BiznesINFO.pl
biznes-info-640x433

Biznesinfo.pl

Jakie zarobki w Norwegii? Znacznie wyższe niż w Polsce

17 Czerwca 2019

Autor tekstu:

Kasper Starużyk

Udostępnij:

Norwegia. Kraj fiordów, polarnej zorzy, łososi i dużych zarobków - tak w większości kojarzy się to skandynawskie państwo. Wielu Polaków szuka w Norwegii pracy i nie jesteśmy w tym odosobnieni, bowiem w tym kraju szuka pracy wielu Europejczyków, nawet Szwe

Chociaż do Norwegii spokojnie możnaby było wyjeżdżać dla świeżego powietrza, zdrowego jedzenia i pięknych krajobrazów, to nie ma się co oszukiwać, że najcześciej, a właściwie to prawie zawsze do wyjazdów tam motywują nas zarobki. Norwegia jako jeden z najbogatszych krajów świata jest jednym z nieliczynych na świecie krajów, w którym budżet osiągnął stan garba, zamiast deficytu. Jakby nadwyżki budżetowe jakimi dysponuje Oslo zostały rozdysponowane na poszczególnych Norwegów, to na jednego mieszkańca przydabłoby znacznie powyżej 100 tys. dolarów. Nie ma się więc co dziwić, że kraj jest atrakcyjnym miejscem wyjazdów zarobkowych dla znacznej części Europejczyków. 

Zarobki w Norwegii 2019 

Jak wykazuje konsultantka Ewa Stensrod As, norweski urząd statystyczny podał informację, że wynagrodzenia w Norwegii ciągle rosną. Opublikowane 4 lutego 2019 r. dane wykazują, że w okresie 08.2017 - 08.2018 wynagrodzenia wzrosły o 2,8%. Jak pisze portal mojanorwegia.pl cytując magazyn FriFagbevegelse, obcokrajowcy pracujący w Norwegii zarabiają z reguły poniżej średniej zarobków norweskich. Magazyn wymienił także zawody, w których najcześciej pracują obywatele innych krajów niż Norwegia. 

Średnia pensja w Norwegii 

Jeżeli wyciągnięmy średnią z zarobków na jakie można liczyć w Norwegii, to będzie to około 43 tys. koron miesięcznie. Stosując uproszczony przelicznik kursu waluty, można wszystkie norweskie pensje dzielić przez 2, jeśli chceszy otrzymać kwotę w złotówkach. Tak więc średnia pensja to ponad 20 tys zł. Na najwyższe zarobki mogą liczyć pracownicy branży nafciarskiej. Norwegia, która jest jednym z głównych eksporterów ropy w Europie, to właśnie dzięki odnalezieniu wielkich złóż surowca na Morzu Północnym Norwegia zaliczyła nieprawdopodobny skok ekonomiczny, zaniemiając się z "ubogiego krewnego" Szwecji i Danii w najbogatszy kraj regionu. A więc na kierowniczych stanowiskach inżynieryjnych można zarobić nawet ponad 100 tys. koron miesięcznie. Zaraz za nimi są maklerzy giełdowi, lekarze specjaliści i wysocy urzednicy państwowi.  

Praca w Norwegii dla Polaków 

Nasi rodacy jadąc do Norwegii najczęściej szukają pracy w branży budowlanej i wykończeniowej. Polscy budowlańcy, hydraulicy, elektrycy, kafelkarze cieszą się w tamtym kraju bardzo dobrą opinią i zdołali już wyrobić sobie markę. To oznacza, że nie pracując na stałe zatrudnienie Polacy są wstanie negocjować wyższe stawki pieniężne z Norwegami za swoje usługi, niż np. Litwini czy Łotysze, którzy także w jeżdżą do Norwegii szukać pracy w podobnych do nas branżach. 

Ile można zarobić w Norwegii 

Jak popatrzymy bardziej szczegółowo na zawody popularne wśród Polaków, to kieronik budowy jest w stanie zarobić nawet prawie 50 tys. koron. Hydraulik może liczyć na  37,6 tys., kafelkarz może dochodzić do 35 tys., podobnie zresztą jak murarz. W przypadku branż niezwiązanych z budowlanką, to pielęgniarki moga liczyć na 42 tys. zł, a kierowcy zawodowi od 30 do 35 tys. koron. Dane podane zostały na podstawie wyliczeń magazynu FriFagbevegelse.

Mimo różnic w zarobkach w poszczególnych branżach, to należy pamiętać, że Norwegia jest mimo wszystko krajem, w którym nie występują duże różnice ekonomiczne i w porównaniu z niej rozwiniętymi gospodarkami, takimi jak chociażby Ukraina, ale wciąż też Polska, całe społeczeństwo żyje raczej na podobnym poziomie, nie ma dzielnic biedy i otoczonych drutem kolczastym osiedli dla krezusów. Inna sprawa to wysokie ceny. Patrząc z polskiej perspektywy pensje wydają się jeszcze większe niż w rzeczywistości, gdy przeliczamy norweskie zarobki na ceny polskie. Należy jednak pamiętać, że przeżycie w Norwegii jest znacznie droższe, co na pewno pochłonie dużą część naszych zarobków. Nadal jednak pensje w stosunku do cen są w Norwegii dużo bardziej korzystne niż w Polsce.

Podobne artykuły

Urlop wyznaczy pracodawca

Praca

Pracowniku, weszły ważne zmiany w urlopach. Nie będziesz miał teraz wiele do powiedzenia

Czytaj więcej >
Biedronka przygotowała promocje na nowy tydzień

Praca

Biedronka już od jutra z szalonym prezentem dla klientów. Wielki ukłon dla fanów słodkości

Czytaj więcej >
fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. 12.05.2020. n/z Napis koronawirus Covid-19 na tle pieniedzy.

Praca

Branża umiera przez pandemię, a państwo dalej ich nie dostrzega. W efekcie wszyscy tracą ogromne pieniądze

Czytaj więcej >
Szef ma prawo przerwać nasz urlop

Praca

Jesteś na urlopie? Mamy złe wieści, twój pracodawca ma prawo go przerwać

Czytaj więcej >
Za uchylanie się od płacenia abonamentu grożą dotkliwe kary

Praca

Kontrolerzy rozeszli się po kraju, do ciebie też mogą zapukać. Kara to aż 681 zł

Czytaj więcej >
Praca tylko 4 dni? Skrócony wymiar czasu pracy

Praca

4-dniowy tydzień pracy uratuje gospodarkę? Niezwykły plan rządzących.

Czytaj więcej >