BiznesINFO.pl
Marek Bazak/EAST NEWS

Marek Bazak/EAST NEWS

Kaucja za plastikowe i szklane butelki już niemal pewna, zapłacimy wszyscy. Ujawniamy szczegóły nowej opłaty

26 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Maria Glinka

Udostępnij:

Kaucja doliczona do plastikowych i szklanych butelek jest już przesądzona. Choć projekt ustawy o rozszerzonej odpowiedzialności producentów nadal jest na etapie przygotowań to rząd ujawnił kilka szczegółów. Nowa opłata, która ma wspierać recykling, przełoży się na dodatkowe obowiązki i koszty po stronie przedsiębiorców.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Do jakich opakowań ma zostać doliczona kaucja

  • Dlaczego system kaucyjny ma zostać wdrożony w Polsce

  • Jakie stawki wprowadziły inne państwa

Kaucja jako dodatkowa opłata. Nie za wszystkie opakowania trzeba będzie zapłacić więcej

Kaucja to popularne rozwiązanie na Zachodzie, które już niebawem zostanie wdrożone także w Polsce. Projekt nowych przepisów nadal jest w fazie przygotowań. Jednak Wiadomości Handlowe donoszą, że pierwsze założenia strategii zostały zaprezentowane na seminarium Forum Rozwoju Lokalnego.

Według wstępnych ustaleń kaucja ma obejmować butelki szklane o pojemności 1,5 l i butelki plastikowe o pojemności 3 l. Poza systemem pozostaną puszki.

Jak będzie to wyglądało w praktyce? Do produktu zostanie doliczona opłata, która będzie oddawana w momencie zwrotu opakowań. Portal bankier.pl podaje, że klienci nie będą musieli okazywać paragonu, który potwierdzi wcześniejsze uregulowanie kaucji.

Kaucja ratunkiem dla środowiska i utrapieniem dla producentów

Kaucja ma być jednym z podstawowych elementów tzw. rozszerzonej odpowiedzialności producenta (ROP), którą reguluje unijna dyrektywa z 2018 r. W ten sposób UE chce zmusić przedsiębiorców, aby stosowali biodegradowalne i bardziej przyjazne środowisku opakowania. Co minutę do mórz i oceanów trafia ponad 20 ton plastiku - to jedno z najbardziej poważnych wyzwań dzisiejszej ekologii.

Mechanizm, który narzuca UE pozostawia państwom członkowskim pewną dowolność w kontekście opracowania przepisów. Portal slaskibiznes.pl donosi, że system ROP ma obowiązywać w Polsce od 2022 r.

Kaucja, która zostanie wprowadzona, będzie jednak oznaczała nie tylko nowe obowiązki, ale także dodatkowe koszty dla producentów. Po wejściu w życie nowych przepisów będą bowiem musieli zapłacić opłatę opakowaniową. Pobrane środki mają zostać przeznaczone na finansowanie zbiórki i przetwórstwa zużytych butelek.

Dodatkowo będą musieli spełnić wymogi dotyczące poziomu selektywnej zbiórki odpadów. UE wymaga, aby producenci ponosili ok. 80 proc. kosztów segregacji, recyklingu i utylizacji odpadów.

Ile powinna wynosić kaucja? W Niemczech kwoty są zachęcające

Jeżeli kaucja ma osiągnąć swój podstawowy cel, czyli skłonić obywateli do dbania o najbliższe środowisko, to nie może być ani zbyt wysoka, ani zbyt niska. Eksperci z Eunomia Research & Consulting wskazują, że kaucja musi być przede wszystkim wyliczona proporcjonalnie względem ceny napoju. W przeciwnym razie zniechęca potencjalnych nabywców i blokuje jego zakup.

Na jakie stawki postawiły inne państwa? W Niemczech kaucja za butelki plastikowe to 25 centów. Do opakowań szklanych należy doliczyć 15 centów, a do butelek po piwie - 8 centów. Wirtualna Polska podaje, że takie kwoty zachęcają naszych sąsiadów do recyklingu, ponieważ w trakcie jednego wyjścia do sklepu można otrzymać zwrot rzędu 4 euro.

Na modyfikacje starego systemu kaucyjnego zdecydował się w 2017 r. amerykański stan Oregon - kaucja wzrosła do 0,1 dolara za jedno opakowanie. Rezultat? Wzrost oddawanych butelek o ponad 64 proc. zaledwie w rok. Czy polski rząd również opracuje system, który okaże się takim sukcesem? Przekonamy się niebawem.

Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

BiznesInfo

Polska i świat

Katastrofa samolotu w Lubuskim. Nieoficjalnie: nie żyje jeden z najbogatszych Polaków

Czytaj więcej >
pixabay, kasjanf

Polska i świat

Czy Centralny Port Komunikacyjny nie zostanie wybudowany? Horała: Tylko w trzech przypadkach

Czytaj więcej >
Arkadiusz Ziolek/EAST NEWS

Polska i świat

Za wykroczenie skarbowe kara nawet 14 tys. zł. Nowe prawo już obowiązuje

Czytaj więcej >
Arkadiusz Ziolek/EAST NEWS

Polska i świat

Jak przekonać seniorów do późniejszego przejścia na emeryturę? Rząd ma plan i nie zawaha się go użyć

Czytaj więcej >
Jochen Tack/EAST NEWS

Polska i świat

Koronawirus na polu szparagów w Niemczech. Polacy pilnowani przez ochronę

Czytaj więcej >
Fot. Piotr Molecki/East News, Warszawa, 04.05.2021. 29. posiedzenie Sejmu IX kadencji. Na nadzwyczajnym posiedzeniu Sejm zajmowal sie rzadowym projektem ustawy ws. ratyfikacji zasobow wlasnych Unii Europejskiej. N/z: minuta ciszy dla Bronislawa Cieslaka

Polska i świat

Sondaż parlamentarny. KO z najgorszym wynikiem w historii, PiS wygrywa

Czytaj więcej >