Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Fatalne wieści dla kredytobiorców. Minister nie ma wątpliwości, to dotknie wielu Polaków
Paweł Makowiec
Paweł Makowiec 31.10.2023 08:41

Fatalne wieści dla kredytobiorców. Minister nie ma wątpliwości, to dotknie wielu Polaków

Pieniądze w portfelu
BiznesINFO

Kredytobiorcy, którzy liczyli na poprawę swojej sytuacji w 2024 roku, muszą się przygotować na trudne czasy. Zapowiedź ministra rozwoju i technologii Waldemara Budy nie pozostawia bowiem wątpliwości co do sytuacji osób z kredytami mieszkaniowymi.

Sytuacja kredytobiorców

Obecnie posiadacze kredytów mieszkaniowych mogą skorzystać z bardzo przystępnej opcji udostępnionej przez rząd. Jak podaje portal Business Insider, chodzi oczywiście o wakacje kredytowe. Ich zasady reguluje ustawa o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych i pomocy kredytobiorcom.

Obowiązująca wersja wspomnianej ustawy wygasa wraz z końcem roku. Przedłużenie jej obowiązywania, uchwalone przez Radę Ministrów, musi jeszcze przegłosować nowy Sejm. Jednak nie oznacza to, że kredytobiorcy będą mieli jedynie dobre przeżycia.

Minister nie pozostawia wątpliwości

Z informacji Business Insidera wynika, że o sprawę ustawy dotyczącej wakacji kredytowych zapytano ministra rozwoju i technologii Waldemara Budę w poniedziałek na antenie TVP. Według jego wypowiedzi przytaczanej przez Business Insidera, nowa wersja ustawy miałaby obowiązywać już w styczniu.

Tymczasem okazuje się, że rok 2024 nie będzie wymarzonym  dla kredytobiorców. W cytowanej przez Business Insidera wypowiedzi na antenie TVP, minister Buda wskazał, że o ile inflacja może spadać, tak raty kredytów robią to z opóźnieniem. Stąd też posiadacze kredytów hipotecznych niekoniecznie mogą być zadowoleni z takiego obrotu spraw.

Kredytobiorcy nie będą szczęśliwi

Według zapowiedzi Budy podawanej przez Business Insidera, wysokie raty kredytów będą z posiadaczami kredytów hipotecznych aż do końca 2024 roku. Gdyby bowiem w grudniu 2023 doszło do obniżki stóp procentowych, tak efekt ich obniżki w przypadku kredytów opartych na wskaźniku WIBOR 6M ujawni się dopiero po lipcu 2024.

Minister Buda, którego wypowiedź przytoczył Business Insider, powiedział równocześnie, że wprowadzenie wakacji kredytowych jest koniecznością. W innym wypadku, bez ich działania, kłopoty spadłyby na sporą część rodzin w Polsce.