ZUS z ważnym apelem do płatników
Wikipedia/Henryk Borawski, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=30413583
Autor Maria Glinka - 29 Grudnia 2020

ZUS z pilnym przypomnieniem. Ostatni dzwonek na złożenie stosownych dokumentów

ZUS przypomina o kluczowym terminie dla przedsiębiorców. Podmioty uwzględnione w tarczy antykryzysowej 6.0. muszą złożyć stosowne dokumenty do końca grudnia 2020 r., aby móc ubiegać się o zwolnienie z opłacania składek. Przed świętami Bożego Narodzenia do ZUS napłynęło kilkadziesiąt tysięcy wniosków. Podpowiadamy, kto może jeszcze skorzystać z pandemicznego przywileju.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Ile osób już złożyło wniosek o zawieszenie składek
  • Jakie dokumenty trzeba przedłożyć
  • Kto może ubiegać się o ulgę w ramach ZUS

ZUS z tysiącami wniosków. Ostatnie dni na przesłanie niezbędnych dokumentów

Zwolnienie z opłacania składek ZUS to rozwiązanie, które cieszy się dużą popularnością w dobie pandemii. Według oficjalnych wyliczeń w trakcie pierwszej fali koronawirusa z tego przywileju skorzystały 3 mln Polaków. Do końca czerwca ZUS umorzył składki o łącznej wartości ponad 11 mln zł, choć nie uchronił się przed poważnym chaosem.

Z uwagi na duże zainteresowanie tym mechanizmem rząd postanowił uwzględnić je w najnowszej, szóstej odsłonie tarczy antykryzysowej. Rzecznik ZUS Paweł Żebrowski wyznał, że do 22 grudnia dokumenty w sprawie zawieszenia płatności przedłożyło ponad 70 tys. płatników. Pozostali uprawnieni mają czas na przesłanie wniosku tylko do końca stycznia 2021.

Warto jednak pamiętać, że samo zawnioskowanie nie wystarczy. Zasady umorzenia składek ZUS wskazują, że niezbędne jest także przedstawienie deklaracji rozliczeniowej do końca roku (31 grudnia 2020 r.). - Firmy, które tego nie zrobią do końca tego roku nie otrzymają zwolnienia z opłacania składek za listopad – oznajmił w rozmowie z PAP rzecznik ZUS.

W jaki sposób można przekazać dokumenty? Puls Biznesu podpowiada, że Przedsiębiorcy wykonujący działający jednoosobowo lub niewielkie firmy mogą przedłożyć rozliczenie poprzez aplikację e-płatnik, która jest dostępna na Platformie Usług Elektronicznych ZUS. W odpowiedniej zakładce na profilu („Dokumenty wymagające poświadczenia odbioru”) można uzyskać informację o rozstrzygnięciu wniosku. W razie jakikolwiek wątpliwości ZUS skontaktuje się z wnioskodawcą osobiście.

[TYLKO U NAS] KNF chciało dobrze, a wyjdzie jak zwykle? Frankowicze w jeszcze większym gąszczu[TYLKO U NAS] KNF chciało dobrze, a wyjdzie jak zwykle? Frankowicze w jeszcze większym gąszczuCzytaj dalej

Portal pit.pl podaje, że nie wszystkie podmioty muszą składać dokumenty rozliczeniowe. Z tego obowiązku zwolnieni są przedsiębiorcy, którzy opłacają składki ZUS wyłączne na własne ubezpieczenia lub za siebie i współpracowników – pod warunkiem, że w ostatnio przedłożonych zaświadczeniach do podstawy wymiaru składek zadeklarowano kwotę w wysokości najniższej podstawy wymiaru składek, która obowiązuje danego przedsiębiorcę lub osobę współpracującą.

Minimalna podstawa wymiaru składek to: 60 proc. prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego lub 30 proc. kwoty minimalnego wynagrodzenia – w okresie pierwszych 24 miesięcy kalendarzowych od dnia rozpoczęcia prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej.

Co więcej, dokumentów rozliczeniowych nie muszą załączać także przedsiębiorcy korzystający z Małego ZUS plus, których podstawa składek jest wyznaczana indywidualnie.

Kto może ubiegać się o zwolnienie ze składek ZUS?

Tarcza antykryzysowa 6.0. wprowadza zwolnienie ze składek ZUS za listopad. Zgodnie z informacjami udostępnionymi na oficjalnej stronie zakładu o zawieszenie opłat mogą ubiegać się podmioty, których przeważająca działalność skupia się m.in. na sprzedaży detalicznej, usługach gastronomicznych czy prowadzeniu taksówki.

Wszystkie kody działalności objęte wsparciem można znaleźć na oficjalnej stronie ZUS (https://www.zus.pl/baza-wiedzy/biezace-wyjasnienia-komorek-merytorycznych/firmy/-/publisher/details/1/zwolnienie-z-obowiazku-oplacania-skladek-za-listopad-2020-r_-dla-platnikow-z-okreslonych-branz/2718738).

Warunkiem uzyskania zwolnienia ze składek ZUS jest spadek przychodu w listopadzie 2020 r. o co najmniej 40 proc. w porównaniu z listopadem w 2019 r. Ze wsparcia mogą skorzystać tylko te podmioty, które były zgłoszone w ZUS jako płatnik składek przed 30 czerwca 2020 r.

Artykuły polecane przez redakcję BiznesInfo:

  1. Masz jeszcze tylko 3 dni, potem nawet 2 tys. zł przepadnie. Wystarczy jedna rzecz
  2. Kaczyński o szczepieniu na COVID-19. Szef KPRM mówi o determinacji prezesa
  3. Niemcy nie ugną się przed USA. Nord Stream 2 okazuje się ością nie do przełknięcia
  4. KONIECZNIE OBEJRZYJ:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News