BiznesINFO.pl > Finanse > GUS: inflacja w marcu wyniosła 16,2 proc. Ceny żywności gwałtownie w górę
Maria Gil-Sobczyk
Maria Gil-Sobczyk 31.03.2023 17:10

GUS: inflacja w marcu wyniosła 16,2 proc. Ceny żywności gwałtownie w górę

sklep-zakupy-ludzie
East News

Według szybkiego szacunku Głównego Urzędu Statystycznego inflacja w marcu wyniosła 16,2 proc. w ujęciu r/r. Analitycy mBanku zwracają uwagę na mocny skok cen żywności – o 2,3 proc. w porównaniu do zeszłego miesiąca. Retorycznie pytają na Twitterze, czy to już dezinflacja i szybko odpowiadają, cytując viralowy filmik sprzed lat: No średnio byśmy powiedzieli, no tak średnio.

Inflacja spadła, ale to nie koniec problemu z cenami

GUS podał, że inflacja w marcu wyniosła 16,2 proc., czyli o 2,2 proc. mniej od poziomu odnotowanego w lutym, sięgającego 18,4 proc. Był to najwyższy odczyt od grudnia 1996 roku.

Euforii na roczny spadek inflacji nie widać jednak wśród komentarzy analityków bankowych i reakcji internautów.

Spadek ma być efektem tego, iż GUS od marca porównuje ceny do miesięcy sprzed roku, po rozpoczęciu wojny przez Rosję, czyli po nagłym wzroście cen żywności i surowców energetycznych. Mowa o tzw. efekcie wysokiej bazy. Natomiast na światowych rynkach, na początku tego roku, ceny zbóż i surowców wróciły do poziomów sprzed pandemii.

Przechodząc do dynamik miesięcznych obraz wygląda zdecydowanie słabiej aniżeli spadek rocznego wskaźnika. Ogółem doświadczyliśmy wzrostu o 1,1 proc. Ceny żywności i napojów bezalkoholowych wzrosły o 2,3 proc. i w zasadzie ich dynamika w pierwszym kwartale jest taka sama jak przed rokiem. Różnica jest taka, że wówczas wsparciem była tarcza antyinflacyjna (obniżka VAT). Teraz efekt ten już dawno wygasł (pojawi się ponownie w momencie przywrócenia wyższej stawki) – komentują eksperci mBanku.

Bardziej gorzki niż słodki odczyt

Spadek cen w marcu zanotowano w przypadku grup takich jak energia (-0,7 proc. w stosunku do lutego) oraz paliwa (-1,8 proc. w analogicznym okresie). W tym samym czasie żywność podrożała aż o 2,3 proc., głównie winne są temu skoki w sektorze warzyw i owoców. Natomiast w skali roku za żywność płacimy o 24 proc. więcej, a za nośniki energii – o 26 proc.

Zdecydowanie bardziej gorzki niż słodki odczyt. Za sprawą wysokiej bazy odniesienia czynników niebazowych inflacja CPI w marcu mocno obniżyła się do 16,2 proc. r/r… ale inflacja bazowa jeszcze przyspieszyła do ok. 12,2 proc. – piszą na Twitterze analitycy Pekao.

Zrzut ekranu 2023-03-31 o 17.05.20.png

Presja cenowa nie odpuszcza?

Zdaniem ekspertów mBanku utrzymanie tak wysokiego tempa wzrostu cen może sprawić, że osiągnięcie jednocyfrowej inflacji nawet pod koniec 2023 roku stanie się sporym wyzwaniem. Nam wciąż bliżej do scenariusza, iż rok możemy skończyć w pobliżu 10 proc. r/r – piszą analitycy.

Innego zdania są eksperci Pekao, którzy pod koniec roku oczekują inflacji o wartości blisko 8 proc. r/r. Wiemy, że na razie zrywamy te najniżej wiszące owoce dezinflacyjnego drzewa kanałem czynników niebazowych. Inflacja bazowa jest ociężała, ale dekoniunktura w końcu także i ją zepchnie w dół – wyjaśniają analitycy.

Polecane