BiznesINFO.pl
PHOTO: ZOFIA I MAREK BAZAK / EAST NEWS N/Z Liczenie domowego budzetu

East News, Zofia i Marek Bazak

Jest sposób na wyższą emeryturę i rentę. Kto może się o nie ubiegać?

11 Października 2020

Autor tekstu:

Kamila Jeziorska

Emerytura i renta mogą zostać zwiększonego, ale starający się o to muszą spełnić kilka warunków. O dodatek dla opozycjonistów można starać się już od 15 października, ale warto znać zasady jego przyznawania.

Emerytura i renta z dodatkiem dla opozycjonistów

Emerytura i renta mogą ulec powiększeniu, ale tylko dla wybranych grup. Jak informuje ZUS, już od 15 października osoby posiadające status działacza opozycji antykomunistycznej oraz osoby represjonowane z powodów politycznych mogą ubiegać się o świadczenie wyrównawcze. Co więcej, aby ubiegać się o dodatek dla opozycjonistów należy pobierać także emeryturę, rentę inwalidzką albo rentę z tytułu niezdolności do pracy w wysokości niższej niż 2 400 zł.

Emerytura i renta ze świadczeniem wyrównawczym mogą powiększyć się o sporą kwotę. Świadczenie wyrównawcze będzie stanowiło różnicę pomiędzy wspomnianymi 2400 złotymi a wysokością pobieranej emerytury lub renty, dlatego też będzie wyliczane w sposób indywidualny. ZUS ustalając kwotę pobieranych świadczeń nie uwzględnia w nich dodatków wypłacanych ze świadczeniami.

Emerytura i renta wzrosną tylko niektórym

Emerytura i renta wzrosną tylko jednej grupie osób, dlatego należy pamiętać o tym, że do wniosku należy dołączyć decyzję Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych stanowiącą potwierdzenie statusu osoby represjonowanej lub działacza opozycji antykomunistycznej. ZUS dodaje, że osoba pobierająca świadczenia zagraniczne także musi złożyć dokumenty potwierdzające prawo do tych świadczeń.

"Wniosek o świadczenie wyrównawcze (na druku ER-SWA ) można złożyć w każdej placówce ZUS. Decyzję w sprawie świadczenia wyda placówka ZUS, która przyznała lub wypłaca świadczenie emerytalno-rentowe", informuje ZUS. W poszczególnych placówkach ZUS prowadzone są dyżury telefoniczne dotyczące przyznawania świadczenia wyrównawczego.

Tagi:

rentapieniądzeemeryturyemeryciemerytura

Kamila JeziorskaAutor

Redaktor Biznesinfo. Absolwentka stosunków międzynarodowych na UKSW i studentka ostatniego roku politologii i dziennikarstwa. Uważa, że dziennikarstwo to nie tylko zawód, ale też misja. Uwielbia Stany Zjednoczone, jamniki i serial "House of Cards". Najbardziej lubi pisać na tematy polityczne i społeczne.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

pixabay, IADE-Michoko

Twój portfel

Ceny paliw. Analitycy nie przewidują gwałtownych wzrostów

Czytaj więcej >
pixabay, geralt

Twój portfel

Podwyżki cen prądu nieuniknione. W ciągu kilku lat dołożymy po 700 zł

Czytaj więcej >
Biznes Info

Twój portfel

Czekasz na paczkę? To się nie doczekasz, prędzej znikną Ci pieniądze z konta

Czytaj więcej >
Biznes Info

Twój portfel

Abonament RTV. Są stawki na przyszły rok

Czytaj więcej >
fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. 10.04.2019. n/z Klawiatura z dlonia w rekawicy.

Twój portfel

Oszustwo na "Netflix" i na "PayPal". KNF ostrzega przed fałszywymi mailami

Czytaj więcej >
Oszczędzić na wywozie śmieci nie zawsze się da

Twój portfel

Mieszkańcy bloków bez liczników zapłacą krocie. Niezależnie od segregacji i oszczędzania wody

Czytaj więcej >