Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Ważna zmiana dla właścicieli kart płatniczych. Lepiej się zapoznać
Paweł Makowiec
Paweł Makowiec 11.09.2023 18:31

Ważna zmiana dla właścicieli kart płatniczych. Lepiej się zapoznać

Płatność kartą
East News

Rzadko przykładamy uwagę do szczegółów karty płatniczej. Ot, zwykły kawałek plastiku z czipem, którego używa się do płatności oraz wypłacania pieniędzy z bankomatu. Tymczasem okazuje się, że ten “kawałek plastiku” dotknie ważna zmiana.

Płatności kartami historycznie

Stosowanie kart płatniczych na większą skalę zaczęło się w latach 80. XX wieku. Jak podaje portal Business Insider, ich popularność wtedy wystrzeliła, ale płatności nie były jeszcze rozwinięte do tego stopnia jak dzisiaj.

Obowiązkowe dzisiaj kody PIN nie były wtedy jeszcze powszechną zasadą. Podstawową metodą autoryzacji płatności był wtedy podpis na paragonie, o który był proszony każdy klient, po czym sprzedawca porównywał go z podpisem widniejącym na karcie.

Popularność nie maleje

Pomimo upływu czasu i postępu technologicznego, popularność kart płatniczych nie maleje. Według cytowanych przez Business Insidera informacji Narodowego Banku Polskiego, liczba kart na polskim rynku w końcówce grudnia 2022 roku wyniosła 44,5 mln - prawie o pół miliona więcej niż we wrześniu 2022.

Według tych samych danych NBP, 99 proc. transakcji kartami to płatności zbliżeniowe. Między innymi ten fakt jest powodem zmiany, którą zaczęły wdrażać polskie banki.

Zmiany na kartach płatniczych

Ze słów Małgorzaty Witkowskiej z Departamentu Komunikacji Korporacyjnej PKO BP cytowanych przez Business Insidera wynika, że obowiązek podpisania wydawanej karty stracił znaczenie wraz z pojawieniem się transakcji zbliżeniowych. Pierwsze zmiany wprowadził Mastercard już cztery lata temu, znosząc wymóg podpisu.

Teraz zanosi się na to, że paski na podpis znikną z kart płatniczych na dobre. Od lutego 2022 takie egzemplarze wydawane są przez PKO Bank Polski. Niewykluczone zatem, że pozostałe banki pójdą tym śladem i wycofają pasek z rewersu wydawanych przez siebie kart.