Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Praca > Japończycy wybudują w Polsce ogromną fabrykę. Planują zatrudnić 3000 osób
Maria Gil-Sobczyk
Maria Gil-Sobczyk 05.04.2023 11:48

Japończycy wybudują w Polsce ogromną fabrykę. Planują zatrudnić 3000 osób

Japonia-flaga
Flickr

W Ksawerowie pod Łodzią rozpoczęła się budowa pierwszej w naszym kraju fabryki Daikin. Japońska firma jest jednym ze światowych liderów na rynku systemów pomp ciepła i klimatyzacji oraz filtracji powietrza. Na całym świecie zatrudnia ok. 89 tys. osób, w Polsce planuje do 2030 roku stworzyć 3000 miejsc pracy.

Ruszyła budowa fabryki Daikin

Fabryka ma powstać na terenach Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej (ŁSSE), na działce o powierzchni 320 tys. mkw. Będzie największym w Europie zakładem japońskiego koncernu produkującym pompy ciepła – w obliczu kryzysu energetycznego rozwiązanie to znacznie zyskało na popularności. 

Daikin zamierza zainwestować u nas 300 mln euro, docelowo zatrudnić 3000 osób do 2030 roku i współpracować z lokalnymi dostawcami. Zakończenie budowy ma nastąpić w przyszłym roku w kwietniu, a rozpoczęcie działalności – w lipcu. 

Kamień milowy dla regionu

Prezes Daikin Europe Masatsugu Minaka powiedział we wtorek 4 kwietnia, że decyzja utworzeniu w Polsce ogromnej fabryki zapadła już w ubiegłym roku, a zapotrzebowanie na pompy ciepła jest stymulowane europejskim Zielonym Ładem. Zdaniem prezesa Daikin lokalizacja zakładu w Ksawerowie pod Łodzią jest bardzo korzystna – gwarantuje dobry dostęp do europejskiego rynku i wielu wysoce wykwalifikowanych pracowników, a także wsparcie administracji.

Obecny na wczorajszej uroczystości minister rozwoju i technologii Waldemar Buda podkreślił, że rozpoczęcie budowy japońskiej fabryki stanowi kamień milowy przedsięwzięcia cennego nie tylko dla całego łódzkiego regionu, ale i kraju. Po pierwsze to 3000 miejsc pracy, w dużej mierze dla inżynierów, którzy będą mogli podjąć tu zatrudnienie. To także szansa dla rynku i transformacji energetycznej, która po wybuchu wojny na Ukrainie odbywa się na naszych oczach. Będą tu produkowane pompy ciepła, na które zapotrzebowanie rośnie skokowo także w Polsce – powiedział minister. Z kolei prezes ŁSSE Marek Michalik zwrócił uwagę, iż jest to największa inwestycja w historii łódzkiej strefy.

Zgodnie z japońską tradycją

Budowa fabryki została zainaugurowana rytuałem "tokoshizume no matsuri". Minister Buda oraz przedstawiciele inwestora i wykonawcy w miejscu przyszłej fabryki rozlali japońskie wino, wysypali sól i ryż. Zgodnie z tradycją takie czynności mają ukoić bogów ziemi, oddać im cześć i prosić o zgodę na budowę oraz bezpieczeństwo podczas prac.