Wprowadzony w ramach nowych regulacji plik JPK_VAT, chociaż miał wszystko uprościć, stanowi dla przedsiębiorców kolejny kłopot.
Pixabay
Autor Julian Bakuła - 5 Października 2020

Jedni dostają 500 plus, ich czeka 500 minus. Nowe niejasne regulacje mogą doprowadzić do szału

Chociaż według Ministerstwa Finansów nowe zasady rozliczania podatku VAT, zgodnie z którymi różne składane dotychczas formularze ujęte będą w ramach jednego pliku JPK_VAT, ma stanowić duże ułatwienie zarówno dla przedsiębiorców, jak i dla urzędów skarbowych, to jednak niejasne regulacje sprawiają, że póki co zasady te są jedynie źródłem kłopotów dla firm. Szczególnie wiele niejasności wiąże się z oznaczaniem zakupów towarów i usług kodami GTU. Konieczność przeszkolenia pracowników w kwestii wypełniania nowego formularza może generować dodatkowe koszty dla firm, a w przypadku błędów w rozliczeniach przedsiębiorcom grozi kara w wysokości 500 zł.

Plik JPK_VAT miał wszystko uprościć, a wywraca wszystko do góry nogami

Wprowadzone wraz z początkiem października bieżącego roku nowe regulacje dotyczące rozliczania podatku VAT przez duże, średnie i małe firmy oraz mikroprzedsiębiorstwa w założeniu ma stanowić ułatwienie dla przedsiębiorców oraz dla urzędów skarbowych. - Nowy sposób raportowania ograniczy konieczność składania przez podatników analogicznych informacji do urzędów skarbowych. Przedsiębiorcy nie będą musieli generować dwóch plików, składać dwóch podpisów i dwukrotnie wysyłać dokumentów. Nowy JPK_VAT wpłynie też na ograniczenie liczby kontroli podatkowych.

Odbierzesz telefon, powiesz jedno konkretne słowo i będzie po Tobie. Oszuści nie mają litościOdbierzesz telefon, powiesz jedno konkretne słowo i będzie po Tobie. Oszuści nie mają litościCzytaj dalej

Dzięki pozyskanym informacjom skróci się czas wykonywania wielu czynności kontrolnych. Podatnicy nie będą angażowani w weryfikację prawidłowości wykazanych kwot należnego i naliczonego podatku, ponieważ każde rozliczenie VAT będzie weryfikowane automatycznie - zachwala nowe regulacje szefowa Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) Magdalena Rzeczkowska. Okazuje się jednak, że sami przedsiębiorcy mogą mieć w tej kwestii inne zdanie. Nowe zasady rozliczeń są według nich pełne niejasności, tymczasem za błędy w rozliczeniach grozi kara finansowa w wysokości 500 zł.

DZISIAJ GRZEJE:
1. ZUS masowo sprawdza zwolnienia lekarskie. Już 143 tys. kontroli, lepiej uważaj na L4
2. Niespodziewanie poczuła silny ból w plecach. Nie miała pojęcia, że to objaw groźnej choroby
3. Przełom w badaniach nad koronawirusem. Osoby po pospolitej infekcji mogą być odporniejsze

Jakie problemy przedsiębiorcy mogą mieć z formularzem JPK_VAT?

Szczególnie problematyczny dla przedsiębiorców jest obowiązek oznaczania w części ewidencyjnej formularza JPK_VAT zakupionych czy sprzedanych towarów i usług kodami GTU odpowiednich dla poszczególnych kategorii. Chociaż Ministerstwo Finansów opublikowało wytyczne dotyczące tej klasyfikacji, to jednak i tutaj nie brakuje niejasności. Przykładem może być przywoływana przez Gazetę Wyborczą kategoria GTU_12, dotycząca usług o charakterze niematerialnym, bo brakuje definicji tego rodzaju usług i podatnik każdorazowo będzie musiał zastanawiać się, czy świadczona przez niego usługa kwalifikuje się do tej kategorii.

Waloryzacja 2021. Podwyżki jednak inne niż obiecanoWaloryzacja 2021. Podwyżki jednak inne niż obiecanoCzytaj dalej

Kolejny problem dla podatników stanowi konieczność precyzowania w JPK_VAT charakteru transakcji, przykładowo - jako sprzedaży wysyłkowej (SW), transakcji między przedsiębiorcami powiązanymi (TP) lub płatności podzielonej (MPP). W tym ostatnim przypadku przepisy są jednak - jak wskazuje Gazeta Wyborcza - sprzeczne, bo inaczej ujmują tę kwestię regulacje dotyczące formularza JPK_VAT, a inaczej przepisy odnoszące się do samej podzielonej płatności. Na tym jednak nie koniec problemów związanych z plikiem JPK_VAT. Nowe zasady rozliczania mogą spowodować straty finansowe dla przedsiębiorstw nie tylko z tytułu kar grożących za nieprawidłowe wypełnienie pliku JPK_VAT - 500 zł - ale także ze względu na możliwy wzrost kosztów usług księgowych oraz konieczność przeszkolenia pracowników w kwestii nowych regulacji.

Już niebawem w aptekach czeka nas spora niespodzianka. Z pewnością z niej skorzystaszJuż niebawem w aptekach czeka nas spora niespodzianka. Z pewnością z niej skorzystaszCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Niewiarygodna pozycja "Wiadomości" TVP w polskich mediach. Wielu może być wściekłych
  2. Tragiczny los kotka, utknął w burzę na drzewie. Straż odmówiła pomocy, nie przeżył
  3. 9,78 litra na głowę. W Polsce padł absolutnie historyczny rekord
  4. Mandatów za brak maseczki idą już w tysiące. Policja podała liczby, dane porażają
  5. Paczkę na poczcie odbierzesz bez kolejki. Jest konkretny sposób
  6. Koszmarny wypadek. Motocyklista nie miał dosłownie żadnych szans w zderzeniu z samochodem - Wideo
Nikt Ci nie przypomni, a spis jest obowiązkowy. Za odmowę nałożą 5 tys. zł karyNikt Ci nie przypomni, a spis jest obowiązkowy. Za odmowę nałożą 5 tys. zł karyCzytaj dalej

Koniecznie obejrzyj:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News