Nowy rok to wielkie nowości w ZUS, niekoniecznie korzystne dla firm
fot: Arkadiusz Ziolek/ East News
Autor Radosław Święcki - 2 Stycznia 2021

Chociaż do tej pory miałeś spokój, teraz możesz spodziewać się kontroli. ZUS zaczął już od nowego roku

Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) przypomina, że od dziś musi być informowany o zawarciu umowy o dzieło przez płatników składek lub osoby zlecające dzieło. Taki obowiązek wprowadzają przepisy tzw. tarczy antykryzysowej. Szefowa państwowego ubezpieczyciela podkreśla, że potrzebuje takich informacji w celach analityczno-statystycznych, ale eksperci nie mają wątpliwości, że chodzi o kontrolę firm.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Od 1 stycznia br. należy informować ZUS o zawarciu umowy o dzieło
  • Jaki według ekspertów jest prawdziwy cel tego rozwiązania
  • Z jaką karą trzeba się liczyć za niedopełnienie obowiązku

Nowości w ZUS

Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) przypomina w komunikacie prasowym, że od 1 stycznia tego roku należy informować instytucję o zawarciu umowy o działo. Taki obowiązek wprowadzają przepisy tzw. tarczy antykryzysowej, mającej chronić przedsiębiorców poszkodowanych wskutek obostrzeń wprowadzonych w związku z pandemią koronawirusa. O zawarciu takiej umowy ZUS musi zawiadomić płatnik składek lub osoba fizyczna zlecająca dzieło.

Obowiązek informowania ZUS o zawarciu umowy o dzieło nie dotyczy jednak części umów. Dotyczy to umów zawartych z własnym pracownikiem, umów wykonywanych na rzecz własnego pracodawcy, ale zawartych z innym podmiotem, a także umów zawartych z osobami prowadzącymi działalność gospodarczą na wykonanie przez nie usług, które wchodzą w zakres prowadzonej działalności.

- Umowy zawarte od 1 stycznia 2021 r. trzeba wykazać w nowym formularzu RUD (Zgłoszenie umowy o dzieło). Należy go złożyć w ciągu 7 dni od zawarcia umowy o dzieło. Formularz RUD można przekazać elektronicznie przez Platformę Usług Elektronicznych (PUE) ZUS – informuje ZUS w komunikacie prasowym.

- Dla każdego wykonawcy dzieła trzeba złożyć oddzielny formularz RUD. W jednym formularzu RUD można wykazać maksymalnie 10 umów zawartych z jednym wykonawcą – dodaje ZUS.

Nowa opłata właśnie weszła w życie. Od wysokości rachunków może Ci się zrobić niedobrzeNowa opłata właśnie weszła w życie. Od wysokości rachunków może Ci się zrobić niedobrzeCzytaj dalej

Za niedopełnienie powyższego obowiązku grozi grzywna do 5 tys. zł.

ZUS informuje o konieczności powiadamiania go o zawarciu umowy o dzieło, nie informuje natomiast dlaczego taki obowiązek wprowadzono. Usiłowała to wyjaśnić w wywiadzie dla „Rzeczpospolitej” szefowa Zakładu prof. Gertruda Uścińska.

- W zakresie umów o dzieło mamy obecnie swoistą terra incognito (niezbadany ląd – red.). Przepisy są porządkowane, aby państwo wiedziało, ile jest tego typu umów. Obecnie nie ma takiej wiedzy. Inne dane ma GUS, inne KAS, a inne ZUS – tłumaczyła prezes ZUS. - Zgromadzone w rejestrze informacje będą wykorzystywane do celów statystyczno-analitycznych, także do badania kierunków rozwoju przedsiębiorczości – dodała.

Chodzi o kontrole?

Tymczasem eksperci nie mają wątpliwości co się stanie, gdy państwowy ubezpieczyciel uzyska wiedzę odnośnie tego, którzy pracodawcy zawierają umowy o dzieła, z kim i na jakie kwoty.

- To oczywiste: będą mogli trafnie wytypować firmy do ewentualnej kontroli – mówi w rozmowie z Money.pl Andrzej Radzisław, radca prawny, ekspert prawa pracy z kancelarii Goźlińska Petryk i Wspólnicy, podkreślając, że podczas takich kontroli inspektorzy Zakładu będą mogli zapoznać się z treścią zawartych umów o dzieło i je podważyć, jeśli uznają, że powinny być to umowy zlecenia, od których powinny być odprowadzane składki.

Według Radzisława ZUS będzie mógł również zażądać od przedsiębiorcy okazania wszystkich umów zawartych z daną osobą w przeszłości. Jeśli były one zawierane na podobnych warunkach, jak umowa, która została podważona, przedsiębiorca zapłaci za tę osobę składki na ubezpieczenia wraz z odsetkami do 5 lat wstecz.

Inni cytowani przez portal eksperci prognozują, że w obawie przed nowymi zasadami i możliwymi kontrolami pracodawcy będą od Nowego Roku zawierać częściej umowy zlecenia aniżeli umowy o dzieło.

Artykuły polecane przez redakcję BiznesInfo:

  1. Pozostało ci tylko 9 dni. Jeśli zdążysz, dostaniesz nawet 2000 złotych
  2. Adam Niedzielski zagroził lekarzom: "Doszło do nadużyć". Zapowiedział zablokowanie pensji
  3. 500 plus za udział w „Sylwestrze Marzeń”. TVP sowicie wynagrodziło statystów na zabawie sylwestrowej

KONIECZNIE OBEJRZYJ:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News