Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Koniec ze świadczeniami dla Ukraińców w Polsce? "Przepisy po prostu wygasną"
Olgierd Maletka
Olgierd Maletka 19.09.2023 17:55

Koniec ze świadczeniami dla Ukraińców w Polsce? "Przepisy po prostu wygasną"

Pieniądze, dłoń
Domena publiczna

Rzecznik rządu Piotr Müller odniósł się do kwestii świadczeń, które pobierają obecni w Polsce Ukraińcy. - Nic nie jest na stałe dane, tylko na okres trwającego konfliktu zbrojnego i przepisy po prostu wygasną na początku przyszłego roku - powiedział w „Gościu Wydarzeń”.

Ukraina pozywa Polskę

Prowadzący program Bogdan Rymanowski zapytał o komentarz w sprawie złożonej przez Ukrainę na Polskę skargi do Światowej Organizacji Handlu w związku z przedłużeniem embarga na ukraińskie zboże.

Polskie embargo na zboże z Ukrainy. Jest stanowisko USA.

Ukraina pozwie Polskę i dwa inne kraje za zboże. Na tym nie koniec

Polska wspiera Ukrainę

Piotr Müller powiedział, że Polska wspiera Ukrainę przed napaścią ze strony rosyjskiego agresora, podkreślając, że to jest również kwestia naszego bezpieczeństwa. - Ale nie może być tak, że gdy są zagrożone nasze interesy gospodarcze czy rolne, że my się będziemy w jakiś sposób cofać przed taką presją moralną czy jakiegoś innego rodzaju, prawną. Podtrzymujemy swoje stanowisko. Skarga do WTO nie robi na nas wrażenia - wyjaśnił rzecznik. Dodał, że polski rząd nie ma zamiaru cofać się z wprowadzonego embarga.

Koniec ze świadczeniami dla Ukraińców?

Następnie prowadzący program zapytał o świadczenia dla obywateli Ukrainy w Polsce. - Czy polskie władze nie przesadziły z traktowaniem Ukraińców w tak uprzywilejowany sposób? 

- Pamiętajmy o tym, że przepisy mają charakter czasowy i one wygasają na początku przyszłego roku. Nic nie jest na stałe dane, tylko na okres trwającego konfliktu zbrojnego i przepisy po prostu wygasną na początku przyszłego roku - powiedział Piotr Müller. Rzecznik rządu dodał, że jego zdaniem przepisy nie zostaną przedłużone i po prostu wygasną.

Wskazał również, że społeczność międzynarodowa powinna szerzej się zaangażować w pomoc obywatelom Ukrainy, którzy przebywają poza granicami swojego kraju.

Jakie świadczenia przysługują Ukraińcom?

Na mocy ustawy z dnia 12 marca 2022 r. o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa, Ukraińcy mogą wnioskować o przyznanie m.in. świadczenia rodzinnego, 500 plus i 300 plus - pod warunkiem, że obywatel Ukrainy zamieszkuje z dzieckiem w Polsce.

Tagi: Pieniądze