Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Ciekawy sposób na dorobienie do domowego budżetu. Wyjaśniamy, jak zostać mężem zaufania i ile można zarobić
Olgierd Maletka
Olgierd Maletka 03.09.2023 12:09

Ciekawy sposób na dorobienie do domowego budżetu. Wyjaśniamy, jak zostać mężem zaufania i ile można zarobić

Urna, wybory, karta do głosowania, kobieta
Jan Bielecki/East News

Wybory parlamentarne zbliżają się wielkimi krokami. Już za niecały miesiąc dowiemy się, którzy politycy zyskali zaufanie wyborców. Wybory to okazja nie tylko do oddania głosu na wybranych przez nas kandydatów, ale również ciekawy sposób do podreperowania domowego budżetu.

Dodatkowe pieniądze

Tegoroczne wybory parlamentarne odbędą się 15 października. Wbrew powszechnie panującej opinii, podczas wyborów można zarobić pracując nie tylko w komisji wyborczej. W tym roku nowością jest wynagrodzenie dla mężów zaufania.

Minister zdrowia potrąciła rowerzystę. 69-letni mężczyzna trafił do szpitala

Kto może zostać mężem zaufania?

Zgodnie z informacjami przekazanymi przez PKW, mężem zaufania może być obywatel polski, który najpóźniej w dniu głosowania kończy 18 lat, a jednocześnie nie jest pozbawiony praw publicznych prawomocnym orzeczeniem sądu lub praw wyborczych prawomocnym orzeczeniem Trybunału Stanu czy ubezwłasnowolniony prawomocnym orzeczeniem sądu. 

Co więcej, osoba zainteresowania pełnieniem tej funkcji nie może kandydować w wyborach. Nie może też być komisarzem wyborczym, pełnomocnikiem wyborczym, pełnomocnikiem finansowym komitetu wyborczego, urzędnikiem wyborczym lub członkiem komisji wyborczej.

Ile można zarobić? Jakie są obowiązki i uprawnienia?

Nie tylko członkowie komisji wyborczej otrzymają wynagrodzenie. Mąż zaufania wyznaczony do obwodowej komisji wyborczej może zarobić 240 zł (40 proc. diety członka komisji wyborczej).

Jego główne zadania to obserwowanie czynności obwodowych komisji wyborczych przed otwarciem lokali wyborczych oraz czuwanie nad przebiegiem głosowania i liczeniem głosów. Mąż zaufania ma prawo przyglądać się sporządzaniu protokołu oraz wnosić do niego uwagi. Co więcej, mąż zaufania ma prawo nagrywać czynności obwodowej komisji wyborczej.

Kto dostanie pieniądze?

Dieta będzie wypłacona tym mężom zaufania, którzy obserwowali głosowanie przez co najmniej 5 godzin i cały przebieg ustalania wyników głosowania do momentu podpisania protokołu głosowania. Czas pracy mężów zaufania będzie ewidencjonowany przez przewodniczącego obwodowej komisji wyborczej. 

Dieta jest wypłacana na wniosek, a pieniądze powinny być wypłacone w ciagu 30 dni roboczych od dnia złożenia wniosku.

Źródło: „Rzeczpospolita”, „Fakt”.