Jak wyglądają badania sanepidowskie?
Pixabay.com
Autor Dominik Moliński - 3 Stycznia 2021

Jak wyglądają badania sanepidowskie?

Badania sanepidowskie są obowiązkowe dla osób, które chcą wykonywać określone zawody. Oczywiste jest, że jeśli podczas pracy będziemy mieć kontakt z żywnością, nie możemy być nosicielami chorób zakaźnych. Jak wyglądają badania sanepidowskie?

Czym są badania sanepidowskie?

Przez badania sanepidowskie zwykle przechodzą przyszli pracownicy, którzy podczas wykonywania swoich obowiązków zawodowych będą mieć stały lub częsty kontakt z żywnością. Dlatego muszą się im poddać między innymi osoby, które pracują lub zamierzają podjąć zatrudnienie w dziale gastronomii.

Badania sanepidowskie mają potwierdzić, że przyszły pracownik jest zdrowy i nie jest nosicielem chorób zakaźnych. Dopiero po otrzymaniu wyników badań pracownik dowiaduje się, czy może wykonywać określony zawód. Jeśli wyniki badań są negatywne, nic nie stoi na przeszkodzie, aby rozpocząć pracę.

Kto podlega obowiązkowym badaniom?

Badaniom sanepidowskim może poddać się dosłownie każdy, jednak w określonych przypadkach badania sanepidowskie stają się obowiązkowe. Zgodnie z ustawą o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi, obowiązek ten dotyczy:

 • podejrzanych o zakażenie lub chorobę zakaźną,
 • noworodków, niemowląt i kobiet w ciąży, podejrzanych o zakażenie lub chorobę zakaźną mogącą się szerzyć z matki na płód lub dziecko,
 • nosicieli, ozdrowieńców oraz osoby, które były narażone na zakażenie przez styczność z osobami zakażonymi, chorymi lub materiałem zakaźnym,
 • uczniów, studentów i doktorantów kształcących się do prac, przy wykonywaniu których istnieje możliwość przeniesienia zakażenia lub choroby zakaźnej na inne osoby,
 • osób podejmujących lub wykonujących prace, podczas których istnieje możliwość przeniesienia zakażenia lub choroby zakaźnej na inne osoby, nieposiadające aktualnego orzeczenia lekarskiego o zdolności do wykonywania prac obciążonych ryzykiem przeniesienia zakażenia lub choroby zakaźnej na inne osoby.

Na obowiązkowe badania sanepidowskie, w zależności od sytuacji, kieruje właściwy dla miejsca pobytu zainteresowanego państwowy powiatowy inspektor sanitarny, kierujący szkołą albo rektor uczelni lub osoba przez nich upoważniona, pracodawca albo zlecający wykonanie prac.

Co wykrywają badania sanepidowskie?

Badania sanepidowskie pozwalają ustalić, czy jesteśmy zakażeni bakteriami:

 • salmonelli i Shigelli,
 • pałeczki duru brzusznego,
 • pałeczki durów rzekomych A, B i C,
 • prątkami gruźlicy.

Jak wyglądają badania sanepidowskie?

Z perspektywy osoby, która została skierowana na badania sanepidowskie, wszystko sprowadza się jedynie do dostarczenia trzech próbek kału z trzech dni z rzędu. Materiał należy umieścić w specjalnych pojemnikach, które można otrzymać w stacji sanitarno-epidemiologicznej. Można je również zakupić w każdej aptece.

Pojemniki z materiałem należy dostarczyć do punktu przyjmowania próbek. Wyniki badań sanepidowskich odbierzemy u lekarza medycyny pracy. Wyniki analizy zwykle gotowe są w ciągu tygodnia, lecz okres ten może ulec wydłużeniu. Lekarz medycyny pracy w zależności od wyników badań wyda orzeczenie lekarskie:

 • o zdolności do wykonywania prac, przy wykonywaniu których istnieje możliwość przeniesienia zakażenia lub choroby zakaźnej na inne osoby,
 • o czasowych lub trwałych przeciwwskazaniach do wykonywania prac, przy wykonywaniu których istnieje możliwość przeniesienia zakażenia lub choroby zakaźnej na inne osoby.

Orzeczenie lekarskie zastąpiło książeczkę sanepidowską

Dawniej, po poddaniu się badaniom sanepidowskim, lekarze wydawali książeczki sanepidowskie. Jednak od 2008 roku książeczki sanepidowskie przestały obowiązywać i zostały zastąpione orzeczeniami lekarskimi, które wydawane są w ten sam sposób i są tak samo ważne.

Ile kosztują badania sanepidowskie?

Niestety, badania sanepidowskie są płatne. Co więcej, koszty związane z przeprowadzeniem tego typu badań powinien ponieść pracodawca. Tak przynajmniej wynika z art. 8 pkt. 4 ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi. Jednak najczęściej jest tak, że to pracownik musi zapłacić za badania, gdyż powinien posiadać je już w momencie ubiegania się o pracę.

Za badania lekarskie oraz analizę materiału zwykle płaci się od 150 zł do 200 zł.

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News