Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Firma w Czechach ratunkiem dla przedsiębiorców. Nie każdy przedsiębiorca może jednak sobie na to pozwolić
Radosław Święcki
Radosław Święcki 19.06.2021 02:00

Firma w Czechach ratunkiem dla przedsiębiorców. Nie każdy przedsiębiorca może jednak sobie na to pozwolić

Firma w Czechach nie dla każdego
Flickr/KPRM

Po prezentacji założeń Polskiego Ładu wielu przedsiębiorców myśli o przeniesieniu działalności do naszych południowych sąsiadów. Firma w Czechach to jednak opcja niedostępna dla wszystkich.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Polski Ład sprawił, że wielu przedsiębiorców myśli o przeniesieniu działalności do Czech

  • Dlaczego w niektórych wypadkach będzie to niemożliwe

  • Czym przyciągają polskie firmy nasi południowi sąsiedzi

Firma w Czechach? Opcja nie dla wszystkich

Choć z Czechami mamy obecnie dosć napięte relacje, to od kilku tygodni wielu polskich przedsiębiorców myśli o przeniesieniu działalności na teren naszych południowych sąsiadów.

Konkretnie od 5 tygodni, kiedy to Zjednoczona Prawica zaprezentowała założenia tzw. Polskiego Ładu, czyli programu społeczno-gospodarczego na czas po pandemii. W dokumencie znalazły się elementy niekorzystne dla przedsiębiorców, jak m.in. nowe sposoby naliczania składki zdrowotnej.

Rodzimi przedsiębiorcy chcą przed wprowadzeniem nowych rozwiązań uciec do Czech. Świadczy o tym fakt, że jak podaje serwis MondayNews.pl po prezentacji Polskiego Ładu, nawet o kilkaset procent wzrosła liczba pytań kierowanych do firm pomagających prowadzić działalność gospodarczą w tym kraju.

Jak podaje cytowany przez portal Maciej Różycki, radca prawny z kancelarii Oniszczuk & Associates po ogłoszeniu Polskiego Ładu zainteresowanie założeniem firmy w Czechach wzrosło nawet pięciokrotnie, choć jak zauważa zapowiedzi polityków nie zostały jeszcze sformalizowane w postaci aktów prawnych i "nikt jeszcze nie wie, w jakiej finalnie wersji będą obowiązywać".

Według dr Sławomira Dudka z Forum Obywatelskiego Rozwoju zainteresowanie przeniesieniem działalności do Czech to nie tylko efekt Polskiego Ładu, ale też brak przewidywalności w naszym kraju, powodującym, że przedsiębiorcy stale są zaskakiwani nowymi regulacjami.

Podobnie uważa Adam Wróblewski z Grupy ECDP, który zwraca uwagę, że w naszym kraju pojawia się bardzo dużo nowych ukrytych podatków i innych danin publicznych, które utrudniają planowanie działań biznesowych. Nasi południowi sąsiedzi wykazują się w tej kwestii dużo większą stabilnością.

Według Łukasza Kozłowskiego, głównego ekonomisty Federacji Przedsiębiorców Polskich, krajowi przedsiębiorcy myślą o działalności w Czechach, gdyż szukają sposobu na zredukowanie poziomu obciążeń w podatkach czy ubezpieczeniach społecznych. Ekspert zwraca jednak uwagę, że przeniesienie biznesu niekoniecznie musi przynieść oczekiwane efekty.

- Należy bowiem pamiętać o tym, że jeśli ktoś prowadzi biznes w naszym kraju, bez względu czy działa jako firma polska czy czeska, to podlega tutejszym przepisom dotyczącym ubezpieczeń i podatków – podkreśla cytowany przez MondayNews.pl Kozłowski.

Według Kozłowskiego masowe przenoszenie działalności za granicę to mało prawdopodobna perspektywa, głównie z uwagi na ryzyka formalno-prawne.

Należy podkreślić, że nie wszystkie biznesy można przenieść za granicę na co wskazuje Bartosz Keńc z Darafirke. Ekspert wymienia tu m.in. restauracje, sklepy czy hurtownie, które założone w Czechach muszą tam prowadzić swoją działalność.

Najczęściej rejestrowane są tam firmy transportowe (pojazdy do 3,5 t lub większe), budowlane, doradcze i marketingowe. Popularne są również sklepy internetowe, usługi dotyczące tłumaczeń oraz IT. Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na [email protected]

Tagi: Czechy