Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Polskie embargo na zboże z Ukrainy. Jest stanowisko USA
Paweł Makowiec
Paweł Makowiec 19.09.2023 13:15

Polskie embargo na zboże z Ukrainy. Jest stanowisko USA

Pole zbożowe, flaga USA
Wikimedia Commons/Domena publiczna

Polska postanowiła samodzielnie przedłużyć embargo na ukraińskie zboże po tym, jak Komisja Europejska zadecydowała o zakończeniu obowiązywania jego wspólnotowej wersji. Głos w sprawie zabrał rzecznik amerykańskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego John Kirby.

Embargo na ukraińskie zboże

15 września był ostatnim dniem obowiązywania embarga na zboże z Ukrainy nałożonego przez Komisję Europejską. Zboże nie mogło być wwożone do pięciu krajów Unii Europejskiej, w tym do Polski.

Jak przypomina Gazeta.pl, Komisja Europejska nie zdecydowała się na przedłużenie embarga pomimo próśb kilku członków wspólnoty. Polski rząd podjął wobec tego decyzję o samodzielnym przedłużeniu embarga, co spotkało się z niezadowoleniem Ukraińców.

Stany Zjednoczone zabierają głos

Dyskusja na temat ukraińskiego zboża i embarga dotarła nawet do Stanów Zjednoczonych. Podczas briefingu prasowego w Nowym Jorku głos w tej sprawie zabrał rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego John Kirby.

Według cytowanej przez Radio Zet wypowiedzi Kirby'ego, USA uważają, że zboże z Ukrainy może pomóc w walce z głodem, i powrót do Czarnomorskiej Inicjatywy Zbożowej oraz skierowanie eksportu ukraińskiego zboża przez Morze Czarne są rzeczami, na których zależy Waszyngtonowi. Jednakże decyzje nt. embarga podejmowane przez “europejskich partnerów” USA są tak samo suwerenne, jak suwerenność Ukrainy.

Biden chce reformy Rady Bezpieczeństwa ONZ

W swojej wypowiedzi Kirby ogłosił, że prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden wezwie do reformy Rady Bezpieczeństwa ONZ na swoim wtorkowym wystąpieniu przed Zgromadzeniem Ogólnym. Według słów rzecznika Rady Bezpieczeństwa Narodowego USA cytowanych przez Radio Zet, reformy miałyby obejmować m.in. dodanie nowych stałych członków.

Priorytetem reformy, którą zaproponuje prezydent USA, ma być taka zmiana Rady Bezpieczeństwa, aby była bardziej inkluzywna oraz większa. Nie wiadomo, czy USA miałyby poprzeć ograniczenie prawa weta stałych członków Rady Bezpieczeństwa.