BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Najdroższa kawa świata produkowana jest w zadziwiający sposób. Aż trudno uwierzyć, że ktoś chce ją pić
Maria Glinka
Maria Glinka 22.03.2022 08:33

Najdroższa kawa świata produkowana jest w zadziwiający sposób. Aż trudno uwierzyć, że ktoś chce ją pić

Najdroższa kawa świata
Unsplash/Nathan Dumlao

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jaka jest najdroższa kawa świata

  • Jakie są inne równie drogie ziarna

  • Z czego wynika ich wysoka cena

Najdroższa kawa świata. Lider od lat bez zmian

Najdroższa kawa świata to Kopi Luwak, która pochodzi z Indonezji. Cena tego produktu może zaskakiwać. Za 50 g kawy w sklepie internetowym trzeba zapłacić co najmniej 145 zł, za 100 g - 259 zł, a za 250 g - 584 zł. Chcąc zapatrzyć się w kilogram Kopi Luwak, należy liczyć się z kosztem przekraczającym 2 tys. zł. Co ciekawe, najdroższa kawa świata jest także produkowana w Wietnamie, który jest drugim po Brazylii największym producentem kawy na świecie.

Z kolei portal beszamel.se.pl podaje, że w niektórych regionach najdroższa kawa świata kosztuje nawet 1 tys. euro. Co to oznacza w praktyce? Około 100 zł za filiżankę kawy. W jednej z restauracji w centrum Warszawy można skosztować tego napoju za 90 zł.

Kopi Luwak zawdzięcza swoją renomę dość nietypowemu procesowi produkcji. Najdroższa kawa świata jest bowiem wydzielana przez cywetę azjatycką. To zwierzę, które żywi się wyłącznie dojrzałymi owocami kawowca najwyższej jakości. Cyweta trawi jedynie miąższ. Wydalone ziarna zbierają plantatorzy, którzy następnie je myją, poddają długiemu procesowi suszenia i wypalają.

W ten sposób powstaje arabica o mocnym aromacie i gęstej konsystencji. Z uwagi na niewielkie zbiory na rynek trafia zaledwie 400 kg Kopi Luwak w skali roku - a im mniej towaru, tym wyższa jego cena.

Inne najdroższe kawy świata. Wachlarz produktów z odległych zakątków świata

Druga najdroższa kawa świata to Black Ivory Coffee z Tajlandii. W procesie produkcji tego napoju główną rolę odgrywa słoń, który wydziela ziarna. Dalsze czynności są podobne, jak w przypadku Kopi Luwak. Serwis ekspresdolatte.pl donosi, że na rynek trafia zaledwie 30 kg kawy rocznie, a jej ceny się wahają. Kilogram ziaren może kosztować nawet 1 tys. dolarów.

Wysoką cenę trzeba zapłacić także za kawę Esmeralda Special z Panamy. Napój, który powstaje na bazie tych ziaren otrzymał wiele nagród i jest uznawany za najlepszą kawę ziarnistą na świecie. Cena tego wyjątkowego produktu o owocowo-kwiatowym aromacie oscyluje w granicach 2 tys. zł za 1 kg.

Znacznie tańsza jest natomiast Saint Helena. Czwarta najdroższa kawa świata pochodzi z tej samej wyspy, na którą został zesłany Napoleon Bonaparte w 1815 r. i część kawowych ekspertów twierdzi, że to właśnie dzięki niemu Saint Helena zyskała rozgłos. Jednak z uwagi na to cesarskie skojarzenie nie każdy może pozwolić sobie na kawową ucztę dla podniebienia, ponieważ 1 kg kosztuje ok. 530 zł. W przeciwieństwie do poprzedników można ją przygotować jak espresso.

Równie droga jest kawa z Jamajki o nazwie Blue Mountain, którą zbiera się w lokalnych górach. Owoce kawowca dojrzewają bardzo długo, dzięki czemu zyskują niepowtarzalny smak i aromat. Wpływ na cenę tej kawy ma przede wszystkim trudność w dostępie do terenów, na których rosną kawowce. Zdarza się, że 100 g Blue Mountain kosztuje nawet 123 zł.

Wykwintnym produktem, zarówno w kontekście smaku, jak i ceny, może pochwalić się także Gwatemala. El Injerto to gatunek uprawiany od czterech pokoleń przez tę samą rodzinę. Proces produkcji jest owiany wielką tajemnicą, co ma wpływ na cenę kawy. Można ją zdobyć za 400 zł/1 kg.

Wszystkie kawy ujęte w rankingu to tzw. single origin, które pochodzą z niewielkiego regionu lub pojedynczej plantacji, co ma wpływ na ich ostateczną wartość. Zatem na cenową obniżkę najdroższych kaw świata nie ma co liczyć.