Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Kierowców czeka ważna zmiana. Padła konkretna data
Paweł Makowiec
Paweł Makowiec 17.10.2023 21:42

Kierowców czeka ważna zmiana. Padła konkretna data

Wnętrze samochodu
Iberion

Wielu kierowców musi przygotować się na sporą zmianę. Już niedługo bowiem czeka ich wycieczka do lokalnego urzędu, aby załatwić formalności. Padła również konkretna data w tej sprawie.

Ważna data dla kierowców

Problem, o którym mowa, dotyczy dość sporej liczby kierowców na polskich drogach. Bez względu na to, czy jeżdżą oni samochodami osobowymi, ciężarówkami czy autobusami, muszą przygotować się na nadchodzące zmiany.

Początkowo wielu może być zdziwionych, że czeka ich wycieczka do urzędu gminy w celu dopełnienia formalności - nawet, jeżeli nie mają zaległości. Jest to jednak nieuniknione i czeka wszystkich zainteresowanych.

Czas ucieka

Jak podaje portal Wirtualna Polska za serwisem fakt.pl. W kłopotliwej sytuacji są ci kierowcy pojazdów, którym udało się uzyskać prawo jazdy przed 18 marca 2013 roku.

Głównym powodem jest bezterminowa ważność takiego prawa jazdy. Od niedawna jednak zmieniła się sytuacja prawna - de facto mają one już termin ważności, nawet jeżeli nie znajduje się on na dokumencie.

Podano już datę

Z informacji Wirtualnej Polski wynika, że przepisy przewidują wymianę bezterminowych praw jazdy w latach 2028-2033. Proces ma zatem ruszyć za niecałe 5 lat i potrwać kolejne 5. Kierowcy z prawami jazdy mającymi termin ważności nie muszą się niczym przejmować.

Nowe dokumenty mają być ważne do 15 lat od daty ich wydania. Wymiana nie będzie niestety darmowa - jej koszt według cytowanego przez WP portalu fakt.pl ma wynieść 100,50 zł, z czego 50 gr to opłata manipulacyjna. Trzeba również zadbać o aktualne zdjęcie do dokumentu, co może podnieść koszt nawet o 50 zł.