BiznesINFO.pl
Dlaczego osioł i słoń to symbole dwóch największych partii USA?

flickr/Steve Rhodes

Słoń i osioł w logach amerykańskich partii, dlaczego? Można się nieźle zdziwić

4 Listopada 2020

Autor tekstu:

Radosław Święcki

Udostępnij:

Wciąż nie wiadomo kto wygrał wtorkowe wybory prezydenckie w USA. W oczekiwaniu na oficjalne wyniki starcia miedzy kandydatem republikanów urzędującym prezydentem Donaldem Trumpem a kandydatem demokratów byłym prezydentem Joe Bidenem wyjaśniamy dlaczego sy

Czemu słoń i osioł symbolizują największe partie w Ameryce?

Takiej sytuacji nie było od 20 lat. Fani wyborów prezydenckich w Polsce przyzwyczaili się, że co cztery lata w pierwszy wtorek po pierwszym poniedziałku listopada Amerykanie wybierają prezydenta, a wczesnym rankiem w środę w naszym kraju dowiadujemy się, kto będzie gospodarzem Białego Domu. Tak było cztery lata temu, gdy obserwowaliśmy emocjonującą rywalizację Donalda Trumpa z Hilary Clinton, osiem i dwanaście lat temu, gdy swoim rywali rozgromił Barack Obama, czy w 2004 roku gdy George W. Bush wywalczył reelekcje pokonując Johna Kerry’ego.

Tymczasem w momencie powstawania tego tekstu (16.00 z minutami) wciąż nie wiemy czy Donald Trump pozostanie prezydentem USA, czy wróci do niego były zastępca Baracka Obamy Joe Biden, już w roli prezydenta. Przypomina to sytuację właśnie sprzed 20 lat, gdy przez dłuższy czas nie było wiadomo, czy następcą Billa Clintona będzie George W. Bush czy Al Gore. Miejmy nadzieję, że tym razem nie trzeba będzie czekać na rozstrzygnięcie sądu, tak jak to nastąpiło w 2000 roku.

W oczekiwaniu na oficjalne wyniki wyborów prezydenckich w USA wyjaśniamy dlaczego symbolami dwóch największych amerykańskich partii, czyli Partii Republikańskiej i Partii Demokratycznej są odpowiednio słoń i osioł?

W przypadku Partii Demokratycznej być może symbolu osła by nie było, gdyby nie prezydent Andrew Jackson, który pełnił swój urząd w latach 1929-1937. Polityk ten określany był w ten sposób („Jackass”) przez swoich politycznych przeciwników jeszcze przed objęciem urzędu, podczas kampanii w 1928 roku. Jackson nie tylko się nie obraził, ale postanowił uczynić to zwierzę symbolem swojej kampanii. W jego interpretacji jak podaje portal Greelane.pl osioł wiąże się z silnym, niezłomnym i wytrzymałym przywództwem. Ponadto walorami osła są również pracowitość, wytrwałość i skłonność do poświęceń.

1. ZUS z dumą wprowadzał nowe rozwiązanie. Jednak efekt decyzji był nie do przewidzenia2. Abp Gądecki znów w niespodziewanych słowach. "Niemal każdy serial na Netflixie zawiera promocję homoseksualizmu"3. Do szpitali się nie dostaniemy, wchodzi więc nowa strategia walki z COVID 19. Rząd nie ma wyboru

Osioł jako symbol Partii Demokratycznej pojawił się w 1870 roku w rysunkach popularnego wówczas karykaturzysty politycznego Thomasa Nasta w gazecie „Harper's Weekly”  i od tamtej pory przyjął się jako symbol demokratów.

Jako symbol Partii Republikańskiej w gazecie „Harper's Weekly” Nast umieścił z kolei słonia. Tym samym już w XIX wieku osioł i słoń zaczęły pojawiać się jako symbole dwóch najważniejszych partii Stanów Zjednoczonych i jako te symbole się przyjęły.

Pierwsza taka porażka od 28 lat?

W tegorocznych wyborach ekipę „słoni” reprezentował urzędujący 44. prezydent USA Donald Trump, zaś „osłów” były wiceprezydent USA Joe Biden. Jeśli Trump przegra, będzie pierwszym od 28 lat prezydentem, który nie wywalczył reelekcji. W 1992 roku walczący o drugą kadencję George H.W. Bush (też z drużyny „słoni”) przegrał z kandydatem „osłów” Billem Clintonem.

Analogii z Bushem można doszukać się również u Bidena, gdyż w przypadku wygranej polityk ten byłby pierwszym od czasu zmarłego dwa lata temu 41. prezydenta USA wiceprezydentem, któremu udało się przejąć główne stery w Białym Domu, tyle, że w przypadku Busha nastąpiło to w sposób bezpośredni (polityk był zastępcą 40. prezydenta USA Ronalda Reagana), zaś Biden był zastępcą Baracka Obamy w latach 2009-2017.

Podobne artykuły

Słowa Andrzeja Dudy o LGBT odbiły się szerokim echem w USA

Polska i świat

Ostra reakcja ambasady USA na słowa Dudy. Waszyngton także nie pozostał obojętny

Czytaj więcej >
Urlop

Polska i świat

Nie zadecydujesz sam kiedy pójdziesz na urlop, ale to nie jedyny problem. Przepis mnoży trudności

Czytaj więcej >
Fot. Piotr Molecki/East News. Warszawa, 08.10.2019. Debata "Czas decyzji" w telewizji TVN24 z udzialem przedstawicieli ogolnopolskich komitetow wyborczych. N/z: Izabela Leszczyna, Marcin Horala, Adrian Zandberg, Krzysztof Bosak, Wladyslaw Kosiniak-Kamysz

Polska i świat

Wielkie zamieszanie wokół debaty prezydenckiej TVN. Niejasne okoliczności odwołania

Czytaj więcej >
By Radosław Botev - Own work, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=90396694

Polska i świat

Nie tylko pocztowcy. Czeka nas wielka fala protestów, kilka branż zapowiedziało strajki

Czytaj więcej >
PHOTO: ZOFIA I MAREK BAZAK / EAST NEWS 30.03.2020. Epidemia koronowirusa w Polsce Warszawa N/z Srodki ostroznosci w komunikacji miejskiej - koniecznosc zachowania bezpiecznej odleglosci wsrod pasazerow

Polska i świat

Poczekamy do połowy przyszłego tygodnia, potem rząd zdecyduje. Chodzi o kolejne obostrzenia

Czytaj więcej >
przejscie graniczne-Piotr Blawicki-East News

Polska i świat

Czechy zamknięte dla Śląska, ale wszyscy Polacy są podejrzani. Czeska policja może zatrzymać do kontroli także i ciebie

Czytaj więcej >