biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat
Obserwuj nas na:
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Już dzisiaj wielkie starcie Trzaskowski vs. Nawrocki. Zasady debaty są jasne, uwagę zwraca ten szczegół
Julia Czwórnóg
Julia Czwórnóg 23.05.2025 14:13

Już dzisiaj wielkie starcie Trzaskowski vs. Nawrocki. Zasady debaty są jasne, uwagę zwraca ten szczegół

Nawrocki, Trzaskowski
Fot. Wojciech Olkusnik/East News

Już dzisiaj (23 maja) rozegra się najprawdopodobniej ostatnia debata prezydencka pomiędzy Karolem Nawrockim a Rafałem Trzaskowskim, kandydatami, którzy staną do walki o urząd prezydenta Polski w drugiej turze. Już wiadomo, że zasady panujące podczas spotkania polityków będą dosyć restrykcyjne i w pewnych obszarach odbiegają od tych przeprowadzonych dotychczas. Kto poprowadzi jedną z najważniejszych debat?

Pierwsza tura wyborów prezydenckich nie przyniosła rozstrzygnięcia

Jako że wynik pierwszej tury wyborów prezydenckich nie przyniósł jednoznacznego wyniku, konieczne jest ponowne głosowanie, które odbędzie się w niedzielę 1 czerwca. W drugiej rundzie walki o urząd zmierzą się Rafał Trzaskowski (kandydat KO) i Karol Nawrocki (kandydat wspierany przez PiS). 

W pierwszej turze Trzaskowski zdobył 31,36 proc. głosów, natomiast Nawrocki 29,54 proc.

Nawrocki Trzaskowski
Fot. Adam Burakowski/East News

W najnowszym sondażu zrealizowanym przez pracownię Opinie24, na zlecenie TVN24, minimalnie większe poparcie zyskał Karol Nawrocki. 47 proc. respondentów wskazało, że zagłosowałoby na kandydata wspieranego przez Prawo i Sprawiedliwość. Różnica jest niewielka - 45 proc., zaznaczyło, że oddałoby swój głos na kandydata Koalicji Obywatelskiej Rafała Trzaskowskiego. Odpowiedzi udzieliły osoby, które zadeklarowały, że 1 czerwca na pewno oddadzą swoje głosy w lokalach wyborczych. 

Wiele jeszcze może zmienić nadchodząca, prawdopodobnie ostatnia już debata z udziałem obydwu panów. Spotkanie kandydatów na prezydenta rozpocznie się już dzisiaj (23 maja). Takie wydarzenia mogą znacznie wpływać na decyzje wyborców, dlatego formułę tej debaty zaplanowano z wykorzystaniem restrykcyjnych zasad.

Nowy sondaż prezydencki przed II turą. Polacy wskazali swojego faworyta, jest zwrot akcji Emerytura Justyny Kowalczyk. Takiej kwoty pozazdrościłby niejeden Polak, tyle wpływa na jej konto

Debata przed drugą turą wyborów prezydenckich 2025

Spotkanie kandydatów na prezydenta rozpocznie się planowo o godz. 20:00 i ma potrwać 90 minut. Debata będzie transmitowana w Polsat News, TVP1, TVP Info, TVP Polonia, TVP VOD, TVN24, Polsat News Polityka, oraz na stronie głównej Interii. Wydarzenie będzie trwało w hali zdjęciowej Telewizji Polskiej przy ul. Woronicza 17. 

Na moderatora debaty wyznaczono dziennikarza "Super Expressu" Jacka Prusinowskiego, który został prowadzącym dzięki kompromisowi zawartemu pomiędzy TVP a sztabami Rafała Trzaskowskiego oraz Karola Nawrockiego. Wydarzenie będzie podyktowane wieloma zasadami, niektóre z nich zwracają szczególną uwagę, ponieważ nie obowiązywały podczas poprzednich spotkań polityków. Są one dosyć restrykcyjne i znacznie ograniczają rolę prowadzącego. Kandydaci będą musieli więc wykazać się jeszcze bardziej.

Zobacz też: Skarbówka rusza na kontrole. Pod lupą fiskusa zwłaszcza ci Polacy

Kandydaci będą musieli zastosować się do wielu restrykcyjnych zasad

Podczas debaty będzie obowiązywać 10 podstawowych zasad, które mają zapewnić przejrzystość i równe szanse na zaprezentowanie się zarówno dla Rafała Trzaskowskiego, jak i Karola Nawrockiego:

  • Pytania będą zadawać sobie jedynie kandydaci, moderator będzie jedynie pilnował czasu ich wypowiedzi — to jedna z zasad, która najbardziej zwraca uwagę i znacznie ogranicza rolę prowadzącego spotkanie.
     
  • Wybrano sześć bloków tematycznych: zdrowie, polityka międzynarodowa, gospodarka, polityka społeczna, bezpieczeństwo i światopogląd.
     
  • Każdy kandydat zada po trzy pytania w każdym z bloków.
     
  • 30 sekund na zadanie pytania.
     
  • 90 sekund na odpowiedź.
     
  • 30 sekund na ripostę.
     
  • W bloku "zdrowie" pierwszy zada pytanie Karol Nawrocki, następnie kandydaci będą zaczynać naprzemiennie (o kolejności zadawania pytań zdecydowało losowanie).
    .
  • Na koniec każdy z kandydatów będzie miał dwie minuty na swobodną wypowiedź
    Kandydaci nie będą mogli wnieść do studia telefonów komórkowych oraz gadżetów, więc w teorii nie powinna powtórzyć się sytuacja, kiedy politycy przynosili na debatę flagi, podkreślając emocjonalny charakter przekazu.
     
  • Debata będzie odbywać się na stojąco.

Transmisja debaty będzie dostępna również na żywo na platformie YouTube. Sygnał z debaty będzie udostępniony wszystkim zainteresowanym mediom. Spotkanie może okazać się punktem zwrotnym w kampanii, tak jak nieraz to miało już miejsce w historii.

BiznesINFO.pl
Obserwuj nas na: