BiznesINFO.pl

Pixabay

Jedni dostają 500 plus, ich czeka 500 minus. Nowe niejasne regulacje mogą doprowadzić do szału

22 Marca 2022

Autor tekstu:

Kasper Starużyk

Plik JPK_VAT miał wszystko uprościć, a wywraca wszystko do góry nogami

Wprowadzone wraz z początkiem października bieżącego roku nowe regulacje dotyczące rozliczania podatku VAT przez duże, średnie i małe firmy oraz mikroprzedsiębiorstwa w założeniu ma stanowić ułatwienie dla przedsiębiorców oraz dla urzędów skarbowych. - Nowy sposób raportowania ograniczy konieczność składania przez podatników analogicznych informacji do urzędów skarbowych. Przedsiębiorcy nie będą musieli generować dwóch plików, składać dwóch podpisów i dwukrotnie wysyłać dokumentów. Nowy JPK_VAT wpłynie też na ograniczenie liczby kontroli podatkowych.

Dzięki pozyskanym informacjom skróci się czas wykonywania wielu czynności kontrolnych. Podatnicy nie będą angażowani w weryfikację prawidłowości wykazanych kwot należnego i naliczonego podatku, ponieważ każde rozliczenie VAT będzie weryfikowane automatycznie - zachwala nowe regulacje szefowa Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) Magdalena Rzeczkowska. Okazuje się jednak, że sami przedsiębiorcy mogą mieć w tej kwestii inne zdanie. Nowe zasady rozliczeń są według nich pełne niejasności, tymczasem za błędy w rozliczeniach grozi kara finansowa w wysokości 500 zł. 

Jakie problemy przedsiębiorcy mogą mieć z formularzem JPK_VAT?

Szczególnie problematyczny dla przedsiębiorców jest obowiązek oznaczania w części ewidencyjnej formularza JPK_VAT zakupionych czy sprzedanych towarów i usług kodami GTU odpowiednich dla poszczególnych kategorii. Chociaż Ministerstwo Finansów opublikowało wytyczne dotyczące tej klasyfikacji, to jednak i tutaj nie brakuje niejasności. Przykładem może być przywoływana przez Gazetę Wyborczą kategoria GTU_12, dotycząca usług o charakterze niematerialnym, bo brakuje definicji tego rodzaju usług i podatnik każdorazowo będzie musiał zastanawiać się, czy świadczona przez niego usługa kwalifikuje się do tej kategorii.

Kolejny problem dla podatników stanowi konieczność precyzowania w JPK_VAT charakteru transakcji, przykładowo - jako sprzedaży wysyłkowej (SW), transakcji między przedsiębiorcami powiązanymi (TP) lub płatności podzielonej (MPP). W tym ostatnim przypadku przepisy są jednak - jak wskazuje Gazeta Wyborcza - sprzeczne, bo inaczej ujmują tę kwestię regulacje dotyczące formularza JPK_VAT, a inaczej przepisy odnoszące się do samej podzielonej płatności. Na tym jednak nie koniec problemów związanych z plikiem JPK_VAT. Nowe zasady rozliczania mogą spowodować straty finansowe dla przedsiębiorstw nie tylko z tytułu kar grożących za nieprawidłowe wypełnienie pliku JPK_VAT - 500 zł - ale także ze względu na możliwy wzrost kosztów usług księgowych oraz konieczność przeszkolenia pracowników w kwestii nowych regulacji.

Tagi:

VATPodatkipodatek

Podobne artykuły

Finanse

Poznanianin pracował przez 57 lat. Takiej emerytury może mu pozazdrościć niejeden senior
Czytaj więcej >

Finanse

14. emerytura będzie przysługiwać z mocy prawa. Jest projekt ustawy, dobre wieści dla seniorów
Czytaj więcej >

Finanse

Siedem popularnych banków zapowiada przerwy w dostępie do usług. Problemy z płatnościami kartą i wypłatą gotówki
Czytaj więcej >

Finanse

Zmiany w podatku od najmu mieszkań. Niektórzy będą mogli zapłacić niższy podatek
Czytaj więcej >

Finanse

Od marca wiele matek dostanie 1588 zł miesięcznie. Wyjaśniamy jakie są warunki otrzymania świadczenia
Czytaj więcej >

Finanse

Ekspert: „Konieczność wprowadzenia 13. i 14. emerytury to dowód na to, że system ubezpieczeń społecznych w Polsce już zbankrutował”
Czytaj więcej >
Kasper Starużyk

Redaktor naczelny Biznesinfo. Wcześniej w Bankier.pl, gdzie zajmował się wyszukiwaniem najciekawszych informacji gospodarczych z Polski i świata. Dziennikarską pasję odkrył na festiwalu reklamowym Golden Drum w Słowenii. Absolwent ekonomii na wydziale prawa, administracji i ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego i międzynarodowych stosunków gospodarczych Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, a także copywritingu w Szkole Mistrzów Reklamy. Miłośnik historii Hanzy i Morza Bałtyckiego.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]