Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > GIS bije na alarm, popularna przyprawa nie nadaje się do spożycia. Ma działanie rakotwórcze
Maria Glinka
Maria Glinka 18.05.2021 02:00

GIS bije na alarm, popularna przyprawa nie nadaje się do spożycia. Ma działanie rakotwórcze

Pexels/Viktor Smith
Pexels/Viktor Smith

GIS ostrzega przed popularną przyprawą. Kontrola ujawniła, że w jej składzie znajduje się tlenek etylenu, który ma działanie rakotwórcze. Dystrybutor już rozpoczął wycofywanie produktu z obrotu handlowego.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • W jaki sposób GIS dowiedział się o niebezpieczeństwie

  • Przed jaką przyprawą ostrzega

  • Jakie skutki wywołuje tlenek etylenu

GIS alarmuje. Popularna przyprawa może zagrażać zdrowiu

GIS regularnie publikuje komunikaty w trosce o konsumentów. Tylko w tym miesiącu wydał trzy ostrzeżenia przed niebezpieczną żywnością. We wtorek katalog groźnych produktów wzbogacił się o nową pozycję.

Produkt, który może zagrażać zdrowiu to Chińska Przyprawa Pięć Smaków 400 g LOBO. Na opakowaniu wadliwego produktu widnieje data minimalnej trwałości 20.08.2021.

Ta popularna przyprawa pochodzi z Tajlandii. Za jej dystrybucję odpowiada holenderska firma Heuschen & Schrouff Oriental Food.

GIS otrzymał zawiadomienie o zagrożeniu za sprawą Systemu Wczesnego Ostrzegania o Niebezpiecznej Żywności i Paszach (RASFF). Producent zadeklarował, że już rozpoczął wycofywanie produktu z obiegu. Z kolei GIS zapewnił, że monitoruje ten proces na terenie naszego kraju.

Każdy, kto zakupił wadliwy produkt, powinien powstrzymać się od spożycia. W trakcie kontroli okazało się bowiem, że przyprawa zawiera tlenek etylenu. Jest to substancja szkodliwa dla zdrowia i ma działanie rakotwórcze.

Poza połykaniem tlenek etylenu stanowi również poważne zagrożenie w powietrzu wydychanym. Przedostanie się tej substancji do organizmu może powodować białaczkę, nowotwory tkanek limfatycznych i piersi. Unia Europejska szacuje, że na działanie tlenku etylenu jest narażonych prawie 45 tys. pracowników we wszystkich krajach członkowskich Wspólnoty.

To nie pierwszy taki przypadek

Mimo że stosowanie tlenku etylenu do żywności jest zabronione na terenie Unii Europejskiej, to chińska przyprawa nie jest jedyną, w której wykryto tę groźną substancję. Na jesieni ubiegłego roku GIS alarmował, że tlenek etylenu znajduje się także w produktach Makro Chef - sezamie i przyprawie meksykańskiej.

RMF FM donosi, że na wycofanie szkodliwego produktu niezwłocznie zdecydował się MAKRO Cash and Carry Polska SA. Również i w tym przypadku cały proces monitorował GIS. Klienci, którzy zakupili ten produkt mogli go zwrócić.

Nie tylko przyprawy. Ważny komunikat GIS w sprawie mrożonego mięsa

We wtorek 18 maja GIS opublikował także komunikat w sprawie wykrycia bakterii Salmonelli w „Steku z krokodyla”, 250 g, mrożony. Wadliwa okazała się tylko jedna partia produktu (2501113). Na opakowaniu widnieje data spożycia 18.03.2023.

Za dystrybucję tego produktu odpowiada Tender Meat Sp. z o.o. W związku z zagrożeniem, jakie może stanowić Salmonella została podjęta decyzja o wycofaniu produktu. W trosce o dobro konsumentów GIS monitoruje ten proces, a wszystkim którzy go kupili - odradza spożycie.

Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na [email protected]