Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Efekt uboczny waloryzacji. Tyle zabiorą polskim seniorom
Zuzanna Kabot
Zuzanna Kabot 04.03.2024 12:55

Efekt uboczny waloryzacji. Tyle zabiorą polskim seniorom

Seniorka, portfel
Fot. Arkadiusz Ziolek/ East News

Co roku w marcu odbywa się waloryzacja świadczeń emerytalno-rentowych. Kilka dni temu pierwsze osoby otrzymały wypłatę podwyższonych emerytur. Okazuje się jednak, że część środków z świadczeń seniorów pobierze skarbówka i NFZ. 

Podwyżka świadczeń dla polskich seniorów

Polscy seniorzy co roku mogą liczyć na waloryzację świadczeń finansowych. Podwyżki odbywają się zawsze w marcu, a kilka dni temu do beneficjentów trafiły pierwsze podwyższone wypłaty. 

Tegoroczne podwyżki sprawią, że minimalna emerytura, renta rodzinna, renta socjalna, renta z tytułu całkowitej niezdolności do pracy wzrosną z 1588,44 złotych brutto do 1780,96 złotych brutto. Comiesięczne wypłaty dla seniorów pójdą w górę o 12,12 procent.

Zobacz także: Tadeusz Rydzyk w muzeum postawił sobie apartament? Niebywałe doniesienia

Ile zarabia się w komisji wyborczej? Ostatni moment, żeby się zgłosić

Efekt uboczny waloryzacji emerytur

Warto wspomnieć, że waloryzacja jest liczona od od kwoty brutto emerytury lub renty. Wypłaty na rękę będą jednak nieco niższe. Dzieje się tak dlatego, że od wszystkich świadczeń pobierana jest 9 proc. składka zdrowotna

W związku z tym, wraz ze wzrostem emerytury, w górę idzie także kwota, którą senior zapłaci na Narodowy Fundusz Zdrowia. Przykładowo, jeśli senior miał emeryturę w wysokości 1800 złotych brutto i pobierał 1638 zł na rękę, to po waloryzacji otrzyma 1836,55 zł na rękę, a składka zdrowotna wyniesie 181,83 zł.

Tyle zabiorą polskim seniorom

To jednak jeszcze nie wszystko. Marcowa waloryzacja sprawi bowiem, że niektórzy seniorzy nie będą mieli prawa do emerytury bez podatku. Będą to osoby, którym przysługuje świadczenie w wysokości 2300 złotych brutto. 

Po waloryzacji, składka zdrowotna dla takich osób będzie na poziomie 232,09 zł, a do tego dojdzie też PIT w wysokości 9 złotych. W Przypadku seniorów z emeryturą 3000 zł brutto, NFZ pobierze 302,72 zł, a PIT wyniesie 104 zł.