Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Kilkadziesiąt tysięcy działkowców pod ścianą. Kary finansowe sięgają 5 tys. złotych
Olgierd Maletka
Olgierd Maletka 13.09.2023 12:44

Kilkadziesiąt tysięcy działkowców pod ścianą. Kary finansowe sięgają 5 tys. złotych

Rodzinny Ogród Działkowy
Marek BAZAK/East News

Wielu Polaków nadal chętnie korzysta z Rodzinnych ogródków działkowych. Okazuje się, że kilkudziesięciu tysiącom z nich grożą wysokie kary finansowe.

Rosnące zainteresowanie działkami

Chcąc uciec od zgiełku miasta, poszukując miejsca do wypoczynku i rekreacji, coraz więcej Polaków decyduje się na korzystanie z działek ROD. Ogródki działkowe największą popularność zdobyły w latach PRL-u, ale nadal mają swoich entuzjastów. Portal Samorządowy podaje, że w Polsce jest obecnie około 5 tys. ROD. Przez lukę w prawie wielu Polakom grożą poważne konsekwencje finansowe.

Ważna zmiana dla właścicieli kart płatniczych. Lepiej się zapoznać.

Przez kilka lat wynajmowała swoje mieszkanie w Katowicach. Jej odkrycie jest przestrogą dla innych

Nielegalne korzystanie ze studni

Chodzi o tzw. abisynki, czyli płytkie studnie, które umożliwiają czerpanie niewielkiej ilości wody. Z danych Polskiego Związku Działkowców wynika, że w Polsce wyposażonych jest w nie nawet kilkadziesiąt tysięcy ogródków działkowych. Na czym polega problem? Serwis podaje, że wszystko zmieniła nowelizacja przepisów z 2017 r. Zgodnie z przepisami ustawy Prawo wodne, przed rozpoczęciem budowy studni głębinowej, konieczne jest uzyskanie pozwolenia wodno-prawnego. Wyjątkiem jest tzw. zwykłe korzystanie z wód, pozwalające na pobieranie wody do 5m3 na dobę. Problem polega na tym, że dotyczy to tylko i wyłącznie osób będących właścicielami działek, na których znajdują się “abisynki”.

Będą kontrole w domach Polaków. Zapukają również do Ciebie, ale jest jeden haczyk.

Prawo traktuje to jako wykroczenie

Użytkownicy działek w ogródkach działkowych nie są ich właścicielami, co oznacza, że nie mogą korzystać ze studni w trybie “zwykłym” i muszą ubiegać się o pozwolenie wodno-prawne

„Prawo traktuje to jako wykroczenie, więc grozi za to kara grzywny, a nawet aresztu” - mówi w rozmowie z serwisem Bartłomiej Piech, dyrektor biura prawnego Polskiego Związku Działkowców.

Za wykroczenie grozi kara grzywny do 5 tys. złotych. Polski Związek Działkowców domaga się zmiany przepisów, dzięki którym użytkownicy "abisynek" nie musieliby występować o pozwolenie wodno-prawne na korzystanie z nich.

Tagi: Kara