Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Elektryfikacja Polski wejdzie na nowy poziom? Orlen wybuduje kilkadziesiąt stacji ładowania samochodów
Olgierd Maletka
Olgierd Maletka 07.07.2023 20:19

Elektryfikacja Polski wejdzie na nowy poziom? Orlen wybuduje kilkadziesiąt stacji ładowania samochodów

Ładowanie samochodu elektrycznego
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Choć opinia publiczna jest mocno podzielona co do przyszłości motoryzacji, a w szczególności samochodów elektrycznych, nie da się zaprzeczyć, że na polskich ulicach widzimy coraz więcej “elektryków”. W procesie elektryfikacji pomóc ma Orlen, który podpisał z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej umowę na budowę 40 stacji ładowania samochodów elektrycznych w 33 miejscowościach Polski.

Więcej stacji ładowania dla Polaków

W piątek, 7 lipca, Orlen podpisał z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej umowę na budowę 40 ogólnodostępnych stacji ładowania pojazdów elektrycznych w 33 miejscowościach w kraju. Stacje mają powstać do grudnia 2027 roku. Transakcja opiewa na 126 mln zł, z czego 63 mln zł to dotacja od NFOŚiGW.

Będzie można zaoszczędzić na rachunkach za prąd. Rząd szykuje zmiany

Ładowarki powstaną głównie na stacjach Orlen

"Niewiele naszych stacji ma niezbędne przyłącza energetyczne do postawienia ładowarki dużej mocy, dlatego wsparcie NFOŚiGW jest dla nas dużą mobilizacją. Ładowarki powstaną głównie na istniejących stacjach Orlen do 2027 roku" - powiedział członek zarządu Orlenu Józef Węgrecki.

W jakiej cenie deweloperzy oferują najtańsze mieszkania w 2023 roku.

40 lokalizacji

Stacje zlokalizowane będą w następujących miejscowościach: Kraków, Warszawa, Gdańsk, Wrocław, Katowice, Piaseczno, Dreglin, Nowy Dwór Gdański, Wieszowa, Kostomłoty, Zgorzelec, Kołbaskowo, Lgota, Garwolin, Nowogard, Legnica, Świebodzin, Myślenice, Gorzów Wielkopolski, Piotrków Trybunalski, Łączyn, Giemzów, Góra Św. Anny, Wysoka, Baranów, Łosice, Pawliki, Drwęck, Kleszczewko, Ulkowy, Wieniec, Otłoczyn, Stare Miasto.

Tagi: Orlen umowa