Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Kluczowe etapy procesu restrukturyzacji w przedsiębiorstwie – jakie są najważniejsze wyzwania?
Artykuł Sponsorowany
Artykuł Sponsorowany 29.05.2023 12:20

Kluczowe etapy procesu restrukturyzacji w przedsiębiorstwie – jakie są najważniejsze wyzwania?

None
pixabay.com

Problemy finansowe dotykające firmę doprowadzają bardzo często do poważnych konsekwencji. Najskuteczniejszą metodą walki z nimi jest zapobieganie powstawaniu zadłużeń oraz oddłużanie w razie już obecnych zobowiązań. W sytuacji, gdy zadłużenie znacznie obciąża przedsiębiorstwo i nie jest możliwe uregulowanie spłat w okresie wymaganym przez wierzycieli, można ubiegać się o rozpoczęcie postępowania restrukturyzacyjnego.

Postępowanie restrukturyzacyjne – czym jest i na czym polega?

Niespłacone, przeterminowane długi skutkują często rozpoczęciem egzekucji komorniczej, wierzyciele mogą wypowiedzieć umowy, rozwiązać obecne plany partnerskie itd. W przypadku trudności w terminowym spłaceniu zobowiązań dobrym rozwiązaniem jest rozpoczęcie postępowania restrukturyzacyjnego. Wiąże się to z korzyściami zarówno dla dłużnika, jak i dla jego wierzycieli. Przedsiębiorstwo zyskuje czas na pozyskanie środków do spłacenia zadłużeń. Wierzyciele nie muszą uciekać się do różnych dodatkowych metod i są pewni, że należna im płatność zostanie w określonym czasie uregulowana.


Postępowanie restrukturyzacyjne jest prowadzone przez sąd. Właściwe wdrożenie i przeprowadzenie poszczególnych etapów gwarantuje, że wszystko pójdzie zgodnie z planem. Dobrą praktyką jest skorzystanie z usług kancelarii prawnej specjalizującej się w prawie restrukturyzacyjnym. Szczegóły dotyczące takiej współpracy możecie Państwo poznać pod adresem internetowym https://kpr-restrukturyzacja.pl/. Zapoznanie się z nimi ułatwi podjęcie właściwej decyzji co do wyboru doradcy, z którym będzie można opracować projekt postępowania restrukturyzacyjnego dotyczącego Waszej firmy.

Etapy postępowania restrukturyzacyjnego – co jest najbardziej istotne?

Bardzo ważnym etapem postępowania restrukturyzacyjnego będzie analiza obecnej sytuacji finansowej Państwa firmy. Doradca na tym etapie może dobrać i zaproponować ogólny zarys planu restrukturyzacji, a następnie podpisywana jest umowa. Współpraca z naszą kancelarią gwarantuje Państwu wdrożenie korzystnych udogodnień, przyczyniających się do pozytywnego przebiegu restrukturyzacji. Są one uwzględniane w planie i w umowie (mowa tu np. o ochronie przeciwegzekucyjnej lub zmniejszeniu całkowitego zadłużenia).


Plan musi zostać przedłożony w sądzie wraz z kompletną dokumentacją. Tutaj pomoc kancelarii okazuje się nieodzowna, bo tylko poprawnie złożony wniosek może zostać zaakceptowany przez sąd i na jego podstawie może rozpocząć się postępowanie restrukturyzacyjne. Na akceptację czeka się od tygodnia do sześciu tygodni.


W trwającym postępowaniu restrukturyzacyjnym wyznaczani są nadzorca lub/i zarządca sądowy. Odpowiadają oni za przygotowywanie zestawień i analiz obecnych wierzytelności. Taka dokumentacja stanowi bezpośrednią podstawę do faktycznych czynności oddłużających. Przy pomocy kancelarii na tym etapie może zostać przygotowany układ z wierzycielami, którzy mogą go zaakceptować lub odrzucić. Niezbędna jest również akceptacja układu przez sąd. Skorzystanie z wsparcia naszej kancelarii niweluje ryzyko odrzucenia postępowania na tym etapie.

Ewentualne trudności w postępowaniu restrukturyzacyjnym

Obie strony ewentualnego układu mogą odnieść korzyści w wyniku pozytywnie zakończonego postępowania restrukturyzacyjnego. Jednak nie oznacza to, że można liczyć na nie bez wnikliwej analizy sytuacji przedsiębiorstwa i właściwego przygotowania jeszcze na etapie składania wniosku. Zapewniamy Państwu wsparcie specjalistyczne podczas kompletowania dokumentacji i opracowywania jak najbardziej korzystnego układu, który na pewno zostanie zatwierdzony przez sąd. Pozytywnym skutkiem będzie odblokowanie zajętych rachunków bankowych oraz zatrzymanie toczących się postępowań egzekucyjnych, jeśli do tego doszło, czy też wstrzymanie działań windykacyjnych przez wierzycieli.

Tagi: Finanse