Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > To koniec rekordowych waloryzacji emerytur. Polacy będą musieli przełknąć gorzką pigułkę
Olgierd Maletka
Olgierd Maletka 14.11.2023 18:52

To koniec rekordowych waloryzacji emerytur. Polacy będą musieli przełknąć gorzką pigułkę

emerytka
Pixabay/pxby666

Świadczenia emerytalne, które otrzymują polscy seniorzy, z reguły nie należą do najwyższych. Zasadą prawną, która ma zrekompensować wzrost cen i kosztów życia jest coroczna waloryzacja emerytur i rent. Jak podaje “Fakt”, przyszłoroczna podwyżka świadczeń otrzymywanych przez najstarszych Polaków nie będzie tak pokaźna jak ta, która została przeprowadzona w 2023 r.

Waloryzacja emerytur i rent 2024. Seniorzy nie mają powodów do radości?

W marcu 2023 r. miała miejsce rekordowa waloryzacja świadczeń otrzymywanych przed polskich seniorów. Jak przypomina “Fakt”, świadczenia wzrosły przynajmniej o 14,8 proc. Niestety, przyszłoroczna podwyżka emerytur i rent nie będzie tak efektowna, wskutek czego do portfeli najstarszych Polaków wpadnie mniej pieniędzy. Czym jest to spowodowane?

Nadchodzi rewolucja w aptekach. ""Nie będzie gwarancji otwarcia"

“Czasy rekordowych podwyżek dla seniorów już się zakończyły”

Choć misja stworzenia rządu została powierzona Mateuszowi Morawieckiemu, bardzo prawdopodobne, iż to Donald Tusk będzie Prezesem Rady Ministrów przez następną kadencję. Taki scenariusz może mieć miejsce, bo PiS, w przeciwieństwie do koalicji partii demokratycznych, nie uzyskał wymaganej większości parlamentarnej.

Bardzo możliwe więc, że to za rządów Donalda Tuska odbędzie się przyszłoroczna waloryzacja emerytur i rent. “Fakt” podkreśla, że “czasy rekordowych podwyżek dla seniorów już się zakończyły”, wskutek czego za kilka miesięcy otrzymają mniej pieniędzy. Niższa inflacja oznacza niższe podwyżki.

Najnowsze prognozy Narodowego Banku Polskiego

Z najnowszych danych przedstawionych przez Narodowy Bank Polski wynika, że w przyszłym roku inflacja sięgnie 4,7 proc. Przypomnijmy, że jednym ze “100 konkretów na 100 dni” Koalicji Obywatelskiej była druga waloryzacja emerytur i rent w ciągu roku pod warunkiem, że inflacja przekracza 5 proc. Najnowsze prognozy NBP sugerują, że rząd Donalda Tuska nie będzie musiał przeprowadzać drugiej waloryzacji świadczeń polskich seniorów, wskutek czego otrzymają oni mniej pieniędzy. Z wyliczeń przeprowadzonych przez “Fakt” jednoznacznie wynika, że jeśli prognozy NBP będą trafne, nowy rząd zaoszczędzi nawet 5 mld zł na wypłatach emerytur.