmowe?

Darmowe leki dla seniorów kosztują miliony

Darmowe leki dla seniorów zostały wprowadzone w 2015 r. Wówczas w budżecie państwa przeznaczono na ten cel 860 mln, natomiast rok później było to już 765 mln zł. Wydatki na refundowane leki z każdym rokiem się zmniejszają. Dane z 2018 r. pokazują, że darmowe leki dla seniorów kosztowały 360 mln zł, a to oznacza, że wydatki z tym związane zmniejszyły się o 500 mln zł od momentu wdrożenia programu w życie. Czy to oznacza, że w 2019 r. projekt pochłonął jeszcze mniej pieniędzy? Nic bardziej mylnego!

Rządowy projekt darmowych leków dla seniorów prężnie rośnie w siłę. Według danych podanych przez Ministerstwo Zdrowia, aż 2,4 mln seniorów skorzystało z bezpłatnych leków. Łącznie program pochłonął 715,2 mln zł z 733,4 mln zł zaplanowanych w budżecie, a na liście leków znalazło się 2008 pozycji. Czy nadal leki dla seniorów powinny być refundowane? Czy darmowa opieka zdrowotna nie jest wystarczająca? Może rząd powinien odejść od programu 75 plus w momencie tak ogromnego deficytu budżetu państw, który według prognoz wyniesie 10 mld zł?

undefined