Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Praca > Gdzie w Polsce zarabia się najwięcej? Warszawa poza podium, duże zaskoczenie
Laura  Młodochowska
Laura Młodochowska 23.01.2024 17:42

Gdzie w Polsce zarabia się najwięcej? Warszawa poza podium, duże zaskoczenie

pieniądze portfel banknoty
Iberion

Ta wiadomość z pewnością zaskoczy niektórych. Stolica nie jest już na pierwszym miejscu rankingu miast z najwyższymi zarobkami w Polsce. Główny Urząd statystyczny przedstawił przedstawił nową klasyfikacje, w której wysokie miejsce zajął m.in. Kraków. Jak wygląda podium?

GUS o zarobkach Polaków. Gdzie pracownicy dostają najwięcej?

Główny Urząd Statystyczny udostępnił dane, które ujawniają, w jakich miastach w Polsce zarabia się najwięcej, a gdzie najmniej. Różnica może być diametralna – ponad 3000 zł brutto między najwyższą i najniższą średnią pensją w największych miasta. Wszystko za sprawą takich czynników jak rozwój miasta, koszty życia, specyfika rynku czy podaży pracy.

Według danych GUS przeciętne wynagrodzenie w przedsiębiorstwach w listopadzie 2023 roku wyniosło 7670,19 zł brutto. Przeciętne wynagrodzenie w całym ubiegłym roku wyniosło 7444,39 zł brutto, co jest wzrostem o prawie 1000 zł w stosunku do „wyniku” z 2022 roku.

Nagranie ze studniówki w Białymstoku hitem w sieci, przekroczyło już 1,6 mln wyświetleń. "Cała oprawa jak z bajki"

Warszawa już nie na miejscu lidera. Gdzie zarabia się więcej?

Jak się okazuje, stolica straciła pierwsze miejsce w rankingu polskich miast, w których zarabia się najwięcej. Wypadła nawet z podium. Jeszcze większym zaskoczeniem może być fakt, że jego pozycje zajęły Katowice, gdzie obecne przeciętne wynagrodzenie w przedsiębiorstwach wyniosło aż 11873,86 zł brutto. Drugie miejsce zajął Gdańsk, gdzie pracownicy zarabiają średnio 9310,97 zł brutto. Podium zamyka Kraków – z wynikiem 9239,30 zł brutto średniego wynagrodzenia. Warszawa znalazła się dopiero na czwartym miejscu. Średnie zarobki wyniosły tam 9057,69 zł brutto.

Gdzie zarabia się najmniej?

Ostatnie miejsce w „rankingu” Głównego Urzędu Statystycznego zajął Białystok, gdzie średnie wynagrodzenie wynosi 6272,01 zł brutto. To niemal 5000 zł różnicy w stosunku do lidera podium – Katowic.

Wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw wylicza się poprzez stosunek ogólnej sumy wynagrodzeń brutto, oraz honorariów wypłaconych w sektorze przedsiębiorstw, (gdzie zatrudnionych jest co najmniej 9 osób), do średniej liczby zatrudnionych osób w badanym okresie.

Źródło: o2.pl