Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Można dostać 300 zł. Bez złożenia wniosku pieniądze przepadną
Magdalena Madoń
Magdalena Madoń 05.10.2023 08:55

Można dostać 300 zł. Bez złożenia wniosku pieniądze przepadną

pieniądze
Biznesinfo

Dodatkowe 300 zł wypłacane z okazji początku roku szkolnego wypłacono w tym roku już na 4,4 mln dzieci. Aby otrzymać świadczenie należy złożyć wniosek, w przeciwnym razie pieniądze przepadną. 

300 plus

Jednorazowa wypłata w wysokości 300 zł przysługuje wszystkim uczniom rozpoczynającym nowy rok szkolny aż do ukończenie przez nie 20. roku życia. Na dziecko niepełnosprawne, uczące się w szkole, świadczenie przysługuje do ukończenia przez nie 24. roku życia.

 O świadczenie może wnioskować rodzic, opiekun faktyczny dziecka, opiekun prawny dziecka, a także osoba ucząca się. Pieniądze są wypłacane przez ZUS na konto bankowe rodzica. 

- Obsługa programu jest realizowana na bieżąco i przebiega bardzo sprawnie. Od początku lipca wpłynęło 3,2 mln wniosków o wyprawkę szkolną, co objęło 4,6 mln dzieci – podkreśliła prof. Gertruda Uścińska, cytowana przez Radio Zet. 
 

Świadczenie niezależne od dochodów

Wsparcie udzielane jest niezależnie od wysokości dochodów rodziców. 300 plus nie obejmuje jednak dzieci uczęszczających do żłobków, przedszkoli i zerówek, a także studentów. Wnioski  można składać jedynie drogą elektroniczną przez bankowość elektroniczną lub portal PUE ZUS. 

Termin złożenia wniosku

 Rodzice mogą się starać o wsparcie w terminie od 1 lipca do 30 listopada. Jeśli rodzic nie złoży wniosku w tym czasie, pieniądze przepadną. 

Rodzice, którzy złożyli wniosek w lipcu lub sierpniu mieli gwarantowaną wypłatę świadczenia nie później niż do 30 września. Jeśli wniosek zostanie złożony w kolejnych miesiącach (wrześniu, październiku lub listopadzie) pieniądze trafią do rodziny w ciągu 2 miesięcy od złożenia wniosku.

W ubiegłym roku z pomocy skorzystało aż 4,6 mln dzieci, a na konta rodziców wpłynęło 1,4 mld złotych. 

Tagi: ZUS