BiznesINFO.pl
Nie powiadomisz Zakładu Ubezpieczeń Społecznych o umowie? Musisz liczyć się z karą

BiznesInfo

Kara 5 tys. zł dla tych, którzy się nie zarejestrują. ZUS podał nam dane po 2 tygodniach od wejścia przepisu

16 Stycznia 2021

Autor tekstu:

Radosław Święcki

Nawet 5 tys. zł kary mogą zapłacić przedsiębiorcy, którzy nie powiadomią Zakładu Ubezpieczeń Społecznych o zawarciu umowy o dzieło. Taki obowiązek funkcjonuje od 1 stycznia tego roku. W pierwszym tygodniu liczba zgłoszeń była znikoma. Redakcja BiznesInfo

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Od 1 stycznia br. należy powiadamiać ZUS o zawarciu umowy o dzieło,

  • Kto nie ma takiego obowiązku,

  • Ile zgłoszeń odnotowano po 2 tygodniach

Surowa kara za brak zgłoszenia umowy o dzieło

Jak już informowaliśmy, od 1 stycznia 2021 roku wszedł w życie obowiązek rejestrowania w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) umów o dzieło. Taki obowiązek wprowadziła uchwalona wiosną zeszłego roku nowelizacja tzw. tarczy antykryzysowej, która zmieniła m.in. przepisy ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych.

- Obowiązek zawiadomienia Zakładu Ubezpieczeń Społecznych o zawarciu umowy o dzieło ma każdy płatnik składek lub osoba fizyczna, jeżeli zleci wykonanie dzieła osobie, z którą nie pozostaje w stosunku pracy lub jeżeli w ramach takiej umowy nie wykonuje pracy na rzecz pracodawcy, z którym pozostaje w stosunku pracy – przypomina w rozmowie z BiznesInfo Paweł Żebrowski, rzecznik Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

- Oznacza to, że nie ma obowiązku informowania Zakładu Ubezpieczeń Społecznych o zawartych umowach o dzieło podmiot lub jednostka organizacyjna (np. stowarzyszenie fundacja, spółka prawa handlowego, itp.) jeżeli nie jest płatnikiem składek, tj. nie jest zobowiązany do zarejestrowania się w ZUS jako płatnik składek ze względu na brak obowiązku zgłoszenia do ubezpieczeń społecznych co najmniej jednego ubezpieczonego – dodaje Żebrowski.

W przypadku zawarcia umowy o dzieło, musi ją natomiast zgłosić do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych osoba fizyczna, bez względu na to, czy jest zarejestrowana w Zakładzie jako płatnik składek czy też nie.

Rzecznik Zakładu Ubezpieczeń Społecznych podkreśla, że o zawarciu umowy o dzieło należy poinformować wypełniająć wniosek, który można przesłać drogą elektroniczną - za pomocą Platformy Usług Elektronicznych (PUE ZUS).

- W zgłoszeniu będą przekazywane wyłącznie ogólne informacje dotyczące: zamawiającego i wykonawcy, daty zawarcia, rozpoczęcia i zakończenia umowy, jak też o jej przedmiocie – informuje Żebrowski.

Umowę o dzieło należy zgłosić w ciągu 7 dni od jej zawarcia. Co się stanie jeśli płatnicy o tym zapomną? Wówczas muszą liczyć się z karą i to dość surową  Zakład Ubezpieczeń Społecznych może bowiem wystąpić z wnioskiem o ukaranie do sądu (sam ZUS nie nakłada kar), a ten może nałożyć karę nawet do 5 tys. zł.

Groźba kary podziałała? Zgłoszeń przybyło

Jak wspomniano obowiązek rejestracji umów o dzieło wprowadzono od 1 stycznia tego roku, co oznacza, że funkcjonuje już od dwóch tygodni. Po pierwszym tygodniu jak już informowaliśmy, powołując się na dane Money.pl, zgłoszono jedynie 550 umów. Jak wygląda sytuacja po kolejnym tygodniu 2021 roku? Redakcja BiznesInfo zwróciła się o dane w tej sprawie do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

- W ostatnim czasie liczba zgłaszanych umów dynamicznie rośnie. Mamy ich już blisko 9 tys. Liczymy, że rejestr pozwoli przede wszystkim dokładniej oszacować liczbę zawieranych w Polsce umów o dzieło – informuje w rozmowie z BiznesInfo rzecznik Zakładu.

Oznacza to, że w drugim tygodniu 2021 roku przybyło ok. 8,5 tys. zgłoszeń o zawarciu umowy o dzieło.

Tagi:

Radosław ŚwięckiAutor

Redaktor Biznesinfo. Absolwent dziennikarstwa na UW. Wielbiciel politycznych biografii i zagranicznych stacji radiowych (zwłaszcza w językach, których nie rozumiem). Przed BiznesInfo związany z B2-biznes.pl, Forum Samorządowe i Magazynem THINKTANK.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

pixabay, IADE-Michoko

Twój portfel

Ceny paliw. Analitycy nie przewidują gwałtownych wzrostów

Czytaj więcej >
pixabay, geralt

Twój portfel

Podwyżki cen prądu nieuniknione. W ciągu kilku lat dołożymy po 700 zł

Czytaj więcej >
Biznes Info

Twój portfel

Czekasz na paczkę? To się nie doczekasz, prędzej znikną Ci pieniądze z konta

Czytaj więcej >
Biznes Info

Twój portfel

Abonament RTV. Są stawki na przyszły rok

Czytaj więcej >
fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. 10.04.2019. n/z Klawiatura z dlonia w rekawicy.

Twój portfel

Oszustwo na "Netflix" i na "PayPal". KNF ostrzega przed fałszywymi mailami

Czytaj więcej >
Oszczędzić na wywozie śmieci nie zawsze się da

Twój portfel

Mieszkańcy bloków bez liczników zapłacą krocie. Niezależnie od segregacji i oszczędzania wody

Czytaj więcej >