BiznesINFO.pl

domena publiczna

Fatalna sytuacja Rafako. Klamka zapadła, mnóstwo osób już niedługo pożegna się z zatrudnieniem

16 Maja 2023

Autor tekstu:

Paula Drechsler

Zarząd spółki Rafako podjął 15 maja 2023 roku decyzję o tym, by uruchomić formalną procedurę zwolnień grupowych. Zamiar jest argumentowany pogorszeniem perspektywy ekonomicznej spółki.

Poważne problemy Rafako

Postanowienie wdrożenia zwolnień grupowych jest kolejnym negatywnym doświadczeniem Rafako w ostatnich miesiącach. Niedawno, bo w styczniu br. spółka w komunikacie giełdowym informowała o zamiarze złożenia wniosku o ogłoszenie upadłości. Wówczas podawano, że decyzja ta jest podyktowana głównie wystosowanym przez Tauron wezwaniem do zapłaty kar umownych i odszkodowania w związku z wadami bloku 910 MW w Jaworznie. „W aktualnej ocenie, zasadne jest uznanie, iż 11 stycznia 2023 r., a więc w dniu doręczenia Tauron Wytwarzanie wezwania do zapłaty kar umownych i odszkodowań na kwotę łączną 1,3 mld zł […] zaistniał stan niewypłacalności” – podała wówczas spółka. Ostatecznie firmy zakończyły współpracę, w życie weszła zawarta przez nie ugoda, a Tauron otrzymał od Rafako 240 mln złotych z tytułu roszczeń będących konsekwencją nienależytego wywiązania się z kontraktu na budowę bloku 910 MW w Jaworznie.

To nie był koniec problemów Rafako. Fiaskiem zakończyło się również poszukiwanie inwestora. Pomyślnych wieści nie przyniosły trwające ponad rok rozmowy dotyczące przejęcia Rafako przez spółkę MS Galleon, należącą do najbogatszego Polaka Michała Sołowowa. 

Bezskuteczne poszukiwanie wyjścia z sytuacji

Fatalna sytuacja spółki wymogła na zarządzie kolejne decyzje. Po tym, jak 30 kwietnia zakończyły się prowadzone długo rozmowy inwestorskie, należąca do najbogatszego Polaka Michała Sołowowa spółka MS Galleon wycofała się z planu zainwestowania w firmę. Do przejęcia nie doszło, a raciborska firma szuka alternatywnego inwestora oraz uruchamia wspomnianą procedurę zwolnień grupowych. Negatywne wydarzenia skłoniły zarząd Rafako do poszukiwań inwestora w alternatywny sposób, jak podaje wnp.pl, spółka ma zamiar rozpocząć je na własną rękę. Zarząd Rafako 8 maja 2023 r. podjął decyzję o przystąpieniu do opracowania alternatywnego scenariusza tzw. procesu inwestorskiego.

Aktualny impas tego procesu popchnął firmę do redukcji zatrudnienia. Na koniec 2022 roku zgodnie z raportem rocznym zatrudnienie w Rafako wynosiło 824 pracowników, w tym na produkcji 388 wobec 894 na koniec 2021 roku, w tym  419 na produkcji, podaje wnp.pl. Na koniec 2022 roku w porównaniu do końca 2021  udział pracowników w wieku do 40 lat zmniejszył się do 18,4 proc. z 19,9 proc., w wieku od 41 do 50 lat  wzrósł z 25,7 proc. do 26,1 proc., a w wieku powyżej 50 lat zwiększył się z 54,4 proc. do 55,5 proc.

Trudna sytuacja finansowa firmy

Rafako podało w oświadczeniu, że o decyzji zarządu spółki oraz o planowanych zwolnieniach grupowych powiadomiono na piśmie zakładowe organizacje związkowe działające w firmie.

- Liczba objętych redukcją zatrudnienia pracowników, jak również koszty i oszczędności z niej wynikające, będą znane po zakończeniu wymaganych […] konsultacji z zakładowymi organizacjami związkowymi działającymi u emitenta — czytamy w komunikacie.

Spółka odnotowała prawie 52 mln zł skonsolidowanej straty netto z działalności, którą kontynuowała przy 391 mln zł przychodów w 2022 roku, podaje wnp.pl. W ujęciu jednostkowym strata netto z działalności kontynuowanej Rafako w 2022 roku sięgnęła więc 48,4 mln zł, przy 265,4 mln zł przychodów.

pexels-joetography-6524565

Rafako zamierza ogłosić upadłość. W tle spór o elektrownię Jaworzno

CZYTAJ DALEJ

Tagi:

technologiaenergetyka

Podobne artykuły

Praca

Rekordowa liczba pracowników z zagranicy. Wolą pracować w Polsce
Czytaj więcej >

Energetyka

Już wkrótce PGE zapuka do twojego domu. Chodzi o liczniki prądu
Czytaj więcej >

Praca

Nowy urlop wszedł w życie. Pracodawca będzie musiał za niego zapłacić
Czytaj więcej >

Energetyka

Polska musi przejść całkowitą transformację energetyczno-paliwową. W grze konkurencyjność naszej gospodarki
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Sprytny gadżet do zadań specjalnych. Naładujesz nim telefon i spalisz kalorie
Czytaj więcej >

Energetyka

Atak na klientów Energi. Mnóstwo osób utraciło dostęp do swoich kont
Czytaj więcej >
Paula Drechsler

Redaktor Biznesinfo.  

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]

Więcej z kategorii Energetyka

Praca

Magdalena Madoń

Owocowe czwartki już nie kuszą. Polacy wskazują na inny, ważniejszy benefit pracowniczy
Czytaj więcej >
Praca

Maria Gil-Sobczyk

Czesi szukają pracowników, zatrudnienie od zaraz. Przeciętne wynagrodzenie od 9,5 do 13 tys. zł
Czytaj więcej >
Praca

Magdalena Madoń

Rusza kontrola Kancelarii Mentzen. Chodzi o kwestie związane z prawem pracy
Czytaj więcej >
Energetyka

Paweł Makowiec

Korzystasz z zamrożonych cen prądu, i tak zapłacisz więcej. Szokujące dane
Czytaj więcej >
Energetyka

Paula Drechsler

Polka ładowała telefon, nagle nastąpił wybuch. Chwile grozy z urządzeniem znanej marki
Czytaj więcej >
Praca

Maria Gil-Sobczyk

Znana polska sieć marketów zamierza otworzyć sklep internetowy. Specjalista poszukiwany
Czytaj więcej >