BiznesINFO.pl > Finanse > Duże zmiany dotyczące płacy minimalnej. Znamy szczegóły
Zuzanna Kabot
Zuzanna Kabot 15.11.2023 09:25

Duże zmiany dotyczące płacy minimalnej. Znamy szczegóły

100 zł
Iberion

Okazuje się, że w 2024 roku możemy spodziewać się aż dwukrotnej podwyżki płacy minimalnej. Pierwsza z nich ma nastąpić już w styczniu, a kolejna w lipcu. Federacja Przedsiębiorstw Polskich przekazała, że może być to wzrost nawet o 20 proc.

Płaca minimalna w Polsce

Płaca minimalna jest to najniższe wynagrodzenie, które zobowiązany jest wypłacać pracodawca pracownikowi zatrudnionemu na umowę o pracę. Jeśli się do tego nie zastosuje, wówczas narusza prawa pracownika. W 2024 roku będziemy świadkami dwukrotnej podwyżki płacy minimalnej. Pierwsza z nich ma nastąpić w styczniu, a druga w lipcu. 

ZUS przypomina o nowym obowiązku. W zeszłym roku czegoś takiego nie było

Nowe prawo unijne dotyczące płacy minimalnej

Związane jest to z unijną dyrektywą o minimalnym wynagrodzeniu, która nakłada na kraje członkowskie pewne nowe obowiązki. Weszła ona w życie 14 listopada 2022 roku, a państwa będą musiały przyjąć środki niezbędne do jej wykonania do 15 listopada 2024 roku. Zwiększenie wynagrodzeń będzie się jednak wiązało ze wzrostem obciążeń na ZUS oraz płaceniem wyższej kwoty podatku PIT.

 

Ile będzie wynosiła płaca minimalna w 2024 roku?

Według wyliczeń Federacji Przedsiębiorców Polskich pensja minimalna w 2024 roku wzrośnie nawet o 20 proc. Najpierw w styczniu ma wynosić 4242 złotych brutto, a następnie w lipcu podniesie się do historycznego poziomu 4300 złotych brutto. Oznacz to więc, że od 1 lipca 2024 roku pracownik otrzyma na rękę 3261,53 zł. Wzrosłaby także minimalna stawka godzinowa dla określonych umów cywilnoprawnych i od stycznia wynosiłaby 27,70 zł, a od 1 lipca - 28,10 zł.

Eksperci od lat toczą dyskusję na temat możliwości wprowadzenia regionalizacji płacy minimalnej. Co to oznacza? Chodzi o wprowadzenie różnych kwot płacy minimalnej w zależności od regionu kraju. Wiadomo, że więcej zarabia się w dużych aglomeracjach, tam koszty życia są wyższe, a ogólnokrajowa płaca minimalna odstaje od realiów ekonomicznych danego regionu. Według niektórych, płaca minimalna powinna być tam proporcjonalnie wyższa, obliczona m.in. na podstawie wyższych cen towarów i usług. Czy to byłby dobry pomysł? Są zwolennicy i przeciwnicy. Jest możliwe, że wyższa płaca minimalna w niektórych częściach kraju mogłaby spowodować nadmierną migrację wewnętrzną.