biznes finanse video praca handel Eko Energetyka polska i świat O nas
Obserwuj nas na:
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Kaufland wycofuje ser żółty. W składzie groźna bakteria, lepiej sprawdź w lodówce
Amelia Konopnicka
Amelia Konopnicka 03.04.2026 19:11

Kaufland wycofuje ser żółty. W składzie groźna bakteria, lepiej sprawdź w lodówce

Kaufland wycofuje ser żółty. W składzie groźna bakteria, lepiej sprawdź w lodówce
Fot. Shutterstock/Popescu - Valceanu Marius

Sieć Kaufland poinformowała o pilnym wycofaniu ze sprzedaży jednego z produktów nabiałowych po wykryciu niebezpiecznej bakterii Listeria monocytogenes. Artykuł, dostępny wyłącznie w sklepach tej sieci, może stanowić zagrożenie dla zdrowia, dlatego firma apeluje do klientów, by go nie spożywali i jak najszybciej zwrócili do punktu sprzedaży.

  • Listeria to nie drobny problem
  • Rutynowa kontrola wykazała poważny problem
  • Nowe wytyczne dla klientów: Sprawdź etykietę w lodówce

 

Listeria to nie drobny problem

Co kryje się za samą nazwą bakterii? Spożycie skażonego produktu może prowadzić do listeriozy - choroby, której objawy, takie jak gorączka, nudności czy bóle mięśni, mogą pojawić się nawet po dwóch tygodniach. Najbardziej narażone są kobiety w ciąży, seniorzy oraz osoby z obniżoną odpornością. W ciężkich przypadkach zakażenie może doprowadzić do sepsy albo zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych. To właśnie dlatego taki komunikat nie jest zwykłą formalnością, lecz ostrzeżeniem, które trzeba potraktować poważnie.

Dla klientów istotna pozostaje też kwestia zwrotu pieniędzy. Produkt można oddać w dowolnym sklepie Kaufland, a sieć deklaruje pełny zwrot kosztów. Co ważne, paragon nie jest wymagany. W przypadku dodatkowych pytań uruchomiono bezpłatną infolinię pod numerem 800 300 062, dostępną od poniedziałku do soboty.

Sytuacja zapewne będzie jeszcze analizowana przez odpowiednie służby sanitarne. Trudno się temu dziwić - przy tego rodzaju incydentach stawką nie jest tylko jedna partia sera, ale wiarygodność całego systemu bezpieczeństwa żywności.

Rutynowa kontrola wykazała poważny problem

Niepokojące wyniki pojawiły się podczas standardowej kontroli jakości, jakiej poddawane są produkty marek własnych. Chodzi o ser K-Stąd Takie Dobre! Rolada Ustrzycka 400 g. Badania laboratoryjne potwierdziły w nim obecność bakterii Listeria monocytogenes. Skażenie dotyczy konkretnych partii, które trafiły do sprzedaży w sklepach na terenie całego kraju.

Decyzję o wycofaniu produktu podjęto we współpracy z producentem - firmą Agrona sp. z o.o. sp. k. z Moniek. Sieć podkreśla, że w tej sytuacji najważniejsze jest bezpieczeństwo klientów. 

Kaufland wycofuje ser żółty. W składzie groźna bakteria, lepiej sprawdź w lodówce
Fot. Kaufland

Nowe wytyczne dla klientów: Sprawdź etykietę w lodówce

Wycofanie ma charakter prewencyjny, ale komunikat nie pozostawia miejsca na lekceważenie sprawy. Osoby, które kupiły K-Stąd Takie Dobre! Rolada Ustrzycka 400 g o kodzie EAN 4047905008454, powinny sprawdzić datę przydatności do spożycia oraz numer partii widoczne na tylnej etykiecie. Wycofaniem objęto produkty z terminem ważności 03.06.2026 i oznaczeniami partii: W062/A, W062/B oraz W062/C.

Reakcja sieci była szybka - produkt został usunięty z półek, ale część opakowań mogła już wcześniej trafić do domowych lodówek. Producent i sieć wydali oficjalne przeprosiny, informując o niedogodnościach dla klientów. Tego typu komunikaty są dziś standardem w sytuacjach kryzysowych, ale za formalnym tonem stoi rzecz znacznie poważniejsza niż wizerunek - chodzi o to, by nie dopuścić do zachorowań.

Bądź na bieżąco - najważniejsze wiadomości z kraju i zagranicy
Google News Obserwuj w Google News
Wybór Redakcji
BiznesINFO.pl
Obserwuj nas na: