BiznesINFO.pl > Handel > Biedronka i Lidl podjęły decyzję. Sklepy zmieniają godziny otwarcia
Maria Glinka
Maria Glinka 22.03.2022 08:26

Biedronka i Lidl podjęły decyzję. Sklepy zmieniają godziny otwarcia

Biedronka i Lidl wydłużają godziny otwarcia
Pexels/Jack Sparrow

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jakie obostrzenia będą obowiązywały w sklepach

  • W jakich godzinach będzie pracowała Biedronka

  • Jakie zasady wdraża Lidl

Biedronka i Lidl w zaostrzonym reżimie sanitarnym

Tym razem nawet Biedronka i Lidl nie uchroniły się przed obostrzeniami. Z uwagi na drastyczny przyrost zachorowań na koronawirusa rząd postanowił wdrożyć dużo bardziej surowe zasady. Jedną z nich są nowe limity osobowe w sklepach. Od soboty 27 marca sklepy o powierzchni powyżej 100 mkw. muszą przestrzegać reguły 1 klient na 20 mkw. W mniejszych placówkach obowiązuje zasada 1 osoba na 15 mkw.

Zaostrzone limity oznaczają, że w jednym momencie zakupy będzie mogło kompletować mniej osób. W dyskoncie o powierzchni 900 mkw. może przebywać jednocześnie 45 klientów, a nie 60, jak dotychczas. W przypadku dużego hipermarketu limit będzie wynosił nie 600, a 555 kupujących.

Dlatego też dwaj liderzy polskiego rynku handlowego - Biedronka i Lidl, postanowili wdrożyć nowe zasady funkcjonowania swoich placówek, aby umożliwić klientom komfortowe i bezpieczne zakupy w dobie narastającej trzeciej fali pandemii. Sieciówki zdecydowały się na wydłużenie godzin otwarcia, podobnie jak w trakcie pierwszego i drugiego uderzenia koronawirusa.

Biedronka dłużej i całodobowo. Lidl po zadzwonieniu dzwonkiem

Biedronka wydłuża godziny pracy od piątku 26 marca do niedzieli 28 marca. Business Insider Polska donosi, że blisko 2 tys. oddziałów dyskontu będzie działać w wydłużonym czasie - od 6:00 do 23:00. Obecnie większość placówek sieci handlowej Biedronka zamyka się o 22:00.

Jednak nie wszystkie sklepy będą funkcjonowały tak samo. Część z nich otworzy się nawet o 5:00 rano. Co więcej, niektóre placówki będą pracowały całodobowo od piątku do niedzieli włącznie. Biedronka zadeklarowała, że takich oddziałów będzie ok. 100 w całej Polsce.

- Zawsze, gdy wprowadzane są nowe limity, organizujemy akcję "24h". Chodzi nam o to, by klienci mogli kupować komfortowo i bezpiecznie - przyznał w rozmowie z Business Insider Polska jeden z pracowników sieci handlowej Biedronka.

Na podobny krok zdecydował się także Lidl. Część placówek będzie działać całodobowo w nocy z piątku na sobotę (26/27 marca). W tygodniu przedświątecznym ta strategia zostanie rozciągnięta na kolejne oddziały, ale na razie nie jest znana ich liczba.

Jak to będzie wyglądało w praktyce? Każdy, kto będzie chciał zrobić nocne zakupy w Lidlu będzie musiał zadzwonić dzwonkiem przy drzwiach. Po komunikacie pracownicy otworzą klientom drzwi. Pozostałe oddziały będą działały między 6:00 a 22:00, tak jak Biedronka.

Sieć handlowa Biedronka posiada na terenie Polski ponad 3,2 tys. sklepów. Uśredniona wielkość placówek należących do Jeronimo Martins wynosi 600 mkw., co oznacza, że od soboty zakupy w jednym momencie będzie mogło zrobić 30 osób.

Z kolei Lidl zarządza siecią 750 oddziałów nad Wisłą. Portal money.pl oszacował powierzchnię sklepów na ok. 1200 mkw., co pozwala na przyjęcie 60 klientów w jednym czasie.