BiznesINFO.pl

Flickr/whoohoo120, https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/

Dziurawe rozporządzenie. Są sklepy budowlane, które nadal będą przyjmować klientów

22 Marca 2022

Autor tekstu:

Maria Glinka

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Dlaczego nie każdy sklep budowlany będzie zamknięty

  • Jakie strategie przyjęły poszczególne sieciówki

  • Czy zrobimy zakupy na targach

Sklep budowlany do zamknięcia. Nie dla każdego przewidziano te same zasady

Sklepy budowlane pogrążył się w lockdownie. Niepokojące wzrosty zachorowań na koronawirusa, które w ostatnich dniach przekraczają próg 30 tys. nowych infekcji dziennie, skłoniły rząd do zaostrzenia zasad. Nowe rozporządzenie w tej sprawie ukazało się wczoraj w Dzienniku Ustaw. Z dokumentu wynika, że nie każdy sklep budowalny musi być zamknięty.

Dlaczego? Rząd zdecydował się objąć ograniczeniami tylko te punkty sprzedaży detalicznej artykułów budowlanych, remontowych i mebli, których powierzchnia jest większa niż 2 tys. mkw. Znajdą się zatem placówki, które mimo lockdownu ugoszczą klientów. O tym, czy będą mogły być otwarte zadecyduje w niektórych przypadkach zaledwie kilkadziesiąt mkw.

Jula, Mrówka, Leroy Merlin. Który sklep budowlany będzie otwarty?

Wśród sieciówek, które korzystają na wyjątkach przewidzianych w rozporządzeniu znalazły się m.in. markety Jula. Wiadomości Handlowe donoszą, że od soboty zamkniętych będzie dziewięć sklepów, a sześć pozostanie otwartych. Jednak na stronie internetowej marketu czytamy, że w otwartych placówkach będzie można tylko odbierać zamówienia. Identyczne zasady będą obowiązywały w sklepach IKEA.

Inną strategię przyjął francuski Bricomarche. Już wczoraj na Facebooku sklep budowalny napisał, że nie wszystkie oddziały będą zamknięte. Uśredniona powierzchnia oddziałów wynosi 1,7 tys. mkw., dlatego też np. sklep budowalny Bricomarche w Knurowie będzie przyjmował klientów mimo lockdownu.

Z wyjątku zamierza skorzystać również sieć Mrówka PSB, której większość sklepów ma powierzchnię mniejszą niż 2 tys. mkw. Otwarte pozostaną także oddziały Black Red White, choć nie wszystkie. Na oficjalnej stronie sieci można znaleźć pełną listę działających punktów - jest ich ponad 440 w całej Polsce.

Radio Zet donosi, że nad dostosowaniem swoich działań do nowych dość długo pracował Leroy Merlin. Z najnowszego komunikatu, opublikowanego tuż przed północą na Facebooku, wynika, że stacjonarne sklepy budowalne będą oferowały wyłącznie odbiór zamówień złożonych za pośrednictwem strony internetowej. Wydaje się, że klienci przewidzieli taki obrót sprawy, o czym świadczy relacja z wczorajszych tłumów we francuskich marketach .

Warto jednak pamiętać, że każdy otwarty sklep budowalny musi przestrzegać nowych limitów osobowych. Zgodnie z zapisami rozporządzenia w placówkach o powierzchni powyżej 100 mkw. na jednego klienta ma przypadać co najmniej 20 mkw.

W rezultacie liczba osób, które w tym samym czasie mogą kompletować zakupy będzie znacznie mniejsza, a czas wizyty w sklepie może ulec wydłużeniu. Warto mieć to na uwadze w trakcie planowania weekendowych aktywności.

Co z targami i sklepami spożywczymi?

Nowe obostrzenia dotyczą handlu detalicznego, ale i od tej reguły jest kilka wyjątków. Portal money.pl podaje, że w dalszym ciągu będą działały targi, bazarki czy centra ogrodnicze. W tych miejscach również należy spodziewać się dodatkowych ograniczeń osobowych.

Otwarte pozostaną rzecz jasna także sklepy spożywcze. Z uwagi na limity osobowe dwaj liderzy rynku handlowego w Polsce - Biedronka i Lidl , postanowili wydłużyć godziny pracy. Niektóre placówki będą pracowały do późnych godzin nocnych, a inne - nawet przez całą dobę.

Tagi:

Podobne artykuły

Handel

Znana amerykańska sieć restauracji niebawem wkroczy na polski rynek. Pierwsze otwarcie w lipcu
Czytaj więcej >

Handel

Dyrektywa plastikowa. Od 1 lipca 2024 roku ze sklepów zniknie wiele produktów jednorazowych
Czytaj więcej >

Handel

Marlboro zniknie z rynku. Producent rezygnuje z biznesu tytoniowego
Czytaj więcej >

Handel

Światowy gigant szuka pracowników w Polsce. Wiadomo ile można zarobić
Czytaj więcej >

Handel

Trwa ekspansja niemieckiego giganta na naszym rynku. „Ogromne zainteresowanie Polaków”
Czytaj więcej >

Handel

Truskawki tanieją w ekspresowym tempie. A sezon dopiero się zaczyna
Czytaj więcej >
Maria Glinka

Redaktor Biznesinfo. Absolwentka stosunków międzynarodowych i studentka dziennikarstwa na UW. Pierwsze doświadczenia w branży dziennikarskiej zdobywała w stacji TVN i na portalu Euractiv. Wielbicielka filmów Alejandro Innaritu, reportaży książkowych i filmowych, zwłaszcza na temat polityki oraz społecznych problemów w wymiarze globalnym i lokalnym.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]

Więcej z kategorii Handel

Handel

Patryk Solarczyk

Miejsce w Polsce, gdzie warzywa i owoce kupisz nawet za połowę ceny
Czytaj więcej >
Praca

Maria Gil-Sobczyk

Znana polska sieć marketów zamierza otworzyć sklep internetowy. Specjalista poszukiwany
Czytaj więcej >
Handel

Maria Gil-Sobczyk

Koniec UPC Polska. Abonenci sieci kablowej otrzymują SMS-y o zamknięciu salonów i punktów sprzedażowych
Czytaj więcej >
Handel

Paweł Makowiec

Ważny komunikat Biedronki. Chodzi o karty lojalnościowe
Czytaj więcej >
Handel

Paweł Makowiec

Biedronka udostępnia możliwość zrobienia zakupów online z dostawą do domu
Czytaj więcej >
Handel

Maria Gil-Sobczyk

Fiat 126p obchodzi 50. urodziny. Pół wieku temu w Polsce rozpoczęła się prawdziwa rewolucja motoryzacyjna
Czytaj więcej >