Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Będą kontrole w domach Polaków. Zapukają również do Ciebie, ale jest jeden haczyk
Paweł Makowiec
Paweł Makowiec 12.09.2023 20:14

Będą kontrole w domach Polaków. Zapukają również do Ciebie, ale jest jeden haczyk

Kontrola, pukanie do drzwi
East News

Oficjalnie poznaliśmy stawki opłat za abonament w przyszłym roku. Podała je Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji, przypominając jednocześnie o osobach zwolnionych z opłat, a także obowiązku płacenia. Jest jednak jeden haczyk związany z kontrolami, który bardzo ułatwia życie Polakom.

Zasady abonamentu RTV

Według obowiązującego prawa, do opłacania abonamentu zobowiązany jest każdy, kto posiada odbiornik radiowy lub telewizyjny. Jak zaznacza Goniec, zasada ta dotyczy zarówno zwykłych Polaków, jak i instytucji typu szkoły czy sanatoria.

Posiadanie pakietów telewizyjnych czy dostępu do platform VOD nie uprawnia do zwolnienia z opłat. Podejście jest niestety zerojedynkowe - nie płacisz wtedy, gdy nie masz odbiorników. Posiadasz - musisz płacić.

KRRiT podała stawki

Przy publikacji stawek abonamentu na przyszły rok kalendarzowy, Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji przypomniała jednak, że są pewne grupy osób, które abonamentu płacić nie muszą pomimo posiadania odbiorników. Goniec wylicza, że chodzi m.in. o osoby powyżej 75 roku życia, osoby bezrobotne, niewidome, kombatanci czy inwalidzi.

Według ogłoszonego przez KRRiT cennika, opłata za radio w 2024 roku wyniesie 8,70 zł/msc, zaś za radio i telewizor - 27,30 zł/msc. Jeżeli dana osoba zdecyduje się na opłatę roczną, wtedy kwoty wynoszą odpowiednio 104,40 zł oraz 327,60 zł. W przypadku uiszczenia opłaty do 25 dnia miesiąca (lub 25 stycznia w rozliczeniu rocznym) przysługuje 10 proc. zniżki.

Kontrole wiszą w powietrzu

Wraz z kwestiami opłat za abonament powrócił temat kontroli. Według doniesień Gońca, liczba przeprowadzanych przez urzędników Poczty Polskiej kontroli poszła w górę, wywołując poruszenie u części mieszkańców. 

W przypadku, gdy do drzwi zapuka kontroler chcący sprawdzić kwestię opłacania abonamentu, jest pewien haczyk, o którym niewielu wie albo w panice zapomni. Nie ma bowiem obowiązku wpuszczenia kontrolera do środka. Co prawda nie oznacza to, że nie wróci za jakiś czas, ale prawo pozostaje niezmienione i cały czas można odmówić.