BiznesINFO.pl

East News

GUS: inflacja w marcu wyniosła 16,2 proc. Ceny żywności gwałtownie w górę

31 Marca 2023

Autor tekstu:

Maria Gil-Sobczyk

Według szybkiego szacunku Głównego Urzędu Statystycznego inflacja w marcu wyniosła 16,2 proc. w ujęciu r/r. Analitycy mBanku zwracają uwagę na mocny skok cen żywności – o 2,3 proc. w porównaniu do zeszłego miesiąca. Retorycznie pytają na Twitterze, czy to już dezinflacja i szybko odpowiadają, cytując viralowy filmik sprzed lat: No średnio byśmy powiedzieli, no tak średnio.

Inflacja spadła, ale to nie koniec problemu z cenami

GUS podał, że inflacja w marcu wyniosła 16,2 proc., czyli o 2,2 proc. mniej od poziomu odnotowanego w lutym, sięgającego 18,4 proc. Był to najwyższy odczyt od grudnia 1996 roku.

Euforii na roczny spadek inflacji nie widać jednak wśród komentarzy analityków bankowych i reakcji internautów.

Spadek ma być efektem tego, iż GUS od marca porównuje ceny do miesięcy sprzed roku, po rozpoczęciu wojny przez Rosję, czyli po nagłym wzroście cen żywności i surowców energetycznych. Mowa o tzw. efekcie wysokiej bazy. Natomiast na światowych rynkach, na początku tego roku, ceny zbóż i surowców wróciły do poziomów sprzed pandemii.

Przechodząc do dynamik miesięcznych obraz wygląda zdecydowanie słabiej aniżeli spadek rocznego wskaźnika. Ogółem doświadczyliśmy wzrostu o 1,1 proc. Ceny żywności i napojów bezalkoholowych wzrosły o 2,3 proc. i w zasadzie ich dynamika w pierwszym kwartale jest taka sama jak przed rokiem. Różnica jest taka, że wówczas wsparciem była tarcza antyinflacyjna (obniżka VAT). Teraz efekt ten już dawno wygasł (pojawi się ponownie w momencie przywrócenia wyższej stawki) – komentują eksperci mBanku.

Bardziej gorzki niż słodki odczyt

Spadek cen w marcu zanotowano w przypadku grup takich jak energia (-0,7 proc. w stosunku do lutego) oraz paliwa (-1,8 proc. w analogicznym okresie). W tym samym czasie żywność podrożała aż o 2,3 proc., głównie winne są temu skoki w sektorze warzyw i owoców. Natomiast w skali roku za żywność płacimy o 24 proc. więcej, a za nośniki energii – o 26 proc.

Zdecydowanie bardziej gorzki niż słodki odczyt. Za sprawą wysokiej bazy odniesienia czynników niebazowych inflacja CPI w marcu mocno obniżyła się do 16,2 proc. r/r… ale inflacja bazowa jeszcze przyspieszyła do ok. 12,2 proc. – piszą na Twitterze analitycy Pekao.

Zrzut ekranu 2023-03-31 o 17.05.20.png

Presja cenowa nie odpuszcza?

Zdaniem ekspertów mBanku utrzymanie tak wysokiego tempa wzrostu cen może sprawić, że osiągnięcie jednocyfrowej inflacji nawet pod koniec 2023 roku stanie się sporym wyzwaniem. Nam wciąż bliżej do scenariusza, iż rok możemy skończyć w pobliżu 10 proc. r/r – piszą analitycy.

Innego zdania są eksperci Pekao, którzy pod koniec roku oczekują inflacji o wartości blisko 8 proc. r/r. Wiemy, że na razie zrywamy te najniżej wiszące owoce dezinflacyjnego drzewa kanałem czynników niebazowych. Inflacja bazowa jest ociężała, ale dekoniunktura w końcu także i ją zepchnie w dół – wyjaśniają analitycy.

Tagi:

inflacjaceny w polsceGUS

Podobne artykuły

Finanse

Aleksander Kwaśniewski o swojej emeryturze. „Zarabiam i jakoś muszę sobie dawać radę”
Czytaj więcej >

Finanse

Dodatkowe 300 zł do emerytury. Ustawa czeka tylko na podpis prezydenta
Czytaj więcej >

Finanse

Sejm zdecydował w sprawie 14. emerytury. Niektórzy mogą nie być zadowoleni
Czytaj więcej >

Finanse

Waloryzacja 800 plus. Jest zapowiedź terminu głosowania
Czytaj więcej >

Finanse

Nietypowy sposób na inwestycję. Może przynieść spore pieniądze
Czytaj więcej >

Finanse

Oszustwo w dużym banku. Klienci stracili co najmniej 1,5 mln złotych
Czytaj więcej >
Maria Gil-Sobczyk

Redaktor Biznesinfo, copywriter i korektor językowy. W poprzednich latach dziennikarz Grupy KRN Media oraz specjalista ds. mediów społecznościowych. Ukończyła studia magisterskie z dziennikarstwa i komunikacji społecznej. Szczególnie interesują ją tematy społeczne i gospodarcze, pilnie śledzi zmiany dotyczące rynku nieruchomości i finansów. Prywatnie pasjonują ją podróże, górskie wędrówki i cukiernicze rewolucje dokonywane we własnej kuchni.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]