IMGW zdradziło prognozy pogody na resztę wakacji. Sprawdź, czy udało Ci się trafić z urlopem

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej przygotował specjalną, długoterminową prognozę na wakacje. Już wiadomo, że lipiec i sierpień zapewni nam różnorodne pogodowe wrażenia. Będą nawiedzać nas fale upałów, naprzemiennie z chłodniejszymi okresami. Warunki na planowanym urlopie, nie raz sprawią dużą niespodziankę.
Ochłodzenie przyniosło ulgę po serii upalnych dni
Po fali upalnych dni do kraju nadeszło zachmurzenie i delikatne ochłodzenie. Podczas rozmowy z Wirtualną Polską, synoptyk IMGW Anna Gryczman, wskazała, że możemy spodziewać się krótkiego epizodu większego wzrostu temperatury w już niedzielę — na przeważającym obszarze Polski, szczególnie na południu i południowym wschodzie, temperatura wzrośnie do 31 stopni Celsjusza.
Od poniedziałku ponownie musimy przygotować się na ochłodzenie. W kolejnym tygodniu temperatury mają być sprzyjające i komfortowe — nie za wysokie ani za niskie jak na lato.
Kolejne dwa tygodnie, mniej więcej od 14 lipca wyglądają znów na cieplejsze. Na tym etapie jeszcze nie jesteśmy w stanie podawać dokładnych temperatur maksymalnych w ciągu dnia, ale w tym okresie możemy się spodziewać kolejnych, jeżeli nie fal, to przynajmniej epizodów z upałem - wyjaśnia.
Lipiec i sierpień przyniosą zarówno chłodniejsze, jak i dużo cieplejsze dni. Temperatury będą się dynamicznie zmieniać i przeplatać.
Prawie tysiąc lotów odwołanych, a to jeszcze nie koniec. Szef Ryanaira zabiera głos Prokuratura reaguje ws. Grzegorza Brauna. Europoseł usłyszał poważne zarzutyWakacyjna pogoda zaskoczy Polaków na każdym kroku
Długoterminowa prognoza IMGW wskazuje, że wakacje w Polsce upłyną pod znakiem temperatur przekraczających normy wieloletnie, jak również opadów mieszczących się w granicach normy klimatycznej.

W lipcu i sierpniu odczujemy zawyżoną średnią temperaturę powietrza w większości regionów kraju. Opady będą umiarkowane i typowe dla tej pory roku, bez skrajnych zjawisk atmosferycznych.
Jeżeli mówimy o tym, że temperatura będzie powyżej normy, to znaczy, że średnia miesięczna temperatura przeważnie będzie wyższa od średniej z wielolecia. Nie wyklucza to natomiast takiego tygodnia, z temperaturą ok. 20 stopni, jednocześnie przeplataną kilkoma dniami z temperaturą powyżej 30 stopni - mówi synoptyk Anna Gryczman w rozmowie z WP.
Prognoza pogody na lipiec
W lipcu temperatura powietrza będzie w większości kraju wyraźnie wyższa niż zwykle, dlatego warto już w tym miesiącu wybrać się na upragniony urlop. W szczególności ciepło będzie w centrum, na zachodzie i południu kraju.
W Poznaniu średnia temperatura wyniesie 20,3 st. C, w Warszawie 20,1 st. C, w Rzeszowie i Krakowie 19,9 st. C, a we Wrocławiu i Opolu 20,0 st. C. W Katowicach będzie to 19,9 st. C, a w Zakopanem 20,0 st. C, co stanowi duże zawyżenie normy, jak na ten region.

W Gdańsku i Koszalinie temperatury pozostaną w granicach normy, i wyniosą odpowiednio 18,8 st. C i 18,0 st. C. Opady w lipcu również będą mieścić się w normie na obszarze całego kraju. Najwięcej deszczu spadnie w rejonie górskim.
W Zakopanem prognozuje się sumarycznie 244,6 mm. W innych miastach wartości mają być umiarkowane — w Szczecinie spadnie 104,6 mm, w Krakowie i Poznaniu około 85 mm, a w Warszawie 80 mm. Lublin czeka 90 mm, natomiast Wrocław 105,6 mm. A co w pogodzie czeka nas w sierpniu? IMGW ma już swoje przewidywania.
IMGW już przygotował pogodę na sierpień
W sierpniu możemy spodziewać się dalszej ciepłej i sprzyjającej passy. Praktycznie w całym kraju temperatury utrzymają się powyżej normy. W Poznaniu prognozuje się 19,5 st. C, w Warszawie i Rzeszowie 19,0 st. C, we Wrocławiu 19,2 st. C, w Opolu 19,3 st. C, a w Zakopanem ponownie aż 19,5 st. C.
W Gdańsku, Koszalinie i Olsztynie temperatury średnio wyniosą odpowiednio 18,0 st. C, 18,0 st. C i 18,2 st. C. Suma opadów w sierpniu nadal pozostanie w granicach normy. W Białymstoku prognozuje się 78,4 mm, w Kielcach 72,8 mm, w Zakopanem 87,4 mm, w Gdańsku 64,8 mm, a we Wrocławiu 68,5 mm. W Poznaniu spadnie 60,2 mm, a w Lublinie 57 mm.

Lato w 2025 roku w Polsce będzie cieplejsze niż zwykle, biorąc pod uwagę wieloletnie normy. Temperatury w większości regionów przekroczą dotychczas występujące wartości.




































