BiznesINFO.pl
Największy eksporter żywności na świecie

Pxhere CC0

Największy eksporter żywności na świecie. Lider nie jest wcale tak oczywisty

12 Stycznia 2021

Autor tekstu:

Maria Glinka

Największy eksporter żywności na świecie wcale nie jest liderem w kontekście produkcyjnym. Sukces najpotężniejszego dostawcy wynika zarówno z ogromnych możliwości technologicznych, jak i z mniejszego zapotrzebowania na żywność niż u importowych rekordzist

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jaki jest największy eksporter żywności na świecie

  • Jakie produkty dostarczają rekordziści

  • Ile produktów eksportuje Polska

Największy eksporter żywności na świecie. Lider bez zmian

Największy eksporter żywności na świecie to Stany Zjednoczone. Roczny dochód z tej gałęzi gospodarki wynosi 149 mld dolarów. Portal money.pl podaje, że Amerykanie mają 10 proc. udziału w światowym eksporcie żywności. To wzrost o 7 proc. względem wyliczeń z 2010 r.

W czym tkwi sukces USA? Największy eksporter żywności ma do dyspozycji nowoczesną technologię oraz ogromne połacie ziemi uprawnej (922 mln akrów), dzięki czemu wyprzedza w rankingu najpotężniejszych producentów żywności. Nie bez znaczenia jest także fakt, że zapotrzebowanie krajowe jest mniejsze niż wśród państw, które uchodzą za największych importerów produktów żywnościowych.

USA dostarcza różnorodne artykuły. Sztandarowymi przykładami dóbr eksportowanych jest nie tylko kukurydza, soja i pszenica, lecz także mięso. Największy eksporter żywności na świecie to także globalny lider w kontekście dostaw wołowiny.

Kluczowy dostawca pożywienia w skali świata

Na drugim miejscu znalazła się Brazylia, której roczny dochód z eksportu żywności wynosi 79 mld dolarów. Największe państwo Ameryki Południowej ma 5,3 proc. udziału w globalnym eksporcie pożywienia. Swój gospodarczy sukces Brazylia zawdzięcza przede wszystkim dobrze rozwiniętemu rolnictwu. Grunty orne stanowią 30 proc. powierzchni tego kraju, na których produkuje się produkty stanowiące 46 proc. całego eksportu. Brazylia jest liderem w dostawach kawy, trzciny cukrowej i soku pomarańczowego.

Chiny, wschodzące mocarstwo gospodarcze, uplasowało się dopiero na trzecim miejscu w kontekście eksportu żywności. W skali roku Państwo Środka może liczyć na 63 mld dolarów z tej dziedziny gospodarki. Udział Chin w globalnym eksporcie pożywienia stanowi 4,3 proc. Chiny to nie tylko jeden z największych eksporterów żywności na świecie, lecz także jej ogromny importer i konsument. Nic dziwnego - w Chinach żyje ponad 1,4 mld, co stanowi blisko 18 proc. światowej populacji. Państwo Środka to lider w eksporcie jabłek i miodu. Poza tym dostarcza gruszki, arbuzy, ryż, warzywa i mięso.

Tuż za podium znalazła się Kanada, która na eksporcie żywności zyskuje 49 mld dolarów w skali roku. Jej udział w globalnych dostawach wynosi 3,3 proc. Sukces zawdzięcza przede wszystkim dogodnym warunkom klimatycznym i glebowym. Kanada to lider w eksporcie syropu klonowego. Wśród innych dostarczanych dóbr znajdują się: ziemniaki, różnego rodzaju oleje i owoce jagodowe.

Na dalszej pozycji w rankingu największych eksportów żywności świata uplasowała się Argentyna (38 mld dolarów). Sąsiad Brazylii dostarcza głównie wołowinę, soję, słonecznik, kukurydzę i pszenicę.

Równie duże przychody odnotowują Indie (37 mld dolarów), które eksportują przede wszystkim ryż, masło i przyprawy. Niewiele mniej, bo 36 mld dolarów, zarejestrowała Indonezja, która słynie z dostaw oleju palmowego.

Największy eksporter żywności na świecie - Unia Europejska

Jednak biorąc pod uwagę grupy państw, Unia Europejska deklasuje Stany Zjednoczone z pozycji największego eksportera żywności na świecie. Forsal podaje, że dostawy żywności krajów Wspólnoty, zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz, osiągnęły wartość ok. 580 mld dolarów, czyli ponad trzykrotnie więcej niż dochód USA. Eksport żywności z UE stanowi tym samym aż 38 proc. całkowitego światowego eksportu pożywienia.

Kto jest liderem w dostawach żywności w UE? Prym wiodą Niderlandy, Niemcy, Francja, Hiszpania oraz Włochy. Na 7 miejscu w ramach Wspólnoty znalazła się Polska, której wpływy z eksportu żywności wynosiły w 2018 r. 34,7 mld zł. Wynik ten plasuje nasz kraj na 13 miejscu w rankingu największych eksportów żywności na świecie. Za 10 proc. polskiego eksportu rolno-spożywczego odpowiadają owoce, warzywa oraz ich przetwory.

Tagi:

Maria GlinkaAutor

Redaktor Biznesinfo. Absolwentka stosunków międzynarodowych i studentka dziennikarstwa na UW. Pierwsze doświadczenia w branży dziennikarskiej zdobywała w stacji TVN i na portalu Euractiv. Wielbicielka filmów Alejandro Innaritu, reportaży książkowych i filmowych, zwłaszcza na temat polityki oraz społecznych problemów w wymiarze globalnym i lokalnym.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Polska i Świat

Walka ze smogiem w Krakowie. Najstarsze auta nie wjadą do miasta

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Z Warszawy do Łodzi pociągiem już niedługo pojedziesz z prędkością 350km/h

Czytaj więcej >
Piotr Molecki/East News

Polska i Świat

Dopłaty do gazu. Premier Mateusz Morawiecki mówi o prawdopodobnych scenariuszach

Czytaj więcej >
Prezydent Andrzej Duda podjął decyzję ws. dodatku węglowego. Polacy mogą szykować wnioski

Polska i Świat

Prezydent podpisał ustawę wydłużającą kadencję samorządów

Czytaj więcej >
Przewodów: dziennikarz dotarł do wstępnych ustaleń śledczych, nowe przecieki

Polska i Świat

Associated Press zwolniła reportera. Podał mylącą informację

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Budweiser przekaże piwo zwycięzcom mundialu

Czytaj więcej >