Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Już za moment mija ważny termin. Zostawisz to na ostatnią chwilę i możesz zapłacić 100 zł
Michał Górecki
Michał Górecki 19.04.2024 10:02

Już za moment mija ważny termin. Zostawisz to na ostatnią chwilę i możesz zapłacić 100 zł

PIT, podatek
fot. podateki.gov/PxHere/en/photo/

Rozliczenie PIT 2024. Od lutego do kwietnia w Polsce tradycyjnie trwa okres rozliczeń podatków z roku minionego. W zależności od stopnia złożoności naszego rozliczenia i ulg, z których zechcemy skorzystać, może wystarczyć kilka kliknięć w systemie Twój e-PIT, albo przeciwnie - nie obejdzie się bez wizyty w biurze księgowym.

Rozliczenie PIT 2024. Czas się kończy

Rozliczenie PIT w 2024 r. rozpoczęło się 15 lutego i trwa do 30 kwietnia - to ostateczny termin potwierdzenia rozliczenia przygotowanego dla nas automatycznie w systemie e-PIT (podatki.gov.pl). 

Jeśli rozliczenia zaproponowanego przez urzędników do 30 kwietnia nie zaakceptujemy - zostanie zaakceptowane automatycznie. Większych problemów rządowy system z tego tytułu nie przewiduje (poza stratą w postaci np. nie odliczenia 1 proc. podatku, czy skorzystania z ulg). 

Nieco gorzej mają ci, którzy do rozliczenia podatku za 2023 r. potrzebują np. rozliczenia papierowego.

Sztuczna inteligencja w WhatsAppie. Ruszyły testy Zdumiewające wyniki badań. Blisko połowa internetu to boty

Jeśli nie e-PIT, to biuro księgowe. Ale nie na ostatnią chwilę

Naturalnym rozwiązaniem, w przypadku chęci rozliczenia podatku w sposób inny, niż zrobi to automat z serwisu podatki.gov.pl, jest np. skorzystanie z pomocy biura księgowego

Serwis Interia Biznes punktuje w tym kontekście, że zwykle wypełnienie deklaracji podatkowej to koszt rzędu 60-75 zł. Górna granica sięga jednak nawet 300 zł. - cena rośnie wraz z liczbą deklaracji PIT w zleceniu (czasami to kilkadziesiąt złotych od kolejnej deklaracji). 

Niezmiennie jednak, najdroższą usługą w ramach zlecenia rozliczenia PIT do biura księgowego jest… tempo realizacji. Udogodnienie zwykle w cenniku firmy widnieje pn. “odebranie rozliczonej deklaracji od specjalisty w przeciągu jednej wizyty” - i kosztuje ok. 100 zł. 

Rzecz jasna wartość świadczenia może rosnąć w zależności od skali obłożenia danego biura księgowego, co oznacza, że im więcej “spóźnionych rozliczonych”, tym może się okazać to droższe. 

Jak rozliczyć PIT?

Najrozsądniejszym sposobem rozliczenia swojego podatku wciąż pozostaje darmowe i dostępne rozwiązanie “Twój e-PIT”, które jest promowane przez Ministerstwo Finansów. Na swoim koncie znajdziemy gotowe rozliczenie, przygotowane wstępnie przez ekspertów z KAS. Taki dokument wystarczy potwierdzić - z tym zastrzeżeniem, że tak przygotowane rozliczenie nie zawiera żadnych dodatkowych ulg. 

Zobacz: ZUS wydał setki tysięcy złotych na pielgrzymki. Ujawniamy maile