Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Energetyka > Importowany z Indonezji węgiel jak błoto. Jest komentarz ministra
Patryk Solarczyk
Patryk Solarczyk 20.09.2022 16:41

Importowany z Indonezji węgiel jak błoto. Jest komentarz ministra

węgiel PGG
public domain

Kilka dni temu pisaliśmy o węglu z Indonezji, który trafił do Polski. Bardzo niskiej jakości węgla, który przypłynął z Indonezji do Świnoujścia nikt nie chce kupić. Do sytuacji odniósł się wiceminister finansów Artur Soboń.

Soboń zapytany o nagranie ze Świnoujścia, na którym autor pokazuje węgiel, który jest tak niskiej jakości, że przypomina wręcz błoto odpowiedział:

„Pewnie to tego typu surowiec, który trzeba zmieszać z miałem węglowym i użyć go w energetyce i też w starszych kotłach, ale nie chcę przesądzać”.

Według Sobonia sytuacja na rynku węgla jest trudniejsza niż w poprzednich latach w związku z zaniechaniem importu z Rosji.

Według niego dostęp do taniego węgla ze wschodu był łatwy, on uzupełniał ten wydobywany w Polsce przede wszystkim na potrzeby energetyki i ciepłownictwa.

"Stąd decyzja o imporcie węgla z różnych części świata, który nie zawsze trafi do użytkowników indywidualnych" - dodał.

Węgiel z Indonezji

W węglu można znaleźć flot i muł węglowy. Jest mokry i klei się. Węgiel jest tak słabej jakości, że można go zgnieść w dłoni.

W Polsce obowiązuje zakaz palenia tymi substancjami.

Nagranie przedstawiające sprowadzony z Indonezji węgiel

"Wydaliśmy 20 mld zł na sprowadzenie do Polski milionów ton błota"

Węgla nie ma, a jak jest, to jest horrendalnie drogi. Rząd wykazuje się w tej sprawie arogancją i pokazuje jak jest oderwany od rzeczywistości, mówi Bogusław Ziętek, przewodniczący Wolnego Związku Zawodowego Sierpień 80 w wywiadzie dla Radia Piekary.

Jesteśmy frajerami, którzy wydali 20 mld zł na sprowadzenie błota, którego nikt nie potrzebuje – dodaje.

„Jak tylko polski rząd ogłosił, że będzie kupował węgiel w różnych częściach świata, to znaleźli się cwaniacy, którzy zwęszyli okazję i uznali, że można Polsce wcisnąć wszystko. Łącznie z błotem zmieszanym ze złomem” - mówi Ziętek.

Tagi: węgiel