BiznesINFO.pl
Jak wyglądają badania sanepidowskie?

Pixabay.com

Jak wyglądają badania sanepidowskie?

3 Stycznia 2021

Autor tekstu:

Dominik Moliński

Udostępnij:

Badania sanepidowskie są obowiązkowe dla osób, które chcą wykonywać określone zawody. Oczywiste jest, że jeśli podczas pracy będziemy mieć kontakt z żywnością, nie możemy być nosicielami chorób zakaźnych. Jak wyglądają badania sanepidowskie?

Czym są badania sanepidowskie?

Przez badania sanepidowskie zwykle przechodzą przyszli pracownicy, którzy podczas wykonywania swoich obowiązków zawodowych będą mieć stały lub częsty kontakt z żywnością. Dlatego muszą się im poddać między innymi osoby, które pracują lub zamierzają podjąć zatrudnienie w dziale gastronomii.

Badania sanepidowskie mają potwierdzić, że przyszły pracownik jest zdrowy i nie jest nosicielem chorób zakaźnych. Dopiero po otrzymaniu wyników badań pracownik dowiaduje się, czy może wykonywać określony zawód. Jeśli wyniki badań są negatywne, nic nie stoi na przeszkodzie, aby rozpocząć pracę.

Kto podlega obowiązkowym badaniom?

Badaniom sanepidowskim może poddać się dosłownie każdy, jednak w określonych przypadkach badania sanepidowskie stają się obowiązkowe. Zgodnie z ustawą o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi, obowiązek ten dotyczy:

 • podejrzanych o zakażenie lub chorobę zakaźną,

 • noworodków, niemowląt i kobiet w ciąży, podejrzanych o zakażenie lub chorobę zakaźną mogącą się szerzyć z matki na płód lub dziecko,

 • nosicieli, ozdrowieńców oraz osoby, które były narażone na zakażenie przez styczność z osobami zakażonymi, chorymi lub materiałem zakaźnym,

 • uczniów, studentów i doktorantów kształcących się do prac, przy wykonywaniu których istnieje możliwość przeniesienia zakażenia lub choroby zakaźnej na inne osoby,

 • osób podejmujących lub wykonujących prace, podczas których istnieje możliwość przeniesienia zakażenia lub choroby zakaźnej na inne osoby, nieposiadające aktualnego orzeczenia lekarskiego o zdolności do wykonywania prac obciążonych ryzykiem przeniesienia zakażenia lub choroby zakaźnej na inne osoby.

Na obowiązkowe badania sanepidowskie, w zależności od sytuacji, kieruje właściwy dla miejsca pobytu zainteresowanego państwowy powiatowy inspektor sanitarny, kierujący szkołą albo rektor uczelni lub osoba przez nich upoważniona, pracodawca albo zlecający wykonanie prac.

Co wykrywają badania sanepidowskie?

Badania sanepidowskie pozwalają ustalić, czy jesteśmy zakażeni bakteriami:

 • salmonelli i Shigelli,

 • pałeczki duru brzusznego,

 • pałeczki durów rzekomych A, B i C,

 • prątkami gruźlicy.

Jak wyglądają badania sanepidowskie?

Z perspektywy osoby, która została skierowana na badania sanepidowskie, wszystko sprowadza się jedynie do dostarczenia trzech próbek kału z trzech dni z rzędu. Materiał należy umieścić w specjalnych pojemnikach, które można otrzymać w stacji sanitarno-epidemiologicznej. Można je również zakupić w każdej aptece.

Pojemniki z materiałem należy dostarczyć do punktu przyjmowania próbek. Wyniki badań sanepidowskich odbierzemy u lekarza medycyny pracy. Wyniki analizy zwykle gotowe są w ciągu tygodnia, lecz okres ten może ulec wydłużeniu. Lekarz medycyny pracy w zależności od wyników badań wyda orzeczenie lekarskie:

 • o zdolności do wykonywania prac, przy wykonywaniu których istnieje możliwość przeniesienia zakażenia lub choroby zakaźnej na inne osoby,

 • o czasowych lub trwałych przeciwwskazaniach do wykonywania prac, przy wykonywaniu których istnieje możliwość przeniesienia zakażenia lub choroby zakaźnej na inne osoby.

Orzeczenie lekarskie zastąpiło książeczkę sanepidowską

Dawniej, po poddaniu się badaniom sanepidowskim, lekarze wydawali książeczki sanepidowskie. Jednak od 2008 roku książeczki sanepidowskie przestały obowiązywać i zostały zastąpione orzeczeniami lekarskimi, które wydawane są w ten sam sposób i są tak samo ważne.

Ile kosztują badania sanepidowskie?

Niestety, badania sanepidowskie są płatne. Co więcej, koszty związane z przeprowadzeniem tego typu badań powinien ponieść pracodawca. Tak przynajmniej wynika z art. 8 pkt. 4 ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi. Jednak najczęściej jest tak, że to pracownik musi zapłacić za badania, gdyż powinien posiadać je już w momencie ubiegania się o pracę.

Za badania lekarskie oraz analizę materiału zwykle płaci się od 150 zł do 200 zł.

Podobne artykuły

Urlop wyznaczy pracodawca

Praca

Pracowniku, weszły ważne zmiany w urlopach. Nie będziesz miał teraz wiele do powiedzenia

Czytaj więcej >
Biedronka przygotowała promocje na nowy tydzień

Praca

Biedronka już od jutra z szalonym prezentem dla klientów. Wielki ukłon dla fanów słodkości

Czytaj więcej >
fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. 12.05.2020. n/z Napis koronawirus Covid-19 na tle pieniedzy.

Praca

Branża umiera przez pandemię, a państwo dalej ich nie dostrzega. W efekcie wszyscy tracą ogromne pieniądze

Czytaj więcej >
Szef ma prawo przerwać nasz urlop

Praca

Jesteś na urlopie? Mamy złe wieści, twój pracodawca ma prawo go przerwać

Czytaj więcej >
Za uchylanie się od płacenia abonamentu grożą dotkliwe kary

Praca

Kontrolerzy rozeszli się po kraju, do ciebie też mogą zapukać. Kara to aż 681 zł

Czytaj więcej >
Praca tylko 4 dni? Skrócony wymiar czasu pracy

Praca

4-dniowy tydzień pracy uratuje gospodarkę? Niezwykły plan rządzących.

Czytaj więcej >