Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Dorabiasz na emeryturze, uważaj. Zmieniły się limity, możesz zyskać mniej
Paweł Makowiec
Paweł Makowiec 04.09.2023 13:40

Dorabiasz na emeryturze, uważaj. Zmieniły się limity, możesz zyskać mniej

Banknoty w potrfelu
Iberion

Seniorzy posiadający emeryturę, jeżeli potrzebują więcej pieniędzy, mogą sobie dorobić . Jednakże nie oznacza to, że można zarobić dowolną ilość pieniędzy. Obowiązują bowiem limity - które, pechowo, wraz z początkiem września zostały podniesione.

Praca po osiągnięciu wieku emerytalnego

Osiągnięcie wieku, który zezwala na pobieranie emerytury, nie oznacza z automatu że nie można już pracować. Jest to bowiem tak samo możliwe, jak wcześniejsze przejście na emeryturę.

Jak informuje portal Super Biznes, seniorzy chcący pracować dalej mają zatem dwie opcje. Mogą odłożyć przejście na emeryturę w czasie i pracować tak jak poprzednio, lub przejść na emeryturę wcześniej ale kontynuować aktywność zawodową.

Obie drogi posiadają swoje zalety - przede wszystkim można otrzymać więcej pieniędzy. Minusem są jednak zawiłości związane z podatkami i warunkami, na których seniorzy mogą pracować.

Seniorzy mają ulgę

W przypadku opcji pierwszej, czyli odłożenia przejścia na emeryturę na później, seniorzy aktywni zawodowo są w korzystnej sytuacji. Jak informuje Super Biznes, otrzymują oni przywilej w postaci ulgi dla pracujących seniorów. Jest ona dobrowolna - aby ja uzyskać, należy zwrócić się z wnioskiem do pracodawcy.

Jak to jednak zwykle bywa w takich sytuacjach, są ukryte haczyki. Ulga jest ważna tylko w wypadku, gdy senior spełnia dwa warunki określone przez prawo - limity kwotowe oraz źródła przychodów. Co oczywiste, pobieranie emerytury, renty z ZUS lub KRUS automatycznie anuluje prawo do ulgi.

Z informacji Super Biznesu wynika, że pracujący seniorzy muszą być zatrudnieni m.in. na umowę-zlecenie, umowę o pracę lub działalność gospodarczą z opodatkowaniem na zasadach ogólnych, ryczałcie bądź podatku liniowym. Trzeba również opłacać składki do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Sytuacja robi się nieco skomplikowana przy zarobkach. Przychód w danym roku jest zwolniony z podatku, jeżeli nie przekracza rocznej kwoty 115 528 zł. Super Biznes podaje, że chodzi tutaj o 85 528 zł ujęte w uldze dla seniorów oraz 30 000 zł kwoty wolnej od podatku.

Dorabianie na emeryturze to inna sprawa

Zupełnie inną kwestią jest dorabianie przez seniorów do emerytury. Problem ten dotyczy tych emerytów, którzy przeszli na świadczenie przed osiągnięciem wieku emerytalnego, i pracują w celu zwiększenia otrzymywanych pieniędzy.

Super Biznes podaje, że seniorzy pracujący na podstawie umowy zlecenia, stosunku pracy czy umowy agencyjnej są kontrolowani przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych pod kątem otrzymywanych wypłat. Jeżeli przekroczą one pewien poziom, świadczenie które otrzymują zostanie pomniejszone lub - co gorsza - zawieszone w ogóle.

Limity dotyczące dorabiania na emeryturze uległy zmianie wraz z początkiem września. Świadczenie zostanie pomniejszone, jeżeli kwota brutto przychodu przekracza 70 proc. przeciętnej miesięcznej pensji w II kwartale roku - po zmianach jest to kwota 4904,10 zł. Z kolei zawieszenie nastąpi po przekroczeniu 130 proc. przeciętnej pensji - progiem jest kwota 9107,50 zł.