Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Młodzi Polacy mają gigantyczne długi. 20-latka ma do spłacenia niemal 800 tys. złotych
Olgierd Maletka
Olgierd Maletka 01.10.2023 14:26

Młodzi Polacy mają gigantyczne długi. 20-latka ma do spłacenia niemal 800 tys. złotych

Pieniądze, kalendarz
BiznesInfo

Z danych Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor wynika, że młodzi Polacy zmagają się z coraz większym zadłużeniem. Rekordzistką jest 20-latka ze Śląska, która ma do spłaty ponad 788 tys. zł.

Ogromne zadłużenie młodych ludzi

Coraz więcej młodych Polaków traci kontrolę nad swoimi finansami. Osoby w wieku od 18 do 24 lat mają ogromne długi. Z danych Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor i bazy informacji kredytowych Biura Informacji Kredytowej wynika, że nieopłacone w terminie zobowiązania tych osób wyniosły na koniec lipca 1 mld zł. - W ciągu roku zadłużenie młodych Polaków wzrosło o ponad 18 proc., a liczba niesolidnych dłużników o ponad 7 tys. - wskazują dane. Średnia zaległość 18-24 latka wzrosła przez rok o 11 proc., do 7 tys. 637 zł.

Rachunek wolny od zajęcia komorniczego. Tych pieniędzy komornik nie może tknąć.

Alarm dla klientów polskich banków. Jeżeli zobaczysz ten kod, nic z nim nie rób

20-latka ma 788 tys. złotych długu

Najwięcej zaległości mają mieszkańcy województwa śląskiego. - Rekordzistką jest 20-latka, która zalega bankom i innym instytucjom ponad 788 tys. złotych - informuje prezes BIG InfoMonitor Sławomir Grzelczak.

Rząd chce stworzyć własną sieć sklepów. Ma być konkurencją dla Biedronki i Lidla.

Dlaczego młodzi mają długi?

Zdaniem Haliny Kochalskiej z BIG InfoMonitor, spowodowane jest to przede wszystkim drożyzną i wzrostem cen. Młodzi Polacy szczególnie dotkliwie odczuli wzrost cen wynajmu mieszkań, żywności oraz transportu. Ekspertka podkreśliła jednak, że młodym sprzyja niskie bezrobocie, pozwalające łatwo znaleźć pracę. - Pomaga też brak podatku od rocznych dochodów do 85 528 zł - dodała.

Źródło: TVN24 Biznes.

Tagi: dług