Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Kontrole z ZUS ruszyły. Lepiej nie ignoruj tego pisma, chodzi o ważny obowiązek
Olgierd Maletka
Olgierd Maletka 05.10.2023 11:23

Kontrole z ZUS ruszyły. Lepiej nie ignoruj tego pisma, chodzi o ważny obowiązek

Stół, list od ZUS
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Jak informuje “Rzeczpospolita”, Zakład Ubezpieczeń Społecznych zaczął sprawdzać dokumenty składane przez tysiące Polaków. Zdaniem ekspertów kontroli nie należy bagatelizować, a wszelkie niespójności jak najszybciej wyjaśnić.

List od ZUS

Polski Ład wprowadził wiele zmian w systemie podatkowym, a jedną z nich jest sposób rozliczania składki zdrowotnej. Okazuje się, że teraz polscy przedsiębiorcy będą musieli się tłumaczyć z rozbieżności w dochodach, od których uzależniona jest składka.

„Rzeczpospolita” podaje, że w ostatnich dniach wielu z nich otrzymało listy od ZUS o niepokojącej treści.

- Zawiadamiamy o wszczęciu postępowania administracyjnego i prosimy o wyjaśnienie rozbieżności między dochodem z rocznego rozliczenia składki zdrowotnej a wykazanym w zeznaniu PIT - czytamy w gazecie.

Bon o wartości 2500 złotych dla wielu Polaków. Wkrótce rusza nabór wniosków

Trzeba wyjaśnić rozbieżności

Przedsiębiorcy, którzy rozliczają się według skali lub podatkiem liniowym, od ubiegłego roku mają obowiązek przeliczania składki zdrowotnej od dochodu uzyskanego z prowadzenia działalności gospodarczej. 

„Rzeczpospolita” wyjaśnia, że w wielu przedsiębiorstwach dochód będący podstawą do obliczenia składki zdrowotnej jest inny niż dochód podatkowy. - Rozbieżności występują przede wszystkim u przedsiębiorców, którzy prowadzą podatkową księgę przychodów i rozchodów i sporządzają na początek oraz koniec roku remanent towarów. Zdarza się, że dochód podatkowy różni się u nich od składkowego o kilkaset tysięcy złotych - tłumaczy w rozmowie z gazetą Magdalena Michałowska ze Stowarzyszenia Współpracujących Biur Rachunkowych. Ekspertka dodała, że pisma otrzymują również firmy, które zawiesiły działalność na kilka miesięcy.

Młodzi Polacy mają gigantyczne długi. 20-latka ma do spłacenia niemal 800 tys. złotych.

Czego oczekuje ZUS?

- Kontrole z ZUS dopiero się zaczynają, można się spodziewać, że problemów będzie coraz więcej - podkreśla w rozmowie z dziennikiem Beata Boruszkowska prezes Krajowej Izby Biur Rachunkowych.

Zakład oczekuje, że przedsiębiorcy wyjaśnią skąd wzięły się rozbieżności i dostarczą odpowiednie dokumenty - faktury, księgę przychodów i rozchodów, a w niektórych przypadkach nawet rachunek zysków i strat.