BiznesINFO.pl
Kanał Sueski zablokowany przez statek Ever Given, należący do Evergreen Marine

Flickr/kees torn, https://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0/

Kanał Sueski wciąż zablokowany. W sklepach może pojawić się problem z kawą i nie tylko

28 Marca 2021

Autor tekstu:

Maria Glinka

Udostępnij:

Kanał Sueski w dalszym ciągu jest nieczynny. Kontenerowiec Ever Given, należący do armatora Evergreen Marine, utknął na mieliźnie prawie tydzień temu i ograniczył nie tylko dostawy ropy naftowej czy gazu. Zator blokuje także transport robusty, która jest

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Dlaczego statek Ever Given utknął

  • Jakie znaczenie w transporcie morskim ma Kanał Sueski

  • Jakie są skutki tego zatoru

Kanał Sueski zablokowany przez statek Ever Given

Kanał Sueski, łączący Morze Śródziemne z Morzem Czerwonym, to szlak transportowy, którym przepływa ok. 12 proc. światowego handlu. We wtorek 23 marca w kanale utknął ogromny statek Ever Given, który należy do Evergreen Marine. Podejrzewa się, że doszło do tego wskutek bardzo silnych wiatrów. Ever Given osiadł na mieliźnie, a dotychczasowe próby wyciągnięcia potężnego kontenerowca, który jest większy niż Wieża Eiffla, zakończyły się niepowodzeniem.

Skutki tego zdarzenia mogą być bardzo poważne, ponieważ na zatorowanym szlaku handlowym utknęły statki przewożące towary o szacowanej wartości 10 mld dolarów. Eksperci obliczyli, że każda godzina, w której Kanał Sueski nie pracuje, to koszt ok. 400 mln dolarów. „Planowany przestój zmniejszy wolumen globalnego handlu o nieco ponad 1 proc. w 2021, to presja nie tylko na ceny, ale na polskie obroty handlowe”, czytamy we wpisie analityków PKO BP na Twitterze.

Ever Given hamuje dostawy ziaren kawy i papieru toaletowego

Forsal donosi, że kryzys na Kanale Sueskim wstrzymał przede wszystkim dostawy ropy naftowej i gazu ziemnego. Należy liczyć się także z opóźnieniami w transporcie robusty - podstawowego składnika kaw rozpuszczalnych np. Nescafe. Zablokowany Kanał Sueski może wpłynąć na ceny robusty i pogłębić światowy niedobór kawy. Zapasy USA już teraz spadły do poziomu najniższego od sześciu lat.

Jak z tym problem radzi sobie Europa? Niektóre palarnie kawy postanowiły zwiększyć dostawy robusty z Afryki Wschodniej, aby uzupełnić niedobory ziaren z Wietnamu, zablokowane przez Ever Given.

Jednak zator, z którym zmaga się Kanał Sueski, już niebawem może wpłynąć na dostępność kawy w sklepach i kawiarniach. Problem pogłębiają utrudnienia w dostawach ziaren, które są raportowane od kilku miesięcy.

Business Insider Polska podaje, że Ever Given opóźnił także transport pulpy drzewnej, którą wytwarza firma Suzano SA. Ten surowiec wykorzystuje się m.in. do produkcji papieru toaletowego. Przedstawiciele Suzano przyznali w rozmowie z Bloombergiem, że zablokowany Kanał Sueski zmniejszy dostęp papieru toaletowego w sklepach.

Z jakim opóźnieniem możemy mieć do czynienia? Walter Schalka, dyrektor generalny firmy Suzano stwierdził, że konkurencja o kontenery morskie może przełożyć się na opóźnienia co najmniej o miesiąc. Papier toaletowy, który stał się symbolem pandemicznej paniki, może zatem znów okazać się produktem deficytowym. Niewykluczone, że zablokowany Kanał Sueski przełoży się także wzrost jego cen.

Opóźnione dostawy mebli wstrzymują ożywienie gospodarki

Kontenerowiec Ever Given może również wydłużyć czas oczekiwania na meble, których sprzedaż w dobie pandemii zdecydowanie wzrosła. W USA odnotowano już opóźnienia w portach w południowej Kalifornii. Jest to kluczowa baza odbioru statków z Azji, a zablokowany Kanał Sueski może tylko wydłużyć procedury. - Wiele z naszych mebli jest robionych ręcznie i wymaga ogromnej liczby komponentów, więc jeden brakujący element może naprawdę zepsuć całą produkcję - oznajmił Dan Flickinger, dyrektor generalny sieci sklepów meblowych Kasala w Seattle, w rozmowie z The Washington Post.

Z kolei Brian Bourke, główny dyrektor ds. wzrostu w Seko Logistics, ocenia, że czas oczekiwania np. na kanapę może być dłuższy niż trzy miesiące. - To nie mogło się wydarzyć w gorszym momencie - ocenił ekspert. Ożywiona popytem na meble gospodarka może odnotować znacznie mniejsze zyski właśnie z powodu przerw w dostawach i luk w zapasach.

Portal innpoland.pl donosi, że incydent z Ever Given to nie pierwsza wpadka na koncie armatora Evergreen Marine. W 1992 r. z pokładu statku Ever Laurel, należącego do Evergreen Marine, Ocean Spokojny zmył 12 kontenerów. W jednym z nich było ok. 28 tys. sztuk gumowych zabawek chińskiej produkcji. Skutki tego zdarzenia były zdecydowanie mniejsze niż incydent z Ever Green, który może blokować Kanał Sueski nawet przez kilka tygodni.

Maria GlinkaAutor

Redaktor Biznesinfo. Absolwentka stosunków międzynarodowych i studentka dziennikarstwa na UW. Pierwsze doświadczenia w branży dziennikarskiej zdobywała w stacji TVN i na portalu Euractiv. Wielbicielka filmów Alejandro Innaritu, reportaży książkowych i filmowych, zwłaszcza na temat polityki oraz społecznych problemów w wymiarze globalnym i lokalnym.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Polska i Świat

Pilna sesja Rady Bezpieczeństwa ONZ dotycząca Nord Stream. Na życzenie Rosji

Czytaj więcej >
Rondo. Czy przed skrzyżowaniem należy włączać lewy kierunek?

Polska i Świat

Wielu kierowców jeszcze nie wie o zmianie przepisów. Na skrzyżowaniu mogą zgarnąć 1000 zł mandatu

Czytaj więcej >
Wielkopolskie: Nie żyje 60-latek, który wypadł z drezyny. W akcji straż, pogotowie, policja i służby kolejowe

Polska i Świat

Wybuch w zakładzie PKN Orlen. Są zabici

Czytaj więcej >
Fajerwerki w Warszawie

Polska i Świat

Największe polskie miasta odwołują imprezy sylwestrowe. Chcą zaoszczędzić

Czytaj więcej >
Ceny węgla rosną

Polska i Świat

Dłuższy termin wymiany pieców w województwie małopolskim. Do końca kwietnia 2024 roku

Czytaj więcej >
Senat przyjął rezolucję ws. Białorusi

Polska i Świat

Nowa strona internetowa Senatu pochłonie prawie milion złotych

Czytaj więcej >