Polska w strefie Euro?
pixabay
Autor Redakcja BiznesInfo - 11 Czerwca 2020

Polska już za chwilę spełni wymogi przyjęcia euro. Powinniśmy przyjąć europejską walutę?

Jednym z aspektów Unii Europejskiej jest wspólna waluta. Polska, jak kraj jest już blisko spełnienia wymogów, jakie stawiane są przed przyjęciem euro. Czy jednak powinniśmy zdecydować się na ten krok milowy?

Euro w Polsce?

Teoretycznie, kiedy 14 lat temu zaakceptowaliśmy wszystkie warunki członkostwa w Unii, między innymi obowiązek wprowadzenia wspólnej waluty, aktualnie musimy liczyć się z tym, że kiedyś ten magiczny moment. Jednakże wszystko wskazuje na to, że nie nastąpi do w dającej się przewidzieć najbliższej przyszłości. Nikt nie podejmuje się wskazania konkretnego terminu, kiedy Polska przyjmie euro – nie tylko ze względu na niekorzystną ku temu sytuację ekonomiczną, ale również na niskie poparcie tego pomysłu wśród Polaków.

Właśnie okazało się, że Polska jest blisko spełnienia wymogów wejścia do strefy euro, jak wynika ze sprawozdania opublikowanego przez Komisję Europejską. Sprawozdanie Komisji Europejskiej dotyczy siedmiu państw członkowskich, które są prawnie zobowiązane do przyjęcia euro. Poza Polską są to: Bułgaria, Czechy, Chorwacja, Węgry, Rumunia i Szwecja. Warto pamiętać, że takie podsumowanie jest publikowane co dwa lata niezależnie od trwających procesów przystąpienia do strefy euro, jak podaje serwis money.pl.

Kryteria konwergencji obejmują: stabilność cen, zdrowe finanse publiczne, stabilność kursu wymiany oraz konwergencję długoterminowych stóp procentowych. Oceniono również zgodność przepisów krajowych z regułami unii gospodarczej i walutowej. Polska spełnia na razie dwa: kryterium konwergencji długoterminowych stóp procentowych oraz kryterium dotyczące finansów publicznych.

Jazda rowerem po alkoholu może kosztować cię więcej niż myślisz. Grożą spore mandatyZanim wsiądziesz na rower, lepiej to przeczytaj. Za jedno z przewinień grozi surowa kara
Czytaj dalej

Zmiana waluty- na pewno nie teraz !

Valdis Dombrovskis, wiceprzewodniczący wykonawczy do spraw gospodarki służącej ludziom napisał w komunikacie, że niektóre kraje poczyniły bardzo obiecujące postępy, choć od przyjęcia wspólnej waluty wciąż dzieli je kilka ważnych kroków do wykonania. Dodał przy tym, że komisja jest zawsze gotowa wspierać te państwa członkowskie. Żadne z państw wymienionych w sprawozdaniu na ten moment nie spełnia kryterium kursu walutowego, ponieważ żadne z nich nie jest członkiem mechanizmu kursowego (ERM II), przygotowują się do tego obecnie Chorwacja i Bułgaria. Przed przystąpieniem do strefy euro wymagane jest co najmniej dwuletnie uczestnictwo w tym mechanizmie, pisze money.pl.

Popularność euro w Polsce, kiedy negocjowane były warunki przyjęcia naszego kraju do listy państw członkowskich, była najwyższa w historii – ankiety z 2002 roku wskazują, że blisko 64% Polaków chciało wspólnej waluty. Z czasem entuzjazm i poparcie spadały. W 2008 roku do 47%, a obecnie aż do 22% (według najnowszego sondażu CBOS).

Polskie luksusowe produkty spożywcze i trunki. Z nr 6 możemy być wyjątkowo dumniPolskie luksusowe produkty spożywcze i trunki. Z nr 6 możemy być wyjątkowo dumniCzytaj dalej

Wygląda na to, że w chwili obecnej największy wpływ na decyzję o euro w Polsce ma jednak brak zaufania do tej waluty, na jaki zapracowała w czasie ostatniego kryzysu. Żaden rząd nie podejmie tak ważnego dla przyszłości kraju wyzwania, bez wyraźnego poparcia opinii publicznej.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Walczyła na pierwszej linii frontu z koronawirusem. Nie żyje pielęgniarka
  2. Podczas sesji ciążowej na jej brzuch położono tysiące pszczół. W internecie zawrzało
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. 1200 zł dla 50 tys. Polek. Po pieniądze wystąpić mogą też mężczyźni
  5. Czekają nas znaczne zmiany w wywozie śmieci. Segregacja nie będzie konieczna dla części Polaków
  6. Kolejne odmrożenia w Polsce już na długi weekend. Jest decyzja, wspaniała wiadomość

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News